Uroczyste obchody urodzin królowej Elżbiety II odwołane

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W tym roku królowa świętuje swoje 95 urodziny. Pałac Buckingham poinformował, że tak zwana Trooping the Colour, czyli widowiskowa, wojskowa parada na cześć monarchini i jej urodzin nie odbędzie się. To drugi rok z rzędu, kiedy uroczystość została odwołane, a to wszystko przez pandemię koronawirusa.

Królowa swoje urodziny świętuje dwa razy

Monarchini dzień swoich urodzin, czyli 21 kwietnia, zazwyczaj spędza na świętowaniu z rodziną, a w czerwcu, kiedy jest cieplej odbywa się Trooping the Colour – parada celebrowana co roku w Wielkiej Brytanii. W tym roku dzień oficjalnych obchodów urodzin królowej wypada 12 czerwca. Co roku całość obchodów transmitowana jest za pośrednictwem telewizji BBC.

Podczas Trooping the Colour Elżbieta II dokonuje symbolicznego oglądu swoich wojsk z pozłacanej karocy, kiedyś – siedząc na koniu. Najważniejszym momentem całości wydarzenia jest wyjście monarchini razem z całą rodziną królewską na balkon, aby pozdrowić poddanych. Trooping the Colour jest obecnie jedną z najbardziej pokaźnych ceremonii wojskowych na świecie.

Pałac Buckingham wydał specjalne oświadczenie dotyczącego tegorocznego wydarzenia:

„Po konsultacjach z rządem i innymi zainteresowanymi stronami ustalono, że oficjalna parada urodzin Królowej, znana również jako 'Trooping the Colour’, nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnej formie w centrum Londynu. Rozważane są opcje alternatywnej parady w czworoboku zamku Windsor” – ogłoszono. „Coroczne wydarzenie odbywające się w czerwcu, nie dojdzie do skutku w tym roku” – dodano.

W ubiegłym roku na zamku Windsor odbyła się skromna ceremonia wojskowa na cześć urodzin monarchini. Elżbieta uczciła swoje 94 urodziny w okrojonym składzie, to jest w obecności służby oraz żołnierzy, którzy na jej cześć oddali honorowe salwy. Wszystko z zachowaniem ścisłych zasad dotyczących dystansu społecznego. Całość transmitowana była w telewizji, aby jak najwięcej obywateli mogło wziąć udział w tradycyjnych już obchodach.

W poprzednich latach uroczystość była o wiele bardziej huczna. Brało w niej udział prawie 1,5 tysiąca wojskowych, orkiestra oraz konie.

źródło: pexels.com

Odwołano również czerwcową ceremonię nadania Orderu Podwiązki, na której odbywa się pasowanie nowych rycerzy przez Elżbietę II. Order Podwiązki to najwyższy order brytyjski i jeden z orderów domowych dynastii panującej, to trzecie w hierarchii odznaczenie brytyjskie. Wyższe miejsce zajmują jedynie Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

Królowa Elżbieta II koronowana była 2 czerwca 1953r. Od 9 września 2015 królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Wcześniej była nią królowa Wiktoria. Co ciekawe, królowa Elżbieta II jest pierwszą osobą, która wpuściła media do życia rodziny królewskiej.

Ostatnio o rodzinie królewskiej jest bardzo głośno w mediach. A to wszystko za sprawą operacji serca męża królowej – Filipa, którego stan zdrowia przez pewien czas nie był zadowalający. Również kontrowersyjny wywiad Meghan Markle i książego Harrego wywołał niemałe poruszenie, który 7 marca 2021 roku wyemitowano o godzinie 20:00 czasu amerykańskiego na antenie CBS. W rozmowie, którą przeprowadziła Oprah Winfrey, para królewska opowiedziała o kulisach życia w Pałacu Buckingham oraz powodach dlaczego zrezygnowali z pełnienia funkcji królewskich.

źródło zdjęcia głównego: fot. Prisma by Dukas / Universal Images Group / Getty Images.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*