Książka – idealny pomysł na prezent?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urodziny, imieniny, awans w pracy, mikołajki, święta, walentynki… W ciągu roku nie brakuje okazji do wręczania prezentów. Poszukiwanie trafionych podarunków bywa uciążliwe, więc dobrym pomysłem może być korzystanie ze sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich jest wręczanie w prezencie… książek.

Jeszcze niedawno prezent w postaci książki traktowano jako ostatnią deskę ratunku, podarunek kupiony na ostatnią chwilę. To podejście na szczęście się zmienia, bo zaczynamy dostrzegać, że właśnie takie upominki są naprawdę wartościowe.

Dlaczego książka jest świetnym pomysłem na prezent?

Książka jest jednym z najbardziej uniwersalnych prezentów. Będzie trafionym upominkiem zarówno w przypadku osób młodszych, jak i starszych. Sprawdzi się bez względu na to, jakie relacje łączą nas z obdarowywanym – naszym dzieciom spodobają się powieści, w których poruszane są problemy typowe dla nastolatków, partnerzy zachwycą się nowym kryminałem lub reportażem, a koleżance przyda się pozycja, w której znajdą się zagadnienia z jej branży.

Mimo że często narzekamy na wysokie ceny książek, nie da się ukryć, że są one jednak sporo tańsze od biżuterii, ubrań czy gadżetów elektronicznych. W wielu miastach, ale także internecie możemy skorzystać z oferty tanich księgarń, w których znajdziemy nowe książki w naprawdę atrakcyjnych cenach (choć warto pamiętać, że dla niektórych moli książkowych wyjątkowym prezentem będzie jakieś stare, trudno dostępne wydanie, które nabędziemy w antykwariacie).

Z jakiego jeszcze powodu książka na prezent często okazuje się najwłaściwszym wyborem? Od pewnego czasu da się zauważyć, że wydawcy coraz większą uwagę przykładają do wyglądu wydawanych przez siebie pozycji. Dobrej jakości papier, piękne okładki, czytelny font i urzekające ilustracje – przemyślane elementy sprawiają, że współczesne książki często są małymi dziełami sztuki, które przyciągają wzrok i ozdabiają każdy regał.

Książka na prezent – nasze propozycje

Idealna książka na prezent to taka, która jest dopasowana do preferencji obdarowywanej osoby. Miłośnikowi reportaży spodoba się książka Filipa Springera lub Mariusza Szczygła. Dla fana powieści historycznej warto wybrać coś napisanego przez Joannę Jax. Wiele osób rozczytuje się w kryminałach i thrillerach, stąd dobrym pomysłem na prezent może być „Wstyd” Roberta Małeckiego bądź „Nie ufaj mu” Remigiusza Mroza. Z kolei dzieci z pewnością zachwycą się książeczką o uczuciach Tiny Oziewicz pt. „Co robią uczucia?”.

Trudnością niekiedy okazuje się dobranie idealnych książek dla młodzieży. Przez wiele lat na półkach w księgarniach królowały romanse dla nastolatek i książki przygodowe dla dorastających chłopców. Obecnie coraz więcej autorów decyduje się poruszać zagadnienia związane z problemami, które dotykają wielu współczesnych nastolatków. Jako prezent może sprawdzić się np. powieść Ostatniej nocy w klubie Telegraph” napisana przez Malindę Lo. Akcja książki rozgrywa się w latach 50. w San Francisco. Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Lily Hu, która próbuje odkryć swoją queerową tożsamość. W zdobywaniu nowych doświadczeń pomogą jej m.in. występy Tommy Andrews – kobiety w męskim stroju. Malinda Lo za tę czułą i empatyczną książkę została nagrodzona National Book Award.

Równie poruszającą powieścią stworzoną z myślą o młodzieży jest „Nasz ostatni dzień”. Jej autor, Adam Silvera, przedstawił historię Mateo Torreza i Rufusa Emeterio, którzy otrzymują wiadomość, że wielkimi krokami zbliża się ich odejście z tego świata. Chłopcy spotykają się i postanawiają przeżyć pożegnalną przygodę. „Nasz ostatni dzień” to jedna z tych książek, która porusza, ale i napełnia nadzieją.

Fot.: Jessica Ruscello/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*