Radek Kotarski – youtuber czy pisarz?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli zaglądasz czasem na YouTube, z pewnością wiele razy zetknąłeś się z postacią Radka Kotarskiego. To twórca popularnego kanału Polimaty, który w tej chwili ma 710 tysięcy subskrypcji. Znajdziesz tam treści o tematyce popularnonaukowej przedstawione w taki sposób, że nie przyprawią cię o ból głowy, a nawet zaciekawią! A to dopiero tylko część działalności Radka.

Kanał Polimaty

Chcesz nauczyć się języka obcego w pół roku? Zastanawiasz się, ilu godzin snu rzeczywiście potrzebujesz? Szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego życzymy sobie „100 lat”, a nie np. zim lub wiosen? A może chcesz się dowiedzieć, jaki wpływ na nasze zdrowie ma hałas? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz właśnie na kanale Kotarskiego. Jeżeli interesujesz się geografią, z pewnością zaciekawi cię też, gdzie Polska leżała 200 milionów lat temu. Jeśli tak jest, serdecznie polecam film „Z czego Polska była kiedyś znana?” oraz „Polski sen o koloniach”.

Warto przypomnieć, że wspomniany kanał to w zasadzie Polimaty 2, czyli kolejna odsłona projektu Radka. Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na temat polskiej husarii, metodach efektywnej nauki, największych zagrożeniach w średniowieczu czy Iluminatach, koniecznie zajrzyj na kanał. Najnowsze materiały w dużej mierze poświęcone są pandemii koronawirusa, jednak także one zrealizowany są w specyficzny dla tego twórcy sposób.

Warto podkreślić, że materiały przedstawiane są rzeczowo, a wiedza przekazywana jest w kulturalny, ale ciekawy sposób. Jeśli właśnie to cenisz, to Polimaty na pewno cię nie rozczarują. Niekiedy możesz nawet poczuć się jak na wycieczce w muzeum czy wystawie naukowej, po której oprowadza cię wyjątkowy przewodnik-pasjonat.

Wydawnictwo książkowe

Jednak Radek Kotarski nie jest tylko youtuberem. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi własne wydawnictwo książkowe Altenberg, a jego pierwsza książka „Włam się do mózgu” okazała się wielkim sukcesem. Autor podkreśla, że od samego początku zamierzał ją wydawać w ramach własnego wydawnictwa i na własnych zasadach.

Otwarta książka
(źródło: pexels.com)

Poza tym Alternberg publikuje przede wszystkim książki innych youtuberów. Kotarski współpracuje z Tomaszem Kammelem (który od niedawna działa właśnie na tej platformie), Arleną Witt, Urszulą Chincz i Ewą Grzelakowską-Kostoglu (znaną szerszej publiczności jako Red Lipstick Monster), Dorotą Zawadzką, Rafałem Gęburą i Karolem „Blowkiem” Gązwą. Polityka prowadzona przez wydawnictwo zdaje egzamin, gdyż do tej pory naprawdę udało mu się sprzedać ponad 550 egzemplarzy.

Wyniki sprzedażowe przełożyły się też na finanse. Wydawnictwo w 2019 roku osiągnęło 12,9 mln zł przychodów. Jeśli chodzi o zysk netto, kształtował się na poziomie 174,5 tysięcy złotych. Kotarski nie spoczywa jednak na laurach i ma bardzo ambitne plany. Zamierza osiągnąć około 18 mln zł wpływów, a ofertę rozszerzyć także o e-booki. Jak widać, Radek to nie tylko twórca, ale też całkiem niezły przedsiębiorca.

„Włam się do mózgu”

To interesująca pozycja dla fanów artykułów naukowych i zawiłości ludzkiego umysłu, którzy chcieliby zwiększyć swoją efektywność. Autor przeprowadził na sobie serię eksperymentów, by poznać najlepsze metody nauki, a swoimi wynikami dzieli się właśnie na łamach książki.

Korzystając ze sprawdzonych technik, szybciej i przyjemniej przyswoisz niezbędne informacje. Kotarski pokazuje, w jaki sposób można „włamać się” do własnego mózgu. Koniec z wkuwaniem! Zamiast tego autor prezentuje (podobno) skuteczne i praktyczne metody na naukę. Książka okazała się bestsellerem i tylko do tej pory kupiło ją ponad 150 tysięcy osób. Jeśli nie wiesz, które nawyki utrudniają ci naukę, jaka jest idealna pora na uczenie się i dlaczego w ogóle warto się uczyć – koniecznie sięgnij po tę książkę.

„Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej”

Kawa i terminarz
(fot. Estee Janssens, źródło: unsplash.com)

Pewnie wiele razy usłyszeliście, że nie chodzi o to, by pracować dużo, a mądrze. Właśnie ta myśl najwidoczniej przyświecała kolejnej, trzeciej publikacji Kotarskiego. Co ważne, znajdziesz ją wyłącznie w ofercie Alternberg (co oznacza, że nie dostaniesz jej w innych księgarniach). Ot, polityka firmy. O czym w niej przeczytasz?

Przede wszystkim o tym, jak ogarniać swoją pracę, tzn. jak dostosować ją do swojego charakteru i preferencji, bazując na posiadanym potencjale. Chodzi tu zarówno o życie zawodowe, jak i te bardziej przyziemne obowiązki domowe. Kotarski udowadnia, że efektywna praca nie wymaga ciężkiej i długiej harówki. Konkretnie i prosto opisuje metody oparte na badaniach naukowych. Czytając książkę, zobaczysz, jak się zmotywować, osiągać założone cele, unikać rozpraszaczy, organizować dzień i budować zdrowe nawyki. A to – nie ma co ukrywać – przyda się większości z nas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*