Noah Baumbach – które filmy tego reżysera koniecznie trzeba zobaczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kilka dni temu do sieci trafił pierwszy teaser najnowszego filmu amerykańskiego reżysera „Barbie”, którego premierę zapowiedziano na najbliższe lato. Czas oczekiwania można wypełnić, nadrabiając filmy wielokrotnie nagradzanego twórcy. 

Tupiąc i wrzeszcząc 1995 

Filmowy debiut Noah Baumbacha od początku pokazuje najbardziej charakterystyczne elementy jego dalszej twórczości. Kameralna opowieść oparta na relacjach międzyludzkich, psychologiczna analiza i próba uporządkowania dotychczasowej wiedzy o życiu ludzi wchodzących w samodzielną dorosłość. Już w swoim debiucie reżyser odpowiedzialny był za wiele aspektów powstawania filmu, w tym za scenariusz czy produkcję.

„Tupiąc i wrzeszcząc” opowiada o grupie przyjaciół, którzy świeżo po ukończeniu koledżu postanawiają zmierzyć się z dorosłością i zacząć podejmować ważne decyzje, które uchronią ich przed życiem „wiecznych studentów”.

Walka żywiołów 2005

Kolejną produkcją amerykańskiego twórcy, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę, jest film „Walka żywiołów”. W rolach głównych wystąpili Jeff Daniels, Laura Linney, Jesse Eisenberg oraz Owen Kline. Obraz opowiada o rodzinie Berkmanów, która wspólnie przechodzi czas separacji i rozwodu rodziców. Dwójka synów pary musi zmierzyć się z rozpadem rodziny, ambicjami i potrzebami swoich rodziców, emocjami związanymi z rozstaniem, a także nowym porządkiem codziennego życia. Baumbach po raz kolejny stawia na realistyczną opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, tworząc przejmujący obraz rozpadającej się rodziny. 

Frances Ha 2012

Jeden najbardziej docenianych filmów amerykańskiego twórcy. W główną rolę wcieliła się urzekająca Greta Gerwig, która za przedstawienie swojej bohaterki w najbardziej empatyczny i realistyczny sposób otrzymała nominację do Złotego Globu. Film opowiada o studentce, która mieszka w Nowym Jorku i próbuje rozpocząć swoją karierę jako tancerka, jednak każdego dnia budzi się z innym pomysłem na realizację siebie.

Dorosłe życie zaczyna się dla niej wraz z wyprowadzką dotychczasowej współlokatorki. Frances musi poukładać swoje życie, dowiedzieć się, czego tak naprawdę pragnie, i spełnić marzenie o wielkiej, filmowej miłości. Zagubiona bohaterka pozwala zobaczyć perspektywę pokolenia młodych dorosłych, którzy nieprzygotowani zaczynają zmieniać swoje podejście do życia.

Historia małżeńska 2019

Najważniejszy i najbardziej nagrodzony film w dorobku Noah Baumbacha. W rolach głównych wystąpili Adam Driver i Scarlett Johansson, którzy stworzyli duet rozwodzącej się pary. Za swoje występy w produkcji aktorzy otrzymali liczne nominacje do najbardziej prestiżowych nagród filmowych, w tym między innymi do Oscarów czy Złotych Globów. „Historia małżeńska” opowiada o małżeństwie Nicole i Charliego, który po 10 wspólnie spędzonych latach decydują się na rozwód. Para musi zmierzyć się z prawem do opieki nad synem, odmienną wizją przyczyn rozpadu związku, a  także nadchodzącymi w ich karierze szansami na odniesienie sukcesu. 

zdj. główne: Noom Peerapong/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*