Co może być prezentem biznesowym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prezent biznesowy to dość specyficzny podarunek. Przede wszystkim, zazwyczaj jest wręczany osobie, z którą nie łączą Cię zażyłe relacje. Obdarowywany człowiek to często Twój współpracownik, a jeszcze częściej – przełożony lub podwładny. W tego typu relacjach niezwykle ważne jest zachowanie taktu i dobrego smaku, by nie zepsuć profesjonalnej więzi.

Prezenty dla podwładnych

Prezent biznesowy dla podwładnego zazwyczaj jest motywowany chęcią uznania go i dodatkowego wyróżnienia. Dodatek finansowy do pensji (na przykład związany z nagrodą miesięczną lub awansem) jest oczywiście podstawowym wynagrodzeniem, ale często przełożeni pragną wręczyć coś wyjątkowym pracownikom. Takie zachowanie nie tylko jest motywujące, ale również pomaga budować dobrą atmosferę w tworzonym przez Was zespole. Jeżeli chcesz nagrodzić jednego ze swoich podwładnych za szczególne osiągnięcia, dobrym pomysłem mogą się okazać ekskluzywne prezenty biznesowe, takie jak szklane czy kryształowe statuetki. Oczywiście, pomysł ten musi być dobrze zrealizowany, a przede wszystkim nie powinieneś go nadużywać, ponieważ gromadzące się w domach pracowników statuetki z pewnością nie będą już tak motywujące. Innym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz wyraźnie pokazać pracownikom, że dostrzegasz ich pracę, są dawane w prezencie gadżety firmowe. Mogą to być kubki termiczne lub ceramiczne, czapki, koszulki, długopisy czy etui na telefon. Tworząc tego typu przedmioty z pewnością pokażesz podwładnym, że doceniasz ich pracę, a dodatkowo będą to praktyczne prezenty powiązane z firmą. 

Prezenty dla przełożonych

Obdarowywanie przełożonego często jest wyzwaniem, ponieważ kojarzy się z próbą przekupienia lub zdobycia sobie czyjejś przychylności. Z tego powodu wyjątkowo ważne jest zadbanie tutaj o właściwy dobór prezentu – nie powinien on być za drogi, ponieważ może zostać odebrany jako zobowiązujący i naruszający dobrą praktykę działania w zespole. Znacznie lepszym pomysłem na prezent dla przełożonego będą drobiazgi, które zostaną wyposażone w szczególny element. Na przykład, jeżeli Twój szef jest palaczem, doskonale sprawdzą się zapalniczki z grawerem. Dość uniwersalnym prezentem będzie także butelka wina, bukiet kwiatów czy pudełko czekoladek – oczywiście, o ile wiesz, że Twój przełożony nie jest zdeklarowanym abstynentem albo nie ogranicza słodyczy. Natomiast, jeżeli dobrze znasz swojego szefa i wiesz, że reszta zespołu również pozytywnie go odbiera, możecie razem kupić prezent związany z jego zainteresowaniami. Prezenty od grupy nie są również obarczone tak dużym ryzykiem okazania się nietaktownymi, ponieważ mają znacznie mniejszą szansę na zasugerowanie chęci wkupienia się w łaski przełożonego. 

Fot.: Kostiantyn Li/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*