Piosenki rockowe, które zapisały się w historii polskiej muzyki

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre hity są ponadczasowe, a ich teksty trafiają nie tylko do starszych, ale także do młodszych pokoleń. W polskim rocku nie brakuje tego typu utworów. 

Perfect „Autobiografia”

Legendarna rockowa grupa zakończyła oficjalnie swoja działalność w 2021 roku, jednak wydana przez nich muzyka jest nadal bardzo popularna. Co warte podkreślenia, teksty utworów z lat 80. i 90. są wciąż aktualne, co zapewne sprawia, że kolejne młode pokolenia wsłuchują się w niezapomniane hity młodości swoich dziadków. 

Wśród najpopularniejszych singli tego zespołu znajduje się „Autobiografia” wydana w 1982 roku. Utwór stał się swoistym hymnem ówczesnego pokolenia mierzącego się z szarą codziennością PRL-u. Piosenka opowiadająca o młodzieży wychowującej się w Polsce lat 80. wielokrotnie zajmowała najwyższe miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego i znalazła się w zestawieniu Polskiego Topu Wszech Czasów. 

Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” 

Na liście piosenek zapisanych w historii polskiej muzyki nie mogło zabraknąć pierwszego protest songu lat 70. Za tekst, muzykę oraz wykonanie odpowiada jeden z najwybitniejszych polskich muzyków Czesław Niemen. Utwór miał swoją premierę na festiwalu Piosenki w Sopocie w 1967 roku. Dziwnie wyglądający, charakterystycznie śpiewający wokalista zaskarbił sobie uznanie publiczności i choć samego festiwalu nie wygrał, to jego utwór stał się jedną z najważniejszych piosenek w historii polskiej muzyki rockowej.

Do dziś „Dziwny jest ten świat” jest jedną z najtrudniejszych piosenek do wykonywania na żywo, a wielu współczesnych artystów nie może mierzyć się z wykonaniem Czesława Niemena. Jak to w przypadku historycznych utworów, tak i z utworem Niemena można utożsamiać się po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania, a przesłanie tekstu jest wciąż bardzo aktualne.

Lady Pank „Zawsze tam gdzie ty” 

W bogatej dyskografii zespołu Lady Pank trudno wymienić jeden legendarny utwór, bowiem grupa wydała ich co najmniej kilka. Między 1983 a 1986 rokiem zespół zagrał blisko 400 koncertów, na których widzowie mogli usłyszeć, nie tylko „Zawsze tam gdzie ty”, ale także dobrze znane „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Tańcz, głupia, tańcz”. Utwór „Zawsze tam gdzie ty” zyskał jednak największą popularność i do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem fanów polskiego rocka.

W ostatnich sezonach można go było usłyszeć nie tylko podczas występów zespołu na żywo, ale także na polskich arenach siatkarskich, podczas meczów męskiej kadry narodowej. W 1990 roku piosenka znalazła się na szczycie listy przebojów radiowej trójki. Piosenka została napisana i skomponowana przez gitarzystę zespołu Jana Borysewicza, w latach 80., podczas pobytu muzyka w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, pierwsza wersja tekstu powstała w języku angielskim i była wykonywana przez współpracującego wówczas z Borysewiczem wokalistę Paula Bolgera.

zdj. główne: Eric Nopanen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*