GNAJT, czyli Grudniowe Noce Ambarasujących Teatrów do obejrzenia online!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rok 2020 nie był zbyt łaskawy dla teatru. Najbardziej dotkliwie odczuły to teatry lokalne czy alternatywne. Nowosolski Terminus A Quo, prowadzony przez Edwarda Gramonta, udowodnił jednak, że żadna pandemia im nie straszna i postanowił zorganizować spektakle bez publiczności, które będzie można obejrzeć w sieci.

GNAJT, czyli Grudniowe Noce Ambarasujących Teatrów, to wydarzenie cykliczne. Tradycyjnie odbywa się przed świętami i rozpoczyna się wieczorem. W poprzednich latach spektakle trwały do późnych godzin nocnych, jednak – ze względu na obecne ograniczenia – ostatnie spektakle rozpoczną się o godzinie 21:00. Co zobaczymy w tym roku?

Rozkład jazdy

Tegoroczny GNAJT obejmuje 18 i 19 grudnia. Piątkowy wieczór otworzy o godzinie 18:00 spektakl „Zawołanie”, następnie obejrzeć będzie można „Przebudzenie”. Ostatnim występem będzie „W ogrodzie Edenu”. Wszystko w ramach bezpłatnego dostępu online.

W sobotę natomiast widzowie zobaczą „Wariata i Zakonnicę”. To klasyka nowosolskiego teatru, bowiem grupa po raz pierwszy zagrała go 22 grudnia 1977 roku. Autorem scenariusza jest dyrektor teatru, Edward Gramont, który zainspirował się tekstem Stanisława Ignacego Witkiewicza, fragmentami Ewangelii wg św. Mateusza oraz poematem Louisa Aragona. Głównym bohaterem jest Mieczysław Walpurg, który zostaje ubezwłasnowolniony i osadzony w szpitalu psychiatrycznym przez wzgląd na swoje bardzo dziwne zachowanie.

Kolejnym sobotnim spektaklem będą „Fiszki Psychowienia”, określane jako spektakl niejednowymiarowy, pikantny i mądry. Tytułowe fiszki są alkoholowymi zapiskami Wieniadikta Jerofiejewa, który w mocno obrazoburczych tekstach zawarł jednak pewne przejmujące wyznania i uniwersalne prawdy.

Wydarzenie zamknie występ „Mara wariatka”, który rozpocznie się o godzinie 21:00.

Linki do poszczególnych transmisji znajdziecie bezpośrednio przed wydarzeniem na facebookowym profilu Terminusa. Serdecznie zachęcamy zwłaszcza miłośników teatru alternatywnego!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*