Spotify, Tidal i Deezer na jednym ringu. Kto zwycięży?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lubisz słuchać muzyki? Chcesz wypróbować usługę przesyłania strumieniowego? Zastanawiasz się, czy wybrać Spotify, Tidal, czy Deezer? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Tidal

To platforma stworzona przez muzyków dla prawdziwych melomanów. Należy do znanych artystów, takich jak Jay-Z, Beyonce i Rihanna. Porównując inne usługi przesyłania strumieniowego, aplikacja oferuje największy katalog utworów (ponad 56 milionów piosenek!). Podobnie jak Deezer, Tidal spełnia wszystkie podstawowe wymagania. Istnieją jednak pewne drobne szczegóły, które wyróżniają go spośród innych platform. Abonenci mają dostęp do transmisji na żywo, koncertów i innych wydarzeń.

Ponadto Tidal dysponuje wyłącznymi prawami do utworów wielu międzynarodowych gwiazd (chociaż, w przypadku niektórych artystów, te prawa mogą obowiązywać tylko tydzień lub dwa). To doskonała propozycja dla osób szukających dźwięku w wysokiej jakości. Skorzystaj z bezpłatnej wersji próbnej, by przetestować jego możliwości. 

Platforma funkcjonuje podobnie jak Spotify. Ma doskonały odtwarzacz internetowy oparty na Chrome i odtwarzacz stacjonarny na komputery PC, a także przyzwoite aplikacje na iOS i Androida. Oferuje funkcjonalną listę odtwarzania, a także opcję udostępniania muzyki i słuchania offline.

Spotify

Spotify to największa na świecie usługa strumieniowego przesyłania muzyki premium z ponad 130 milionami płatnych użytkowników. Deezer dysponuje znacznie mniejszą liczbą subskrybentów, około 10 milionów. Przypatrzmy się, czy Spotify rzeczywiście jest lepszy od swojego rywala, a może mamy tutaj do czynienia z sytuacją przypominającą walkę Dawida z Goliatem?

Aplikacja mobilna
(fot. NeONBRAND, źródło: unsplash.com)

Obie platformy mają bibliotekę liczącą ponad 50 milionów utworów. Większość artystów i piosenek znajduje się zarówno na Spotify, jak i na Deezerze. Aplikacje te oferują też podcasty. Deezer proponuje przyzwoity wybór podcastów, ale to Spotify zajmuje pod tym względem pierwsze miejsce.

Odkrywanie muzyki

Obie usługi przesyłania strumieniowego pozwalają odkryć nowe utwory. Spotify oferuje popularną playlistę Discover Weekly, obejmującą utwory artystów i gatunków, których zwykle słuchasz. W każdy poniedziałek dostaniesz nową składankę z 30 piosenkami. Dodatkowo Spotify tworzy do sześciu miksów dziennie na podstawie twoich zainteresowań muzycznych. Oprócz tego znajdziesz nowe utwory ulubionych artystów.

Oferta Deezera jest jeszcze lepsza. Aplikacja proponuje usługę, zwaną Flow, czyli niekończącą się mieszankę nowych i ulubionych utworów. W każdy poniedziałek aktualizuje też listę odtwarzania Discover. Zawiera mnóstwo piosenek, których nie słuchałeś jeszcze na platformie. Oprócz tego Deezer udostępnia nowe utwory artystów, których często słuchasz. Co więcej, stworzy dla ciebie wyjątkowy miks nowych i znanych piosenek. Naprawdę masz w czym wybierać!

Aplikacja mobilna do słuchania muzyki
(fot. Zarak Khan, źródło: unsplash.com)

Obie usługi umożliwiają także przeglądanie muzyki według gatunków i nastrojów. Dostępnych jest wiele list odtwarzania i – chociaż trudno powiedzieć, która z nich ma ich więcej – można przypuszczać, że Spotify nieznacznie wyprzedza Deezer. Warto jednak zaznaczyć, że ilość to nie wszystko. Kiedy dotkniesz gatunku w Spotify (na przykład pop), zobaczysz tylko listę odtwarzania. Jeśli zrobisz to samo w Deezer, aplikacja pokaże też najnowsze albumy, najpopularniejszych artystów pop, a nawet najsłynniejsze utwory reprezentujące dany gatunek.

Jakość dźwięku

W tym miejscu Deezer pokona Spotify, ale tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na wersję premium. W standardowym planie oferowanym przez obie platformy transmisja strumieniowa osiąga najwyższy poziom 320 kb/s. Proponują również opcję obniżenia jakości w celu zapisania danych. W przeciwieństwie do Spotify, Deezer oferuje także plan HiFi, który zapewnia dostęp do wysokiej jakości plików audio FLAC z szybkością transmisji 1411 kb/s. Potrzebujesz jednak przyzwoitej pary słuchawek, by skorzystać z zalet takiego rozwiązania.

Interfejs użytkownika i funkcjonalność

Jeśli cenisz sobie kwestie estetyczne, obie platformy pozytywnie Cię zaskoczą. Deezer przykuwa uwagę jasnym interfejsem z dużą ilością kolorów i ładną, jednolitą czcionką. Zakładka Muzyka zawiera różne sekcje, w tym „Twoi ulubieni wykonawcy”, „Polecane playlisty”, „Muzyka według gatunku”, „Popularne playlisty” i „Stworzone dla Ciebie”. 

Z kolei Spotify ma ciemny, intuicyjny interfejs. Zakładka „Strona główna” zawiera polecane utwory, ostatnio odtwarzaną muzykę, nowości i specjalnie przygotowany dla ciebie miks.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Marek 15.03.2022

    Spotify używam od wielu lat 😀 Polecam wypróbować z apką do smart home, głosowy asystent, ten duet robi robotę!