Na dobre i na złe… Czołówki polskich seriali, które znają wszyscy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

11 najlepszych polskich czołówek, które znają wszyscy

1. Czterdziestolatek

„Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień…” piosenka śpiewana przez Andrzeja Rosiewicza stała się klasyką czołówek polskich seriali. Najczęściej odtwarzana jest jako prześmiewczy hymn z okazji 40. urodzin.

2. Klan

Piosenka w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego –  „Życie jest nowelą” idealnie odzwierciedla wydarzenia w jednym z najdłużej emitowanych polskich seriali. Bohaterowie “Klanu” goszczą na polskich ekranach od 1997 roku.

3. M jak miłość

M jak miłość – serial emitowany przez TVP, cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród kobiet. Ten polski serial w zeszłym roku obchodził 20-lecie emisji. W najnowszej czołówce tego popularnego serialu można usłyszeć głos polskiej aktorki Barbary Kurdej-Szatan.

3. Stawka większa niż życie

Któż nie zna popularnego szpiega Hansa Klossa? Każdy Polak kojarzy muzykę napisaną przez Jerzego Matuszkiewicza. Dzięki nowoczesnym technologiom można oglądać w kolorze ten kultowy serial. 

4. Czterej pancerni i pies

Każdy chyba słyszał o czołgu Rudy 102 i owczarku niemieckim, którym wabił się Szarik. Popularna jest również piosenka z czołówki tego serialu „Deszcze niespokojne”, którą napisała Agnieszka Osiecka, a wykonał Adam Walaciński.

5. Świat według Kiepskich

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali komediowych, który w satyryczny sposób przedstawia polską rodzinę. Piosenkę do czołówki tego legendarnego polskiego serialu wykonał zespół Big Cyc, który znany jest na polskiej scenie muzycznej. Serial ten znany jest również wśród młodego pokolenia.

6. Niania

“Niania” – polski serial komediowy emitowany w ramówce Polsatu, został stworzony na podstawie amerykańskiego serialu o tym samym tytule. Czołówka serialu jest wierną kopią amerykańskiego oryginału.

7. Pierwsza miłość

Choć szata graficzna w czołówce serialu “Pierwsza miłość” zmienia się bardzo często, to muzyka pozostaje niezmienna. Piosenkę do tego kultowego dla millenialsów serialu wykonali Olga Szomańska i Jan Radwan.

8. Rodzina zastępcza

Serial Polsatu emitowany w pierwszej dekadzie 2000 roku. Czołówka tego zapomnianego już serialu to fragment piosenki „Tkanina” Seweryna Krajewskiego. Utwór ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ w metaforyczny sposób przedstawia aspekty życia.

9. Na wspólnej

Choć grafika czołówki tego emitowanego na antenie TVN od prawie dwóch dekad serialu zmienia się, to piosenka w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka pozostaje niezmienna. Utwór napisany przez Andrzeja Ignatowskiego stał się symbolem stacji TVN.

10. Ojciec Mateusz

“Ojciec Mateusz”, czyli polski serial kryminalny, który cieszy się dużą popularnością. Muzyka napisana przez Michała Lorenca kojarzona jest z pięknym Sandomierzem i zagadkami kryminalnymi, które pomaga rozwikłać ksiądz.

11. Ranczo

Muzykę do czołówki serialu skomponował Krzesimir Dębski i jego syn Radzimir, a piosenkę „To tylko sny” zaśpiewała Anna Jurksztowicz. Czołówka, tak jak cały serial, utrzymana jest w klimacie komediowo-liryczno-ludowym.

Zdjęcie główne artykułu: fot. Aleks Dorohovich, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*