Mój pierwszy koncert muzyki klasycznej – jak się przygotować?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W tym roku wypada 64. sezon Koncertów Chopinowskich granych w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest to jedna z najstarszych imprez muzycznych stolicy, która każdego roku gości wiele polskich i zagranicznych gwiazd muzyki klasycznej. Ten coroczny festiwal jest kulturalną wizytówką miasta stołecznego, na które zdecydowanie warto się wybrać, choć trzeba zaznaczyć, że nie jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce. Zainteresowany? Podpowiadamy jak przygotować się na spotkanie z muzyką klasyczną!

Twórczość Fryderyka Chopina

Koncerty chopinowskie poświęcone są najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi, którego muzyka znana jest na całym świecie i którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Również na jego cześć, co pięć lat od 1927 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, organizowany jest jeden z najstarszych i najważniejszych konkursów muzycznych na świecie – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. 

Fryderyk Chopin komponował w okresie romantyzmu; były to czasy burzliwe i trudne dla naszego kraju, co wyraźnie wpłynęło na jego twórczość. W utworach słynnego pianisty słyszymy tęsknotę, smutek i żal. Jego muzyka przepełniona jest zadumą, ale nie brak jej dynamiki – wręcz przeciwnie, kompozycje cechują się charakterystyczną melodyką i rytmem. 

Chopin, tęskniąc za swoim krajem, przebywając na emigracji we Francji, w swoich utworach nawiązywał do polskiej tradycji, stąd liczne mazurki i polonezy. Jednak do najbardziej znanych tytułów należą: „Etiuda Rewolucyjna” i „Marsz Pogrzebowy”. Ponadto Fryderyk Chopin skomponował dwa koncerty fortepianowe – „Koncert f-moll” i „Koncert e-moll” – które są jego najdłuższymi i najbardziej docenianymi utworami. 

pomnik fryderyka chopina w łazienkach królewskich
Fot.: allphotobangkok/pixabay.com

Jak wyglądają koncerty muzyki klasycznej

Koncerty muzyki poważnej odbywają się na wielkich scenach, w filharmoniach, teatrach i operach – miejscach, które kojarzą nam się z wysoką kulturą. Muzyka klasyczna jest sztuką, często trudną do zrozumienia, ale też dzięki temu, tak bardzo poważaną. Zarówno miejsca koncertu, jak i same występy są wytworne i budzą niecodzienne emocje. Utwory Chopina, czy też innych znanych kompozytorów, grane są przez współczesnych muzyków z największą starannością, aby móc zaprezentować słuchaczom arcydzieła najsłynniejszych wirtuozów.

Wybierając się na koncert muzyki klasycznej, warto wcześniej zapoznać się z programem wydarzenia. W broszurkach znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące koncertu, m.in. skład orkiestry, nazwiska muzyków, tytuły utworów, godziny wystąpień, a także liczne ciekawostki na temat artystów. 

dyrygent
Fot.: artesitalia/pixabay.com

Koncert muzyki klasycznej – savoir vivre

Muzyka klasyczna to wyjątkowy gatunek, do którego należy podejść z odpowiednim szacunkiem, ale i otwartością. Koncerty muzyki poważnej to nie to samo co koncerty rockowe czy festiwale muzyki pop i obowiązują na nich pewne zasady, których należy się trzymać. W przeciwnym razie nasza postawa może zostać źle odebrana zarówno przez organizatorów, jak i osoby siedzące na widowni. O czym należy pamiętać, wybierając się na koncert muzyki klasycznej? 

Ubiór

Wyjście do opery czy filharmonii to dla większości z nas niecodzienne wydarzenie, dlatego nasz ubiór powinien to odzwierciedlać i być stosowny do okazji. W tej kwestii słowem klucz jest „elegancja” i nie należy się tego obawiać. Suknia wieczorowa i smoking to odpowiedni wybór, jeśli czujemy się w takich stylizacjach komfortowo; jeśli nie, istnieją inne, równie dobre rozwiązania. W przypadku kobiety świetnie sprawdzi się sukienka koktajlowa lub garsonka; mężczyzna może śmiało założyć ciemne spodnie, koszulę i marynarkę. Pamiętajmy, żeby nie przesadzić też w drugą stronę i nie ubrać się niczym na bal karnawałowy. 

Punktualność

W filharmonii i teatrze nie ma nic gorszego niż spóźnialscy! Osoby, które się spóźniają, często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo ich wejście przeszkadza innym; nie wspominając o tym, jak bardzo takie zachowanie jest lekceważące względem artystów występujących na scenie. Planując wyjście na koncert, należy zadbać o odpowiednią rezerwę czasową, która będzie przydatna nie tylko w razie korków ulicznych, ale także na miejscu. Jest to ważne, ponieważ będąc w filharmonii, musimy mieć czas m.in. na oddanie okrycia wierzchniego. Ponadto warto mieć dodatkowe minuty na skorzystanie z toalety. 

Telefon

Korzystanie z telefonów podczas występu jest niemile widziane z dość oczywistych względów, choć wciąż zdarzają się osoby, które je ignorują. Nagrywanie i robienie zdjęć na koncertach nie jest zabronione, jednak często bywa irytujące z perspektywy osób siedzących obok lub za nami. Ponadto telefon powinien być wyciszony, ponieważ nigdy nie możemy być pewni czy ktoś do nas akurat nie zadzwoni lub wyśle SMS-a. Dźwięki przychodzących wiadomości są bardzo rozpraszające, zwłaszcza jeśli o wyciszeniu zapomni więcej niż jedna osoba. Najlepiej całkowicie wyłączyć telefon i w pełni oddać się widowisku. 

Klaskanie

Oklaski na koncercie muzyki klasycznej to sprawa bardziej skomplikowana niż na innych koncertach, ponieważ trzeba dokładnie wiedzieć, kiedy klaskać. Wiąże się to z pewnym schematem – muzycy wykonują po kilka utworów, a więc każdy występ składa się z kilku części; sęk w tym, aby nie klaskać po każdej z nich. Czas na oklaski nadchodzi dopiero po zakończeniu wszystkich kompozycji danego występu. Zanim więc wzniesiemy aplauz, powinniśmy się zorientować, czy aby na pewno jest to odpowiedni moment; w tym celu warto zerknąć na dyrygenta, który powinien mieć opuszczoną batutę (czasami też spogląda w stronę publiczności). 

pianistka przy fortepianie
Fot.: Do The Lan/pexels.com

Koncerty chopinowskie dla wszystkich!

Miłośnicy muzyki poważnej na pewno zgodzą się, że klasykę, zwłaszcza autorstwa Fryderyka Chopina, powinien poznać absolutnie każdy. Koncerty chopinowskie to wydarzenia, które przenoszą publiczność w nieznany, pełen uczuć, magiczny świat. Zachęcić może również ich międzynarodowy wydźwięk, ponieważ na scenie występują nie tylko polscy, ale i zagraniczni pianiści. Jeśli po raz pierwszy udajesz się na taki właśnie koncert, przygotuj się na niezapomniane emocje!

Zdjęcie główne:Rimidolove/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*