Nowa książka Tokarczuk już w księgarniach

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska noblistka zrobiła wspaniały, przedświąteczny prezent fanom swojej literatury i wydała pierwszą książkę od chwili, gdy zdobyła nagrodę. Od dziś można znaleźć ją na półkach księgarni. Co kryje w sobie „Czuły narrator”?

Na książkę złożyło się sześć esejów i sześć wykładów. Jak nietrudno domyślić się po tytule – wśród tych drugich znajdziemy także mowę noblowską autorki. Ponadto przeczytać będzie można m.in. cykl wykładów, które Tokarczuk wygłosiła na Uniwersytecie Łódzkim przed 2 laty.

Oda do tolerancji

Pisarka poruszyła w dziele kwestię empatii, nie tylko tej międzyludzkiej, ale też międzygatunkowej, skupiając się na tym, w jaki sposób człowiek traktuje zwierzęta. Najwięcej jednak miejsca zostało poświęcone twórczości autorki od kuchni: poznajemy kulisy pisania Olgi, ale także jej pierwszych kontaktów ze światem literatury, którą umożliwił jej ojciec-bibliotekarz. Jak pisze sam wydawca, „Czuły narrator” to „wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie”. To również, tak bardzo dziś potrzebna, oda do otwartości i tolerancji.

Okładka najnowszej książki Olgi Tokarczuk

Tokarczuk doczekała się już porównań do dwóch innych polskich noblistów, czyli Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Z tą pierwszą ma łączyć ją barwność języka, z tym drugim – opis własnej pisarskiej drogi. Sama autorka jako swoje główne inspiracje wskazuje jednak przede wszystkim Stanisława Lema, Marię Janion oraz „Mitologię” Jana Parandowskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*