Niektóre spośród przebojów polskiej muzyki z początku lat 2000 to w rzeczywistości covery popularnych piosenek jugosłowiańskich z lat 70. i 80. XX w. Kultowe projekty Yugoton i Yugopolis z przebojami takimi, jak „Malcziki”, na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Co warto o nich wiedzieć?
Moda na bałkańskie rytmy rozpoczęła się w Polsce nieco wcześniej, bo w 1999 r. Przełomem była współpraca, którą nawiązał serbski kompozytor Goran Bregović i polska piosenkarka Kayah.
Wydany we wrześniu 1999 r. album „Kayah i Bregović” zawierał wpływy bałkańskie, romskie i góralskie, które połączono z muzyką biesiadną. Największym powodzeniem cieszył się singiel „Prawy do lewego”. Efektem współpracy były między innymi trzy Nagrody Muzyczne Fryderyki (wokalistka roku, płyta roku i wideoklip roku).
Sukces, który przyniosła współpraca Bregovicia z Kayah, zachęcił kolejnych polskich muzyków do współpracy z pochodzącym z Jugosławii kompozytorem. Bardzo doceniona została płyta „Daj mi drugie życie”, którą Bregović nagrał wraz z Krzysztofem Krawczykiem. Popularność zdobyły przede wszystkim single „Mój przyjacielu”, „Płatna miłość” i „Daj mi drugie życie”.
W 2000 r. zainicjowano inny projekt muzyczny, który z czasem stał się znany jako Yugoton. Dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, który we wczesnej młodości mieszkał przez pięć lat w Belgradzie, stał się autorem pomysłu, żeby polscy artyści zaśpiewali przeboje jugosłowiańskich zespołów rockowych z lat 70.
Do projektu zaproszono m.in. Katarzynę Nosowską, Kazika Staszewskiego, Pawła Kukiza i Ryszarda „Tymona” Tymańskiego. W 2001 r. na rynku ukazał się debiutancki album supergrupy. Chociaż już w połowie roku zaprzestała ona działalności po zaledwie jednym koncercie, to krążek okazał się być komercyjnym i przede wszystkim artystycznym sukcesem. Projekt odświeżano w 2006 r. jako Yugopolis. Wówczas do współpracy zaproszeni zostali m.in. Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk i Marek Piekarczyk.
Największe przeboje wykonywane przez polskich muzyków były adaptacjami jugosłowiańskich rockowych grup muzycznych z lat 70 i 80. Chodzi przede wszystkim o zespoły takie, jak:
Już pierwsza z wydanych płyt, „Yugoton” z 2001 r., zyskała miano kultowej. Mija 20 lat od jej pojawienia się na rynku.
Pierwsza płyta projektu Yugoton zyskała szczególne uznanie przede wszystkim ze względu na trzy piosenki, który przez pewien czas znajdowały się na szczytach list przebojów. Pierwszą z nich były „Malcziki” wykonywane przez Kazika Staszewskiego. Kolejne hity to „Rzadko widuję cię z dziewczętami” i „O nic nie pytaj”.
Reaktywacja projektu pod nazwą Yugopolis związana była z wydaniem albumu „Słoneczna strona miasta”. Tym razem krążek był promowany przez singiel „Gdzie jesteście przyjaciele moi?’’ w wykonaniu Macieja Maleńczuka. Drugą piosenką, która zyskała wielką popularność, była „Miasto budzi się”. W tym przypadku wykonawcą był Paweł Kukiz. Sam album uzyskał status złotej płyty.
Trzecią odsłonę działalności polskiej supergrupy przyniósł album „Yugopolis 2” z czerwca 2012 r. Tym razem absolutnym hitem została piosenka „Ostatnia nocka”, którą wykonał Maciej Maleńczuk. Była to adaptacja utworu „Verujem, ne verujem” grupy Bajaga i instruktori z 1988 r. Piosenka znalazła się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Analogue Art Photography / 500px / Getty Images