Najpopularniejsze dramy koreańskie – co zobaczysz na Netflixie?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Dramy koreańskie to serialowe produkcje z Korei Południowej. Przeważnie mają tylko jeden sezon a liczba odcinków średnio wynosi od 10 do 24 epizodów. Wprawdzie produkowane są one już od wielu lat, ich rosnąca popularność spowodowana jest emitowaniem poszczególnych tytułów na platformach streamingowych. W Polsce dramy koreańskie dostępne są na Netflixie. 

Tego rodzaju produkcje mają należą do różnego rodzaju gatunków filmowych. Tworzone są komedie romantyczne, horrory, seriale kostiumowe, fantasty czy też komedie. Poniżej prezentujemy kilka seriali cieszących się największą popularnością. 

Dramy koreańskie dostępne na Netflixie

Squid Game

Najnowsza i jedna z najbardziej popularnych produkcji Netflixa. Wyprodukowana w 2021 roku drama koreańska opowiadająca o licznej grupie bankrutów, którzy otrzymują zaproszenie do wzięcia udziału w grze. Do wygrania jest ponad czterdzieści miliardów wonów południowokoreańskich.

Uczestnicy trafiają do wyizolowanego miejsca, w którym mają do wykonania na pozór łatwe zadania takie jak czerwone/zielone czy przeciąganie liny, znane głównie z dziecięcych zabaw. Stawka jest bardzo wysoka – każdy przegrany traci życie. Należy zaznaczyć, że nie jest to serial dla każdego, ponieważ odznacza się on znaczną brutalnością. Do tej pory pojawił się jeden sezon, natomiast Netflix już zapowiedział, że drama koreańska będzie miała swoją kontynuację w postaci kolejnego sezonu.

Crash Landing on You

16-odcinkowy serial z 2019 roku. Przedstawiona jest w nim historia Yoon Se-ri, mieszkanki Korei Południowej, młodej biznsemanki, która podczas testowania paralotni wpada w tornado i ląduje na terenie Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej. Próbując uciec przed strażnikami, przypadkowo dociera do Korei Północnej, gdzie poznaje młodego żołnierza, który pomaga jej ukryć się. 

Jest to drama koreańska pełna humoru, mimo że nie brakuje w niej intyg, polityki oraz nagłych zwrotów akcji. Serial ten chwalony jest nie tylko ze względu na fabułę, ale także grę aktorską. 

Kingdom

Drama koreańska z 2018 roku. Wyprodukowano dwa sezony – w każdym jest 6 odcinków. Fabuła toczy się w XVI wieku, w czasach, gdy w Korei panowała dynastia Joseon. Królestwo nękane jest przez głód oraz tajemniczą chorobę, która przemienia ludzi w potwory.

Zakażony zostaje także król, który nocami staje się potworem. Władca ze swoimi najbliższymi współpracownikami wyrusza w podróż, która ma pomóc znaleźć znalezienie przyczyny zarazy oraz wyleczenie jej.

“Kingdom” jako drama koreańska z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi kina kostiumowego oraz apokaliptycznych klimatów.

Hometown cha-cha

Jedna z nowszych produkcji, jeśli chodzi o współcześnie dziejące się dramy koreańskie – powstała w 2021 roku i jest remake’iem południowokoreańskiego filmu pt. „Mr. Handy, Mr. Hong” z 2004 roku.

Uznawana jest jedną z najpopularniejszych dram. Jej bohaterką jest młoda Yoon Hye-jin pracująca jako dentystka. Po utracie pracy w wielkim mieście, wyrusza na wieś, gdzie poznaje mężczyznę, będącego jej całkowitym przeciwieństwem.

Oferta biznesowa

12-odcinkowa drama koreańska z 2022 roku. Opowiada o Shin Ha-ri – pracownicy korporacji – która zgadza się pójść na randkę w ciemno zamiast swojej przyjaciółki. Okazuje się, że tajemniczym mężczyzną jest szef Shin (Kang Tae-moo), któremu randkę zorganizował dziadek chcący, aby wnuk znalazł w końcu żonę. Kang Tae-moo nie wie, że jest ona zatrudniona w jego firmie.

Początkowy plan Shin oraz jej przyjaciółki, który zakładał zrażenie do siebie kandydata, zbiegiem okoliczności nie może zostać zrealizowany. Kang Tae-moo ma dość umawiania się z dziewczynami wybieranymi mu przez rodzinę i oferuje Shin pewną umowę – ona będzie udawać jego narzeczoną w zamian za pieniądze.

Współczesna drama koreańska, w której nie brakuje zabawnych i romantycznych scen. Idealna na wieczór z przyjaciółkami!

Twenty Five, Twenty One

Kolejna produkcja z 2022. Historia dzieje się na przestrzeni kilku lat. Na Hee do jest szermierką. Gdy jej drużyna zostaje rozwiązana, dziewczyna przeprowadza się do innej miejscowości, by dalej trenować. W nowym miejscu poznaje Back Yi-Jina – młodego mężczyznę, który zmaga się z wieloma problemami. 

Nasze ukochane lato

Jeśli lubicie romantyczne dramy koreańskie, ta pozycja będzie dla Was idealna. Choi Ung i Kook Yeon-soo byli kiedyś parą i nakręcili wspólnie film. Gdy rozstawali się, obiecali sobie, że nigdy więcej się nie spotkają.

Los jednak bywa przewrotny i ponownie krzyżuje ich ścieżki. Byli kochankowie muszą znowu nagrać film, którego producentem jest ich wspólny przyjaciel. Ciepła komedia romantyczna opowiadająca o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Racket Boys

Produkcja z 2021 roku, idealna osób lubiących dramy koreańskie opowiadające o sporcie. W “Rocket Boys” poznajemy historię 16-letniego chłopaka, który przyjeżdża do małego miasteczka, w którym jego ojciec będzie uczył gry w badmintona. Serial opowiada o zmaganiach, nie tylko tych sportowych. Przyjaźń, współczesne problemy Koreańczyków, rywalizacja, nastoletnie bunty – wszystko to znajdziecie właśnie w tej dramie.

My name

Propozycja dla fanów mrocznego kina akcji. Ojciec Yoon Ji-woo, który jest gangsterem, zostaje zamordowany przez konkurencyjny gang. Kobieta postanawia znaleźć zabójcę i zemścić się na  nim. Udaje jej się wstąpić do policji i pod przykrywką prowadzi swoje prywatne dochodzenie, ukrywając prawdę przed partnerem z pracy. Walorem też produkcji jest nowoczesny montaż oraz ścieżka filmowa. “My name” należy do grupy tych dram koreańskich, które zostały wyróżnione i wyświetlone na znanym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan.

Oczywiście, na Netflixie dostępnych jest więcej tytułów. Powyżej zaprezentowaliśmy Wam te, które z pewnością warto obejrzeć. Jeśli do tej pory obce były Wam dramy koreańskie, warto zapoznać się z nimi chociażby po to, aby nieco bliżej poznać kulturę południową koreańską. Wiele współczesnych produkcji przedstawia sposoby spędzania czasu przez młodych Koreańczyków, ich zwyczaje, tradycje oraz problemy,  z którymi muszą się zmagać.

Zdj. główne: freestocks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Zosia 25.12.2022

    dzięki tej stronie poznałam super k-dramy