Krzysztof Krawczyk i jego niezapomniane duety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmarły 5 kwietnia 2021 roku Krzysztof Krawczyk to artysta, którego znamy przede wszystkim z zespołu Trubadurzy i niezwykle bogatej kariery solowej. W trakcie tej ostatniej pojawił się w duetach z czołowymi polskimi i zagranicznymi artystami. Niektóre z piosenek, choćby te nagrane z Goranem Bregoviciem i Edytą Bartosiewicz, znalazły się na szczytach lisy przebojów. Przypominamy niektóre z nich.   

Duet z Bohdanem Smoleniem „Dziewczyny, które mam na myśli”

Czas współpracy Krzysztofa Krawczyka z Bohdanem Smoleniem przypadł na trudny okres w życiu artysty. W latach 1979 – 1985 były członek Trubadurów przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertowania i nagrania płyty „From a Different Place” pracował fizycznie. Był między innymi taksówkarzem, barmanem i układał dachówki. Bohdan Smoleń, z którym nawiązał współpracę, był wówczas wciąż artystą Kabaretu Tey, ale formuła ta zaczęła się wyczerpywać, popularność zaś Smolenia nieco przygasać.

Owocem współpracy były humorystyczne piosenki – najbardziej znane to „Mężczyzna po czterdziestce” i właśnie „Dziewczyny, które mam na myśli”. Ostatni utwór był luźnym nawiązaniem do piosenki „To All the Girls I Loved Before”, którą w 1984 r. wyśpiewali gwiazdor muzyki country Willie Nelson i pochodzący z Hiszpanii Julio Iglesias. W sieci można znaleźć zapis wspólnego występu Krawczyka i Smolenia, który odbył się na benefisie piosenkarza w 1994 r.    

Razem z Goranem Bregoviciem „Mój przyjacielu” 

Przełom lat 90. i 2000 to w Polsce złoty czas popularności muzyki bałkańskiej, która chyba już zawsze będzie się kojarzyć z Goranem Bregoviciem. Wcześniejszy sukces, który bałkański muzyk osiągnął we współpracy z Kayah, zachęcał do dalszych prób na polskim rynku. 

Krzysztof Krawczyk miał być zachwycony płytą Bregovicia i polskiej artystki. Obaj muzycy spotkali się w 2000 r. Owocem współpracy była płyta „Daj mi drugie życie”, na której znalazło się 10 piosenek powstałych we współpracy artystów. Wydawnictwo, które ukazało się na rynku w 2001 r., szybko uzyskało status złotej płyty. Popularnymi singlami stały się „Płatna miłość”, „Daj mi drugie życie”, ale przede wszystkim „Mój przyjacielu”, która to piosenka znów rozgościła się na szczytach list przebojów. Album został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, czyli „Fryderyka”. 

Współpraca z Edytą Bartosiewicz „Trudno tak”

Wspólne nagranie Krzysztofa Krawczyka z Edytą Bartosiewicz było możliwe przy okazji prac nad płytą artysty zatytułowaną „To, co w życiu ważne” z 2004 r. Pomimo tego, że przy jej tworzeniu współpracował z różnymi artystami, to właśnie singiel wyśpiewany wraz z Edytą Bartosiewicz stał się nie tylko najbardziej rozpoznawalną piosenką całej płyty, ale też otrzymał nagrodę Fryderyka jako „piosenka roku”. W 2005 r. krążek uzyskał status platynowej płyty. 

Z Muńkiem Staszczykiem „Lekarze dusz’’

Z tej samej płyty, czyli wydanej w 2004 r. „To, co w życiu ważne” pochodzi też utwór nagrany przez Krzysztofa Krawczyka wraz z Muńkiem Staszczykiem. „Lekarze dusz” to pogodna piosenka, którą muzycy wykonali później na koncercie jubileuszowym z okazji 45 lat pracy artystycznej Krzysztofa Krawczyka, który odbył się w Sopocie.

Współpraca z Ras Lutą „Pół wieku człowieku”

Rok 2014 to w biografii Krzysztofa Krawczyka czas świętowania 50 lat pracy artystycznej. Odbył wówczas trasę koncertową „50 lat na scenie”. Ukazała się wtedy płyta „Pół wieku człowieku”. Tytułowy utwór nagrał we współpracy z polskim wykonawcą muzyki reggae Ras Lutą.

To jednak tylko niektóre duety, w których wystąpił Krzysztof Krawczyk. Współpracował też m.in. z Janem Borysewiczem, Maciejem Maleńczukiem, Katarzyną Nosowską, Anią Dąbrowską, Edytą Górniak, raperem Norbim czy Andrzejem Piasecznym. Współprace z innymi artystami zajęły więc ważne miejsce w jego długiej i pełnej sukcesów karierze.

Zdj. główne: Jefferson Santos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*