Jak samodzielnie wydać książkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wielu pisarzy amatorów marzy o wydaniu swoich dzieł. Niestety niezależnym autorom trudno jest znaleźć wydawnictwo, które chciałoby się tym zająć, a poza tym taki proces potrafi kosztować majątek. Jak więc spełnić swoje marzenie nie bankrutując przy tym? Zobacz, jak samodzielnie wydać książkę.

Czasy, w których każdy autor był skazany wyłącznie na łaskę wydawnictwa na szczęście się skończyły. Teraz, jeśli nie boisz się wyzwań i  lubisz działać na własną rękę, możesz z powodzeniem wydać swoje dzieło samemu! Potrzebujesz tylko trochę czasu, trochę pieniędzy oraz cierpliwości. 

Sprawdzenie oraz korekta tekstu

Podstawową rzeczą przed wydaniem jakiegokolwiek tekstu jest jego korekta. Jeśli jesteś bardzo uparty lub masz ograniczony budżet, możesz spróbować zrobić to samemu, ale zdecydowanie lepiej jest zatrudnić korektora, który spojrzy na tekst “na chłodno”. Ty patrzysz na swoje dzieło w sposób emocjonalny, przez co trudno jest Ci dostrzec swoje błędy. Korektor powinien być osobą z zewnątrz, która nie brała udziału w twórczym procesie powstawania książki. Taki człowiek jest w stanie patrzeć na tekst krytycznie i znaleźć wszystkie jego słabe punkty oraz błędy. Taka usługa może sporo kosztować, ale znalezienie freelancera, który podejmie się tego zadania i tak będzie tańsze niż robienie tego za pośrednictwem wydawnictwa. Korektora możesz szukać na grupach facebookowych lub na portalach aukcyjnych. 

Odręczne notatki
(fot. Thought Catalog, źródło: unsplash.com)

Tłumaczenie książki

Jeśli zależy Ci na wydaniu książki w kilku językach lub zakładasz taką ewentualność w przyszłości, już teraz zainwestuj w tłumaczenia książek. To znacznie przyspieszy proces wydawania książki w obcym języku na przyszłość. O ile korektę tekstu możesz jeszcze na siłę zrobić samemu, tak tłumaczenie, jeśli nie jesteś profesjonalnym tłumaczem, pozostaw specjalistom. Tłumacz ma przede wszystkim doświadczenie, które pomaga mu wykonywać swoją pracę sprawniej i bardziej efektywnie. Ponadto jego poziom języka, na który tłumaczy jest prawdopodobnie wyższy niż Twój, jako człowieka, niezwiązanego z tłumaczeniami. Jeśli chcesz wydawać książkę w obcym języku, nie oszczędzaj na tłumaczeniu, ponieważ zupełnie Ci się to nie opłaci. Złe tłumaczenie może obcojęzycznych czytelników zniechęcić do sięgania po Twoje kolejne dzieła.

Znalezienie drukarni

Ostatnim krokiem jest znalezienie drukarni, która zajmuje się drukiem książek. Tam musisz dostarczyć tekst, ewentualne ilustracje, projekt okładki oraz, co najważniejsze, szczegółowe instrukcje. O ile pomylenie kolejności stron przy składaniu książki jest mało prawdopodobne, tak umieszczenie nieopisanej ilustracji w złym miejscu jest całkiem realnym scenariuszem. Przy oddawaniu książki do druku nie pozostawiaj żadnych niedomówień, które mogą skutkować złym rezultatem. Zastanów się też, w jakiej oprawie chcesz wydać książkę i jakie powinna mieć Twoim zdaniem szycie. Drukarnia cyfrowa Totem oferuje aż sześć różnych wariantów oprawy, z którymi warto się zapoznać przed drukiem książki. Warto też zapytać na miejscu pracownika drukarni jaki rodzaj szycia rekomenduje, ponieważ do różnej grubości książek najlepiej sprawdzają się różne sposoby łączenia kartek. 

Szereg książek
(fot. Jason Wong, źródło: unsplash.com)

Wydanie książki to wielkie marzenie, które nosi w swoim sercu każdy pisarz. Skomplikowane procedury, wysokie ceny i długi czas oczekiwania na wydanie książki przez wydawnictwo bardzo zniechęcają zwłaszcza młodych autorów do publikacji swoich dzieł. Nie bój się wziąć spraw w swoje ręce i wydać książki samodzielnie. To nic strasznego, potrzebujesz tylko odpowiednich ludzi i dobrej drukarni. Duma i satysfakcja z wydania swojego własnego dzieła jest nie do opisania. Jeśli masz na dysku nie wydany od lat tekst nie wahaj się i podejmij kroki w stronę publikacji już dziś. Powodzenia!

Zdjęcie główne artykułu: fot. the Bialons, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*