Festiwal Filmowy w Cannes wystartował!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

6 lipca wieczorem rozpoczął się 74. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, podczas którego największe kinowe hity powalczą o statuetkę Złotej Palmy.

Festiwal co roku gromadzi najbardziej znane osobistości związane z branżą filmową. To właśnie wtedy nadmorski kurort na Lazurowym Wybrzeżu staje się na 2 tygodnie stolicą światowej kinomatografii. W tym roku o Złotą Palmę powalczą 24 filmy, w tym „The French Dispatch”, „A Hero”, „Three Floors”.

2 tygodnie, 24 filmy

Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem międzynarodowego jury i przewodniczącego jury Konkursu Głównego MFF Cannes 2021 – Spike Lee. Podczas tradycyjnego przejścia gwiazd po czerwonym dywanie spotkać można było m.in. Andie MacDowell, Belle Hadid, czy też Jodie Foster z żoną. We wtorkowy wieczór wyświetlono również pierwszą światową premierę, która zainaugurowała Festiwal – musical „Annette” Leosa Caraxa. Film opowiada o historii komika i śpiewaczki operowej, których życie całkowicie odmienia się po narodzinach dziecka.

W minionym roku, z racji wybuchu pandemii, Festiwal został odwołany, ale w jego ramach w kinach i na innych festiwalach zaprezentowano 56 filmów z oznaczeniem „Cannes 2020”. Dodatkowo jesienią tamtego roku na Croisette zorganizowano trzydniowe wydarzenie „Cannes 2020 Special”, które miało wymiar symboliczny.

Polska historia Złotej Palmy

W historii Festiwalu Złotą Palmę otrzymały również polskie produkcje. W 1981 roku „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego w 2002 roku. Natomiast w 2018 roku Paweł Pawlikowski otrzymał palmę za reżyserię filmu „Zimna Wojna”.

Festiwal potrwa do 17 lipca – to właśnie wtedy podczas wieczornej gali w Grand Théâtre Lumière poznamy laureatów konkursu.

Więcej dowiesz się tutaj.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*