Come back kasety magnetofonowej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nawijane taśmy na ołówek, przegrywanie od znajomych, tysięczne przewijanie i słuchanie milionowy raz. Tak w skrócie opisać można kasety magnetofonowe, które większości kojarzą się z szumiącym muzycznym wspomnieniem prosto z głośników. Teraz w dobie serwisów streamingowych, kiedy można mieć jednocześnie dostęp do nieskończonej ilości utworów, wydaje się, że kaseta poszła w zapomnienie, i to raz na dobre.

Ku zaskoczeniu, po wielu latach artyści wracają do wydawania muzyki na kasetach. Spory wzrost sprzedanych kaset zarejestrowano w pierwszym półroczu 2020 roku. Czy to kwestia pandemii i domowej kwarantanny? A może zainteresowanie muzyką z lat 80 i 90, której sporo utworów można znaleźć na tego rodzaju nośniku? Jak podają eksperci „sprawcą” całej sytuacji jest pojawienie się między innymi serialu „Stranger Things”, który nawiązuje do wspomnianej kasety magnetofonowej.

RESPECT FOR TAPE

W sieci powstała inicjatywa RESPECT FOR TAPE, która ma na celu oddanie hołdu kasecie magnetofonowej. W projekcie bierze udział 75 artystów, w tym producenci, DJ’e oraz raperzy. Wkrótce poznamy pierwsze odsłony innowacyjnego pomysłu.

Kasetowe albumy

Coraz większy odsetek artystów decyduje się na wydanie albumu na kasecie. Tak np. zrobił Ralph Kaminsky z albumem „Młodość”. Oprócz wszystkich utworów, znajdziemy również w zestawie mały notatnik z tekstami piosenek.

Kolejny artysta, który zdecydował się na ten nośnik to Wojtek Mazolewski Quintet. Na kasecie możemy znaleźć powtórną edycję albumu -„Smells Like Tape Spirit”, która wydana została z okazji 10 rocznicy wydawnictwa, gdzie dodatkowo pojawiły się 4 utwory powstałe w trakcie nagrywania płyty. Proces wykończenia płyty pozostał analogowy.

Pomimo tego, że artyści przekonują się do kaset, traktowane są one wciąż jako gadżet lub dodatek do wydania. W sklepach RTV coraz częściej w ofercie można spotkać magnetofony, i co ciekawe, jak wskazują pracownicy takich sklepów – zainteresowanie tym sprzętem jest coraz większe. Czy kaseta magnetofonowa wróci do polskich domów?

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*