Weź posłuchaj tej książki! Czyli cała prawda o audiobookach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjesz w ciągłym biegu? Masz problem ze znalezieniem wolnego czasu na przeczytanie książki? W takim razie mamy dla ciebie idealne rozwiązanie: możesz posłuchać najnowszego audiobooka podczas dojazdów do pracy lub sprzątania domu.

Dlaczego warto słuchać audiobooków?

Modulacja głosu profesjonalnego narratora ożywia słowa autora. Możesz łatwo odróżnić poszczególne postacie, ponieważ każda z nich ma inny ton głosu. Dodatkowo dowiesz się, jak wymawiać nazwy miejsc, a także imiona i nazwiska bohaterów. Co ważne, audiobooka możesz zatrzymać w dowolnym momencie. Nie musisz czekać, aż rozdział się skończy.

Skorzystaj z subskrypcji

Książka czy audiobook?
(fot. Distingué CiDDiQi, źródło: unsplash.com)

Jeśli chcesz przekonać się do audiobooków, wypróbuj subskrypcję. Dużą popularnością cieszą się platformy Storytel, Audioteka czy Empik Go, które wyróżnia wysoka jakość nagrań. Na początek skorzystaj z bezpłatnej wersji, aby sprawdzić, czy takie rozwiązanie rzeczywiście ci odpowiada. Koniecznie poszukaj książek należących do twojego ulubionego gatunku. Jesteś fanem thrillerów? W takim razie nie włączaj powieści romantycznej. Na pierwsze spotkanie z audiobookiem wybierz coś, co ma szanse ci się spodobać.

A może książka, której zawsze chciałeś przeczytać? Posłuchaj jednego lub dwóch rozdziałów. Zastanów się, czy odpowiada ci głos i akcent narratora. Czasami różne usługi subskrypcyjne mają tę samą książką czytaną przez różnych lektorów – wówczas możesz wybrać tego, który podoba ci się najbardziej. Zanim włączysz audiobooka, przeczytaj też jego recenzje. To, że książka jest dobra, nie przekłada się automatycznie na wysokiej jakości nagranie.

Słuchaj w krótkich seriach i przed snem

Nie spędzaj wielu godzin na słuchaniu audiobooka. Podziel go raczej na krótkie serie, by uniknąć zniechęcenia. Zdecydowanie łatwiej będzie ci się skoncentrować na słuchaniu książki przez 20-30 minut, niż 2-3 godziny. Takie rozwiązanie ma też swoje plusy, bo kiedy słuchasz książki krótkimi seriami w ciągu dnia, twój umysł kręci się wokół danej historii.

Jeśli chcesz się zrelaksować, włącz wieczorem wciągającego audiobooka. Dzięki temu nie musisz nawet włączać światła, aby poznać interesującą historię. Najlepiej połóż się na łóżku, weź kilka głębokich, uspokajających oddechów i zamknij oczy. Włącz audiobooka. Nie przejmuj się tym, że możesz zasnąć – wszystkie aplikacje mają wyłącznik czasowy, dzięki któremu po upływie np. 30 minut wyłączają się same.

Połącz audiobooka z tradycyjną książką

Czytanie i słuchanie książki w tym samym czasie, to coś, czego powinien spróbować każdy zagorzały czytelnik przynajmniej raz w życiu. Żadne słowa nie oddadzą tego, jak wyjątkowe i poruszające może być trzymanie książki w dłoniach i słuchanie jednocześnie głosu wspaniałego lektora. Co ciekawe, w ten sposób lepiej zapamiętasz całą historię. 

(źródło: pexels.com)

Głosy różnych postaci, intensywność intrygującej sceny, zapierający dech w piersiach punkt kulminacyjny – to wszystko nabierze wyjątkowej mocy, gdy śledząc słowa książki, jednocześnie słyszysz głos, który nadaje im odpowiedniej intonacji.

Najważniejsze korzyści płynące ze słuchania audiobooków

Słuchanie audiobooków poprawia wymowę oraz płynność mówienia i czytania. Zwróć uwagę, w jaki sposób lektor wymawia poszczególne słowa. Jeśli słuchasz audiobooka w języku obcym, skoncentruj się na szybkości czytania, przerwach, akcencie i intonacji. Dzięki temu szybciej opanujesz dany język.

Co ciekawe, decydując się na takie rozwiązanie, możesz zaoszczędzić sporo czasu. Nie musisz skupiać się tylko na czytaniu: słuchając audiobooka możesz jednocześnie robić coś innego. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wymaga to dużego skupienia. Wiele osób włącza go np. na siłowni, podczas spacerów, gotowania, sprzątania, kąpieli, a także dojazdów do pracy pociągiem lub autobusem.

Aktywne słuchanie obejmuje analizę, krytyczne myślenie i wyciąganie wniosków. Słuchając audiobooków, możesz wspaniale rozwinąć te umiejętności. Dodatkowo osobowość lektora ożywia historię. Pomaga nam zrozumieć poszczególne postacie i towarzyszące im emocje. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze i nie chcesz męczyć oczu wieczornym czytaniem, po prostu słuchaj audiobooka. Jak widzisz, takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet i warto czasem przełamać się w kierunku nowych alternatyw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*