Skąd wziął się Empik? Historia największej sieci polskich księgarni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Historia Empiku sięga roku 1948. To właśnie wtedy tłumy Warszawiaków zgromadziły się przy Placu Unii Lubelskiej na uroczyste otwarcie Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki. W Kielcach pojawił się w 1956 roku. Sklep błyskawicznie zyskał ogromną popularność. Jeden z mieszkańców Kielc podkreśla, że w pewnym momencie Kielczanie nie spotykali się w centrum, lecz przy Empiku przy Warszawskiej 5.

Początki Empiku

W czasach PRL-u Klub Międzynarodowej Książki i Prasy był oazą białostockiej elity. W nieistniejącej już kawiarni przy Sienkiewicza panowała wyjątkowa atmosfera. Spotykała się w niej śmietanka towarzyska i lokalni artyści. Co ciekawe, przychodzili tutaj nie tylko lekarze, prawnicy, dziennikarze i malarze, lecz także zwykli mieszkańcy Białegostoku, którzy chcieli odpocząć przy pysznym espresso. 

Spółka Empik, ciesząca się niesłabnącą popularnością, powstała w 1991 roku. Warto pamiętać, że w czasach PRL-u działała w formie Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki, które stanowiły wówczas swoiste okno na świat. To właśnie tutaj można było spotkać znanych artystów, porozmawiać o kulturze i dotrzeć do prasy zagranicznej. KMPIK udostępniał muzykę, prasę, książki i materiały do nauki języków obcych. Klienci mogli też zamówić kawę lub sok.

Filiżanka kawy
(fot. Ali Yahya, źródło: unsplash.com)

Na początku lat 90. XX wieku popularne Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki przeszły kryzys. Wtedy właśnie powstała spółka Empik, należącą do holendersko-belgijskiego przedsiębiorstwa Eastbridge. Aktualnie 100% udziałów posiada w niej słowacko-czeski Fundusz Inwestycyjny Penta.

Co można znaleźć w ofercie Empiku? 

Ogólnopolska sieć sklepów Empik oferuje książki, gazety, czasopisma i wydawnictwa muzyczne. Możesz też kupić tutaj gry, programy, gadżety komputerowe i artykuły papiernicze. Znajdziesz tu również gadżety komputerowe, akcesoria kulinarne, elementy wystroju wnętrz, łamigłówki i zabawki kreatywne, a nawet kupisz bilet na wydarzenie rozrywkowe lub kulturalne.

Obecnie sieć liczy 250 sklepów i pełni funkcję lidera na polskim rynku wydawniczym. Właściciel zapowiada, że do 2023 roku ta liczba ma wzrosnąć do około 370. Do Empiku należy także sklep internetowy empik.com i serwis empikfoto.pl. To jednak nie wszystkie marki, które tworzą słynną sieć. Warto również wspomnieć o księgarni internetowej Livro.pl, księgarniach Mole Mole i sklepach Papiernik, specjalizujących się w artykułach papierniczych i kreatywnych.

Ołówki na różowym tle
(fot. Markus Winkler, źródło: unsplash.com)

Niesłabnącą popularnością cieszy się sklep internetowy Empik, działający już od 1998 roku. Obecnie oferuje ponad 1,5 miliona produktów. Oprócz rzeczy, które kupisz w stacjonarnych punktach, znajdziesz tu też produkty dostępne tylko online. Są to przede wszystkim produkty z kategorii zdrowie, uroda, dziecko oraz dom i ogród.

Co jeszcze proponuje ogólnopolska sieć sklepów?

W salonach większych miast cyklicznie odbywają się też wystawy, spotkania autorskie, koncerty i warsztaty kreatywne. Warto więc na bieżąco przeglądać Empik Pasje – magazyn online, w którym wydarzenia te ogłaszane są na bieżąco. Oprócz tego znajdziesz w nim ciekawe artykuły o gotowaniu, kulturze, zwierzętach czy pasjach.

Dużą popularnością cieszą się również szkoły językowe należące do spółki. Co prawda, nie należą do najtańszych, jednak plasują się wysoko w rankingach.  

Kontrowersje wokół spółki

Obecnie Empik jest monopolistą na polskim rynku wydawniczym. Dzięki temu ma sporą przewagę w negocjacjach. Pomimo, że spółka ma wierne grono fanów, co jakiś czas można usłyszeć kontrowersyjne opinie na jej temat. Niektóre firmy wydawnicze oskarżają Empik o to, że doprowadził je do bankructwa. Czasami można też przeczytać, że spółka zalega z płatnościami. Czarny PR i konkurencyjne stanowiska z książkami w supermarketach (np. w Carrefourze czy Biedronce) zmusiły Empik do zmiany strategii. Firma działa mniej agresywnie niż do tej pory. Rzecznik spółki podkreśla, że osoby wysuwające pod jej adresem zarzuty, chcą w ten sposób ukarać Empik za długoletnie wysiłki i dążenia do wysokich standardów usług. Prawda jak zwykle leży zapewne gdzieś pośrodku.

Ebook na ekranie urządzenia
(fot. Cesar Abner Martinez Aguilar, źródło: unsplash.com)

Obecnie Empik staje przed nowymi wyzwaniami technologicznymi. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, proponuje nie tylko prasę i tradycyjne książki, lecz także e-booki i audiobooki, które mogą umilić nam czas izolacji społecznej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*