Najciekawsze fakty o włoskiej kulturze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Państwo znajduje się w Europie Południowej, na półwyspie Apenińskim, który rozciąga się w środkowej części Morza Śródziemnego, na północny wschód od Tunezji. Jest często odwiedzanym krajem przez polskich obywateli. Warto, aby dowiedzieli się oni więcej na temat włoskiej kultury!

Rodzina to niezwykle ważna wartość

Włochy to jeden z najciekawszych krajów na świecie pod względem kultury, architektury, jedzenia i krajobrazów. Z tego powodu znajdują się na szczycie zestawienia państw do odwiedzenia u turystów na całym świecie. Bo kto nie chciałby zamieszkać w kameralnej wiosce z pobliską winiarnią czy mieście pełnym zabytków, kościołów ze strzelistymi wieżyczkami lub znakomitą pastą? Na pewno nie brakuje takich osób. Warto, aby dowiedziały się one nieco więcej na temat najciekawszych faktów o włoskiej kulturze!

We Włoszech solidarność rodzinna dotyczy nie tylko mamy, taty i dzieci, ale także i dalszych członków rodziny. Pomimo tego, że więzi najbliższych uległy nieco rozluźnieniu w ostatnich dekadach, najprawdopodobniej ze względu na postęp technologiczny, to wciąż widać, że Włosi starają się kultywować tradycję, spotykając się w restauracjach, kawiarniach czy domach, pielęgnując swoje relacje.

Jak witają się Włosi? Czyli zachowanie w towarzystwie

Niech nikogo nie zdziwi to, że przyjaciele i rodziny we Włoszech całują się na powitanie i to niezależnie od płci. Podchodzą też nieco luźniej do umawiania się na konkretną godzinę, czasem docierają na wcześniej umówione spotkanie o 20, 30, a niekiedy nawet i 45 minut za późno.

Warto też wiedzieć, że we Włoszech jest siesta. Oznacza to, że włosi udają się na odpoczynek między godziną 13:00 a 17:00. Dotyczy to zarówno wykonywania codziennych, zwykłych czynności, jak i pracy. Z tego powodu warto wcześniej zaplanować posiłek lub kawę, ponieważ ulubiona restauracja czy kawiarnia może być zamknięta w środku dnia. 

Czy mamy coś wspólnego z Włochami?

Są też zachowania, które dla nas wydadzą się całkiem normalne. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego wstają, gdy do pokoju wchodzi starsza osoba, zakrywają usta podczas ziewania lub kichania, a w pomieszczeniach zamkniętych zdejmują kapelusze.

Za kulturalnych uważa się też mężczyzn, którzy otwierają drzwi przed kobietami. Starsze osoby są też traktowane z szacunkiem, z tego powodu przy witaniu się z nimi należy wstać. Każdy, kto wstanie w metrze, pociągu czy autobusie, żeby ustąpić miejsca, na pewno usłyszy wdzięczne „Grazie” i zostanie obdarzony uśmiechem. Jak widać, pod względem obycia i zachowania uważanego za kulturalne mamy wiele wspólnego z Włochami.

Główna religia we Włoszech to rzymski katolicyzm

Głównym powodem jest Watykan, znajdujący się w sercu Rzymu. Rezydujący w nim papież, a także tłumy turystów-chrześcijan, rezonują na całe państwo. Zgodnie z danymi z 2022 roku, przedstawionymi przez Central Intelligence Agency, we Włoszech co trzeci obywatel nie tylko potwierdza, że jest wierzący, ale także aktywnie uczestniczy w życiu religijnym.
Religia, która jest na drugim miejscu, to muzułmanizm. Natomiast za nimi znajdują się agnostycy i ateiści. Badania Statista  wskazują też, że spadła ilość osób, które uczestniczą w nabożeństwach religijnych, w okresie od 2006 do 2020 roku. Można jednak odpowiedzialność za to zrzucić na ostatnią sytuację na świecie, która wymagała od całego społeczeństwa pozostawania w domu, a w samych Włoszech ze względu na wysoki wiek obywateli, lockdown był wyjątkowo odczuwalny.

Zdj. główne: Samuel Ferrara/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*