Państwo znajduje się w Europie Południowej, na półwyspie Apenińskim, który rozciąga się w środkowej części Morza Śródziemnego, na północny wschód od Tunezji. Jest często odwiedzanym krajem przez polskich obywateli. Warto, aby dowiedzieli się oni więcej na temat włoskiej kultury!
Włochy to jeden z najciekawszych krajów na świecie pod względem kultury, architektury, jedzenia i krajobrazów. Z tego powodu znajdują się na szczycie zestawienia państw do odwiedzenia u turystów na całym świecie. Bo kto nie chciałby zamieszkać w kameralnej wiosce z pobliską winiarnią czy mieście pełnym zabytków, kościołów ze strzelistymi wieżyczkami lub znakomitą pastą? Na pewno nie brakuje takich osób. Warto, aby dowiedziały się one nieco więcej na temat najciekawszych faktów o włoskiej kulturze!
We Włoszech solidarność rodzinna dotyczy nie tylko mamy, taty i dzieci, ale także i dalszych członków rodziny. Pomimo tego, że więzi najbliższych uległy nieco rozluźnieniu w ostatnich dekadach, najprawdopodobniej ze względu na postęp technologiczny, to wciąż widać, że Włosi starają się kultywować tradycję, spotykając się w restauracjach, kawiarniach czy domach, pielęgnując swoje relacje.
Niech nikogo nie zdziwi to, że przyjaciele i rodziny we Włoszech całują się na powitanie i to niezależnie od płci. Podchodzą też nieco luźniej do umawiania się na konkretną godzinę, czasem docierają na wcześniej umówione spotkanie o 20, 30, a niekiedy nawet i 45 minut za późno.
Warto też wiedzieć, że we Włoszech jest siesta. Oznacza to, że włosi udają się na odpoczynek między godziną 13:00 a 17:00. Dotyczy to zarówno wykonywania codziennych, zwykłych czynności, jak i pracy. Z tego powodu warto wcześniej zaplanować posiłek lub kawę, ponieważ ulubiona restauracja czy kawiarnia może być zamknięta w środku dnia.
Są też zachowania, które dla nas wydadzą się całkiem normalne. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego wstają, gdy do pokoju wchodzi starsza osoba, zakrywają usta podczas ziewania lub kichania, a w pomieszczeniach zamkniętych zdejmują kapelusze.
Za kulturalnych uważa się też mężczyzn, którzy otwierają drzwi przed kobietami. Starsze osoby są też traktowane z szacunkiem, z tego powodu przy witaniu się z nimi należy wstać. Każdy, kto wstanie w metrze, pociągu czy autobusie, żeby ustąpić miejsca, na pewno usłyszy wdzięczne „Grazie” i zostanie obdarzony uśmiechem. Jak widać, pod względem obycia i zachowania uważanego za kulturalne mamy wiele wspólnego z Włochami.
Głównym powodem jest Watykan, znajdujący się w sercu Rzymu. Rezydujący w nim papież, a także tłumy turystów-chrześcijan, rezonują na całe państwo. Zgodnie z danymi z 2022 roku, przedstawionymi przez Central Intelligence Agency, we Włoszech co trzeci obywatel nie tylko potwierdza, że jest wierzący, ale także aktywnie uczestniczy w życiu religijnym.
Religia, która jest na drugim miejscu, to muzułmanizm. Natomiast za nimi znajdują się agnostycy i ateiści. Badania Statista wskazują też, że spadła ilość osób, które uczestniczą w nabożeństwach religijnych, w okresie od 2006 do 2020 roku. Można jednak odpowiedzialność za to zrzucić na ostatnią sytuację na świecie, która wymagała od całego społeczeństwa pozostawania w domu, a w samych Włoszech ze względu na wysoki wiek obywateli, lockdown był wyjątkowo odczuwalny.
Zdj. główne: Samuel Ferrara/unsplash.com