Gry towarzyskie dla dwojga, czyli jak przetrwać kwarantannę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W okresie, kiedy sporo czasu spędzamy w domach (i, niestety, raczej nie ulegnie to szybkiej zmianie), do łask wróciły analogowe rozrywki, takie jak gry planszowe czy karciane. Choć wiele z nich wymaga całej ekipy graczy, są i takie, które gwarantują dobrą zabawę we dwójkę.

Kolejny wieczór, w którym pytanie „to co robimy?” odbija się od ścian. Wszystkie seriale obejrzane, nawet łazienka i kuchnia – o dziwo – lśnią czystością. Wtedy pojawiają się gry. Tylko one są w stanie uratować ten wieczór przed zupełną zagładą!

Adverther poleca

W naszym zestawieniu znalazły się gry, które spełniły trzy podstawowe warunki: dostarczają emocji, nie mają 10-stronicowych instrukcji i można w nie grać w zasadzie wszędzie. Jeśli zjawi się niespodziewany gość, wystarczy, że usiądzie obok, by za chwilę dołączyć do rozgrywki jako pełnoprawny gracz. Gier, w które można grać parą (nieważne, czy jesteście przyjaciółmi, partnerami czy babcią i wnuczką), jest oczywiście dużo więcej, jednak to właśnie te tytuły przyszły nam do głowy w pierwszej chwili. Przed wami subiektywne TOP 3 gier dla duetów – i nie tylko!

Szybki szpil, czyli Dobble

Dobble to bardzo prosta gra karciana, w której liczy się refleks i spostrzegawczość. Do wyboru mamy aż 5 wariantów rozgrywki, dzięki czemu możemy samodzielnie stopniować poziom trudności. Przejrzyste zasady powodują, że Dobble zapewni rozrywkę zarówno tym starszym, jak i młodszym.

Najpopularniejszy wariant to taki, w którym na środku stołu ląduje jedna karta, a pozostałe rozdaje się graczom. Następnie mają oni za zadanie znalezienie wśród swoich kart takiej, która posiada jeden z symboli, znajdujący się także na karcie na stole. Dodatkowo nazwę należy głośno wykrzyczeć (naprawdę, okrzyki dorosłych osób w stylu „MARCHEWKA!” są w tym przypadku całkiem normalne) i szybko położyć swoją kartę tak, by przykryła tę pierwszą. Dalszy tok rozgrywki wygląda analogicznie, aż do chwili, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart ze swojej talii.

Niewątpliwym plusem gry jest fakt, że nie wymaga wnikliwego czytania instrukcji i głowienia się nad jej zapisami, a zasady można wyjaśnić w dosłownie kilka minut. Rozgrywka jest dynamiczna i przysparza wielu emocji. Przyjemna szata graficzna i jakość wykonania są tylko miłym dodatkiem. Zresztą, spróbujcie sami.

Czarne historie

To zdecydowanie pozycja dla wszystkich fanów opowieści z dreszczykiem i kryminałów Agaty Christie. Gra dysponuje zestawem aż 50 historii, które mrożą krew w żyłach: czasem są przerażające, czasem szokujące, a czasem po prostu… obrzydliwe. Zadaniem uczestników jest rozwikłanie, w jaki sposób doszło do opisanych zdarzeń. Spośród graczy tylko jeden zna odpowiedź, stając się tym samym Mistrzem Tajemnic. Pozostali przybierają rolę śledczych i zadają mu pytania. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, muszą sformułować je w taki sposób, by w odpowiedzi na nie Mistrz mógł powiedzieć tylko „tak” lub „nie”.

Gra nie wymaga żadnych specjalnych warunków, dlatego można w nią grać w zasadzie wszędzie. „Czarne historie” doczekały się już kilku kontynuacji, więc nie martwcie się, gdy zapoznacie się ze wszystkimi kartami. Dajcie się ponieść zagadkowym zniknięciom i tajemniczym przypadkom!

Pokojowa rywalizacja w Carcassonne

Usiądźcie przy stole i – kawałek po kawałku – zacznijcie budować miasto. Do dyspozycji w wersji podstawowej gry macie żetony z łąkami, miastami (zamkami) i drogami. Postaraj się, by jak najwięcej z nich było w twoim posiadaniu.

Gra Carcassonne
(fot. Albert, źródło: Adobe Stock)

Gra, choć wymaga nieco logicznego myślenia i zawiera elementy strategii, szybko wciąga i nie potrzebuje obszernych wyjaśnień. Po jednej rozgrywce z pewnością będziesz wiedział dokładnie, o co w niej chodzi, a kolejne pozwolą ci podszlifować nowo nabyte umiejętności. Carcassonne nie jest skomplikowaną propozycją, ale jednocześnie nie nudzi. Każda runda może być zupełnie inna i niepowtarzalna, dlatego emocje zawsze są na wysokim poziomie. Dodajmy do tego fakt, że gra wykonana jest bardzo starannie, co czyni ją wytrzymałą i odporną na uszkodzenia, a grafika zwyczajnie cieszy oko. Są gracze, którzy uważają Carcassonne za klasykę gatunku i przyrównują jej kultowość do znanego wszystkim Monopoly. Chyba nie może być lepszej recenzji, prawda?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*