Wbrew temu, co mówią badania, Polacy lubią czytać. Dowód? Portal książkowy z milionem użytkowników.
Lubimyczytać.pl działa od 2011 roku i przez ten czas nieustannie się rozwija. Obecnie jest to największy działający w polskiej sieci portal w kategorii kultura i literatura – i nadal rośnie. Jeśli jeszcze nie masz swojego konta, opowiemy Ci, dlaczego warto to zmienić.
Baza książkowa portalu liczy obecnie około pół miliona tytułów – literatury polskiej i zagranicznej, pięknej i naukowej, a także komiksów. Wyszukiwarka pozwala na wpisanie fragmentu lub całości tytułu, autora lub słów kluczowych. Oprócz tego użytkownicy mają dostęp do katalogów tematycznych: wydawnictwa, kategorie, autorzy, cytaty, cykle, serie czy fragmenty.
Na stronie działa także system polecania. Algorytm na podstawie poprzednich wyborów użytkownika i wystawionych ocen podpowiada pozycje, które mogą być interesujące. Jest także zakładka top 100 książek na dany miesiąc oraz nowości i zapowiedzi, co pozwala być na bieżąco z aktualnymi trendami i hitami książkowymi.
Co jakiś czas pojawia się także podstrona tematyczna poświęcona jednemu autorowi. Aktualnie jest to Lem.
Coś, co miłośnicy książek lubią najbardziej, czyli możliwość stworzenia własnej wirtualnej półki z książkami przeczytanymi i tymi, które planujesz przeczytać. Każdą pozycję można ocenić i zrecenzować, pozostawiając bezcenne informacje innym użytkownikom.
Wirtualna półka to ulubiona opcja tych, którzy lubią mieć porządek w swoich zbiorach, mają nieskończone listy książek do przeczytania i wciąż kupują nowe. Dla tych ostatnich na portalu jest dostępna porównywarka cen, która pozwala łatwo i szybko znaleźć księgarnię oferującą dany tytuł w najniższej cenie. Algorytm porównuje ceny nawet w 36 najpopularniejszych księgarniach w całej Polsce.
Lubimyczytać.pl to miejsce, które łączy miłośników książek, autorów, wydawców i krytyków. Można podzielić się tu swoją opinią, podyskutować w przyjaznym gronie, poprosić o polecenia, umówić się na spotkanie przy dobrej kawie i książce. Na youtube’owym kanale lubimyczytać.pl regularnie pojawiają się wywiady z pisarzami i pisarkami, a także relacje z największych wydarzeń ze świata książek.
Twórcy serwisu dbają także o rozrywkowy aspekt czytania, organizując dla użytkowników konkursy i wyzwania z nagrodami. Obecnie trwa Wyzwanie na czytanie 2021, w którym udział bierze już ponad 20 tysięcy użytkowników.
Co roku odbywa się także plebiscyt na Książkę Roku w kilku kategoriach, a jurorami są oczywiście użytkownicy. To dobra okazja, by polscy czytelnicy wyróżnili swoich ulubieńców.
Codziennie na portalu pojawiają się nowe wpisy dotyczące książek w bardzo szerokim aspekcie. Czytelnicy znajdą tu artykuły o aktualnych premierach i zapowiedziach, wydarzeniach i ekranizacjach, wywiady z autorami polskimi i zagranicznymi, ciekawostki ze świata książek czy tematyczne zestawienia, np. 10 najlepszych horrorów. Artykuły są bardzo zróżnicowane pod względem poziomu, jednak zdecydowana większość jest naprawdę interesująca i warta przeczytania.
Wiele opcji portalu jest ogólnodostępnych. Natomiast tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć wspomniane już wirtualne półki, dzielić się opiniami i ocenami, komentować różne wątki i włączać się w dyskusje, a także brać udział w konkursach i wyzwaniach.
Niektórym może przeszkadzać ilość reklam na stronie, jednak jest to cena, jaką lubimyczytać.pl musi płacić za to, by być w pełni darmowym serwisem.
Przeczytaj też: https://adverther.pl/ksiazka/ksiazki-stephena-kinga-ktore-powinienes-przeczytac/
Zdjęcie główne: LUM3N/pixabay.com