Książki Stephena Kinga, które powinieneś przeczytać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stephen King sprzedał swoje książki w nakładzie, który przekracza ponad 350 milionów egzemplarzy. Lista tytułów, które wyszły spod jego pióra, jest długa i obejmuje liczne bestsellery. Duży rozgłos przyniosły jego dziełom ekranizacje filmowe: Carrie, Zielona mila czy Skazani na Shawshank to tylko niektóre z nich. Od jakich książek Stephena Kinga warto zacząć?

Jak czytać książki Stephena Kinga?

Bardzo często dla współczesnego czytelnika bodźcem do zapoznania się z twórczością Stephena Kinga są filmy, których scenariusze oparto na tekstach słynnego pisarza. Niektóre z nich także stały się kultowe; zdarza się, że posiadają już swój remake. Czytanie dzieł Kinga według klucza popularności ich ekranizacji nie jest jednak jedynym możliwym sposobem. Można oczywiście sięgać po nie w takiej kolejności, w jakiej były wydawane. Niektórzy z kolei wciągają się w twórczość amerykańskiego pisarza poprzez jego najnowsze powieści, które pojawiają się w księgarniach każdego roku. Można jednak zaproponować rozpoczęcie przygody z prozą Kinga od jego najbardziej cenionych dzieł. Które wypada umieścić na takiej liście?

Carrie

Debiutancka powieść Stephena Kinga, która ukazała się w 1974 r. Szkolna outsiderka Carrie White, będąca obiektem drwin ze strony swoich rówieśników, okazuje się jednak mieć inne umiejętności. Wszystko wychodzi na jaw podczas balu szkolnego, gdy koledzy po raz kolejny chcą ją upokorzyć. Posiadająca zdolności telekinezy dziewczyna będzie umieć odpłacić swoim prześladowcom. Powieść była trzykrotnie ekranizowana, gdzie największy sukces odniósł film Briana De Palmy z 1974 r.     

Skazani na Shawshank

Jedno z opowiadań znajdujących się w zbiorze „Cztery pory roku” z 1982 r. Przyniosło Kingowi popularność w związku z ekranizacją z 1994 r. w reżyserii Franka Darabonta, w której wystąpili m.in. Tim Robbins i Morgan Freeman. Nie jest to wprawdzie horror, ale akcja rozgrywająca się w więzieniu o zaostrzonym rygorze, gdzie rządzą bezlitośni strażnicy, buduje specyficzny klimat niepokoju.  

Smętarz dla zwierzaków

Książka Kinga, która niedawno zyskała nową adaptację filmową. Historię rodziny Creedów, którzy wprowadzili się do domu w miasteczku Ludlow, śledzi się z przyjemnością, bo akcja bardzo szybko się rozkręca. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie tytułowy smętarz dla zwierzaków, który znajduje się za ich nową posesją. Miejsce okazuje się być zamieszkałe przez złowrogą siłę, która sprawia, że zwierzęta powracają do życia. 

Misery

Historia Paula Sheldona, piszącego powieści dla kobiet, który jest autorem popularnego cyklu o Misery Chastain. Okazuje się jednak, że sam pisarz nie jest zadowolony z charakteru swojej twórczości. Postanawia więc uwolnić się od Misery, uśmiercając ją w kolejnym utworze. Niebawem z wypadku samochodowego w trakcie śnieżnej zamieci ratuje go Annie Wilkes. Szybko okazuje się, że jest ona maniakalną wielbicielką postaci Misery. Pomysł uśmiercenia powieściowej bohaterki staje się dla pisarza początkiem dramatu.   

Miasteczko Salem

Powieść Kinga z 1975 r., która znów toczy się w fikcyjnym miasteczku na terenie stanu Maine, gdzie mieszka sam Stephen King. Sam bohater, urodzony w tytułowym Salem Ben Myers, wraca po latach do rodzinnego miasteczka po to, by szukać inspiracji do napisania kolejnej powieści. Niestety, wraz z jego powrotem zaczynają ginąć ludzie i zwierzęta. Czy uda się rozwikłać zagadkę?  

To

Znana z kinowych adaptacji książka, która liczy sobie ponad 1000 stron i jest jedną z najdłuższych w bibliografii Stephena Kinga. Fikcyjne miasteczko, które autor zlokalizował gdzieś w stanie Maine, nawiedzone przez bezimienne zło. To wraca pomimo upływu czasu i bohaterowie będą musieli się z nim zmierzyć.  

Bastion

Najdłuższa książka, w której tajemniczy wirus zabija większość ludności Ameryki. Książka naprzemiennie opowiada historie różnych ludzi i rozprzestrzeniania się epidemii. Nieliczni, którym udało się pozostać, zaczynają miewać sny o miejscu, gdzie powinni się udać. Czy dobro zwycięży ze złem?

Uwielbiasz czytać? Pochłaniasz książki jednym tchem? Przeczytaj także o kobietach w literaturze.

Zdjęcie główne artykułu: fot. John Lamparski / Contributor / WireImage / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*