Gra na ukulele. Jak zacząć i czy to trudne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ukulele – kompaktowa, niewymagająca podłączania i łatwa do opanowania gitara hawajska zyskała popularność na całym świecie, szczególnie wśród młodych ludzi. To instrument, na którym możesz nauczyć się grać samodzielnie dzięki lekcjom wideo i internetowym poradnikom. W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, od czego zacząć swoją przygodę z ukulele.

Ukulele – co to jest?

Ukulele to hawajska wersja gitary z czterema, a czasami ośmioma strunami (cztery pary podwójnych strun). Według najpopularniejszej wersji nazwa instrumentu oznacza w języku hawajskim „skacząca pchłę”, ponieważ podczas gry ruchy palców przypominają właśnie tego owada.

Instrument został wynaleziony przez Portugalczyka Manuela Nunesa w latach 80. XIX wieku. Nunes rozwinął idee braginy (miniaturowej gitary z wyspy Madera) i cavaquinho (portugalskiej miniaturowej gitary). Ukulele szybko rozprzestrzeniło się na wyspach Pacyfiku i stało się znane w Europie i Ameryce Północnej dzięki trasie muzyków z Pacyfiku w San Francisco w 1915 roku.

Istnieją cztery główne typy ukulele, które różnią się rozmiarem, strojeniem i dźwiękiem:

  • sopranowe ukulele (53 cm);
  • ukulele koncertowe (58 cm);
  • tenorowe ukulele (66 cm);
  • ukulele barytonowe (76 cm).

Najpopularniejszym typem jest ukulele sopranowe.

Budowa ukulele

Konstrukcja instrumentu jest prosta, ale zanim zaczniesz grać, musisz ją poznać. Wierzchołek ukulele to główka. Po bokach znajdują się na niej klucze (stroiki) potrzebne do regulacji brzmienia strun. Główka oddzielona jest od gryfu siodełkiem, czyli progiem zerowym.

Środkowa część instrumentu to gryf z podstrunnicą, na której znajdują się progi i markery. Z kolei główna część ukulele to korpus z otworem rezonansowym i mostkiem podtrzymującym struny.

Schematy i niuanse gry na ukulele łatwiej zrozumieć, znając tę terminologię.

Strojenie ukulele

Początkującemu trudno jest ustawić poprawny dźwięk, dlatego lepiej jest pobrać do tego specjalną aplikację. Program automatycznie rozpoznaje ton dźwięku przez mikrofon, podpowiada, czy rozluźnić lub napiąć struny. Inną pomocną opcją jest tuner online.

Struny liczone są od dołu, pierwsza to A, potem wyższe kolejno E, C, G. Po dostrojeniu dźwięku strun czas na słuchanie instrumentu – uderzaj struny paznokciami od góry do dołu, a opuszkami palców w przeciwnym kierunku. Prawidłowe strojenie zależy od wybranej skali (tonacji). Regulacja odbywa się za pomocą kołków tuningowych. Każda z czterech strun jest nastrojona na jedną nutę – kolejno: sol, do, mi, la (GCEA).

Jak samemu zacząć grać na ukulele?

Zacznij małymi krokami i nie pomijaj żadnego etapu nauki. Najpierw prawidłowe ustawienie instrumentu, które również wpływa na brzmienie. Lewa ręka powinna swobodnie wędrować po gryfie, a prawa musi być opuszczona tak, by instrument pozostawał unieruchomiony w jej zgięciu.

Po nastrojeniu instrumentu i znalezieniu wygodnego ustawienia przejdź do stopniowej nauki chwytów. Zacznij od kilku podstawowych, a następnie graj ich kombinacje. Warto rozpocząć od zapamiętywania prostego motywu, aby wyczuć rytm i nastrój, ale też odpowiednio się zmotywować. Gdy opanujesz podstawowe chwyty, możesz uczyć się nowych i powoli opanowywać bardziej złożone melodie.

Gra na ukulele jest zdecydowanie łatwiejsza niż gra na gitarze. Wystarczy grać 2–3 razy w tygodniu, by osiągnąć zadowalające rezultaty i opanować proste melodie. Pamiętaj jednak, by być cierpliwym i regularnie ćwiczyć – kilka chwytów i odrobina praktyki to droga do sukcesu.

Zdj. główne: Joints Creative/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*