Active noise cancelling – czym jest i jak działa

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nadmierny hałas, mający negatywny wpływ na ludzki słuch stanowi w obecnych czasach problem, z którym każdego dnia mierzyć się muszą wszyscy. Narzekają na niego w szczególności mieszkańcy wielkich aglomeracji, choć obecny jest także w małych miastach i na terenach wiejskich. Ruch uliczny, pracujące maszyny i urządzenia techniczne, czy nawet stukot klawiszy klawiatury dobiegają zewsząd i niemal przez cały czas. Hałas przeszkadza w wielu czynnościach, niektóre wręcz uniemożliwiając. Najlepszym przykładem w tym wypadku jest słuchanie muzyki. Dobiegające ze wszystkich stron odgłosy w wielu przypadkach znacząco je utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest technologia active noise cancelling.

Active noise cancelling – co to jest?

Tłumienie nieporządanych odgłosów przybrać może dwie zasadnicze formy – pasywną lub aktywną. Przykładem pierwszej są dźwiękoszczelne okna oraz ekrany dźwiękochłonne. Mogą one znaleźć zastosowanie jedynie w wybranych miejscach, co wyraźnie ogranicza ich skuteczność. Zdecydowanie efektywniejszą formą eliminacji niechcianych hałasów jest technologia aktywna. Prym wśród rozwiązań tego typu wiedzie active nosie cancelling, czyli aktywne eliminowanie dźwięku. Ta technologia wykorzystuje tzw. przeciwdźwięk, czyli dźwięk o przeciwnej fazie w stosunku do niepożądanego.

Aktywna eliminacja hałasu – jak działa ANC?

Technologia aktywnej eliminacji hałasu rozwijana była przez dziesięciolecia. Pojawiła się ona jako rozwiązanie dedykowane przemysłowi lotniczemu. Dzięki jej zastosowaniu piloci samolotów i śmigłowców mogą od lat w bezpieczny sposób obsługiwać pilotowane maszyny i komunikować się ze sobą. Udało się to osiągnąć dzięki specjalnej konstrukcji wykorzystywanych przez nich słuchawek. Zostały one zaopatrzone w mikrofony, których zadaniem jest wychwytywanie niepożądanych odgłosów otoczenia. Specjalny procesor analizuje poszczególne dźwięki i w czasie rzeczywistym generuje sygnał dokładnie odwrócony względem niechcianego, który w formie przeciwdźwięku odtwarzany jest w słuchawkach. W efekcie obie fale dźwiękowe wzajemnie się znoszą, co skutkuje skutecznym wyeliminowaniem hałasu.

Zastosowanie active noise cancelling na co dzień

Opracowana z myślą o pracy pilotów technologia z czasem zawitała „pod strzechy”. Podobnie jak w przypadku wielu rozwiązań, które stworzono z przeznaczeniem wysoce specjalistycznym, także ANC okazało się przydatne i pożądane przez konsumentów. Sztandarowym tego przykładem są słuchawki przeznaczone do użytku codziennego. Szeroką gamę takich słuchawek (jak również innych rozwiązań AV) posiada w swojej ofercie firma NAUTILUS 2. Słuchawki korzystające z technologii aktywnej eliminacji hałasu pozwalają cieszyć się czystym dźwiękiem, którego nie zagłuszają odgłosy otoczenia. Ogromnie zwiększa to komfort ich użytkowania w środkach komunikacji miejskiej, podczas lotu samolotem czy też w trakcie wykonywania związanej z dużym hałasem pracy. Doskonale radzą sobie one także z eliminowaniem hałasu urządzeń domowych – pralki, zmywarki czy odkurzacza. Użytkownicy, którzy cenią sobie komfortowe warunki użytkowania słuchawek, jak również chcą zadbać o własny słuch, zdecydować mogą się na modele zarówno przewodowe, jak i przewodów pozbawione. W katalogu dostępnych produktów znaleźć można także słuchawki z wbudowanym mikrofonem, pozwalające na wykorzystywanie ich np. podczas rozmów telefonicznych.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*