W różnych krajach metro wywołuje wśród ludzi różne odczucia i skojarzenia. Większość pozostawia nieprzyjemne wrażenia związane ze śmieciami, hałasem, brudem, ale są stacje metra, które swoim architektonicznym i artystycznym designem przyciągają turystów z całego świata.
Metro w Neapolu stworzyło serię stacji artystycznych, na których znajduje się ponad 180 dzieł sztuki 90 artystów. W szczególności na uwagę zasługuje stacja Toledo zbudowana w 2012 roku, której motywem przewodnim jest woda. Ludzie na peronie mają wrażenie, że znajdują się w jaskini śnieżnej, dzięki temu, że projekt został wykonany w kolorach białym i niebieskim, a mozaika w połączeniu ze światłem imituje wodę. Stacja może pochwalić się tytułem najgłębszej stacji na świecie – zlokalizowana jest na głębokości 50 m.
W Szwecji działa najpiękniejsze metro na świecie nazywane „najdłuższą galerią sztuki” ze względu na projekt stacji zlokalizowanych w centrum. Jedną z najpiękniejszych jest stacja Radhuset na niebieskiej linii. Wykonana została w stylu architektury organicznej, która łączy sztukę stworzoną przez człowieka z nietkniętymi naturalnymi elementami. Budowniczowie zachowali większość skały, przez którą przechodzi gałąź. Monotonny krajobraz jaskini udekorowany jest cokołami kolumn częściowo pochłoniętymi przez naturalny materiał.
W 1904 r. w Paryżu zbudowano stację Arts et Métiers, co po francusku oznacza ‘sztukę i rzemiosło’. W 1994 roku miała miejsce przebudowa, dzięki której dworzec stał się jednym z najpiękniejszych na świecie. Steampunkowy projekt belgijskiego artysty François Schuitena poświęcony był twórczości Juliusza Verne’a. Odwiedzający czują się tu jak w łodzi podwodnej dzięki miedzianym okładzinom i okrągłym oknom na ścianach oraz gigantycznym zębatkom pod sufitem.
Formosa Boulevard rozpoczęła pracę w 2008 roku. Budynek to unikalny projekt składający się z trzypoziomowego centrum. Stacja posiada 11 wyjść. Najciekawszym miejscem jest Bulwar Formosa, gdzie znajduje się Kopuła Światła – instalacja stworzona przez włoskiego artystę Narcisse Quagliata przy użyciu 4500 pojedynczych witraży. Kolorowa kopuła jest największą tego typu instalacją i prowadzi widzów po okrężnej ścieżce, która symbolizuje ludzkie życie.
Stacja Olaias zaczęła działać w 1998 roku. Stolica Portugalii przygotowywała się do dużej wystawy, więc zaistniała potrzeba zapewnienia transportu dla ponad 11 milionów osób. W ten sposób powstała jedna z najbardziej zachwycających stacji metra w Europie. Olaias wykonana została w futurystycznym stylu. Za ogólny projekt odpowiadał Thomas Taveir, a nad poszczególnymi instalacjami pracowali artyści: Rui Sanchez, Pedro Reis i Pedro Calapez. Stworzyli niesamowitą instalację witrażową, która w połączeniu z kolorowymi kafelkami i różnorodnymi kształtami geometrycznymi wywołuje radość i pozytywne emocje.
Neoromańska stacja otwarta w 1904 roku to wysokiej jakości minireplika Grand Central Terminal – zaokrąglony podest, wysokie łuki z kolorowych szklanych płytek, mosiężne lampy, żyrandole z kutego żelaza, świetliki, płytki polichromowane, witraże. Piękno i oryginalność niestety okazały się mało praktyczne – zbudowana na zakręcie stacja mogła pomieścić tylko pięć wagonów, co okazało się nieefektywne w miarę wzrostu ruchu pasażerskiego. W ten sposób w 1945 roku City Hall została zamknięta.
Zdj. główne: Joël de Vriend/unsplash.com