Muzyka, która pozwoli Ci się skoncentrować

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Muzyka nie jest tylko sposobem na dobrą rozrywkę. Dobranie właściwego gatunku może pobudzić kreatywność i zwiększyć produktywność umysłu. Co więcej, dźwięki ulubionych piosenek działają też terapeutycznie, łagodząc stres. Jaki rodzaj muzyki wybrać, żeby ułatwić sobie naukę lub pracę? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Muzyka klasyczna

Od lat wiadomo, że słuchanie muzyki klasycznej pomaga w efektywniejszym wykonywaniu swoich obowiązków. Doczekało się to nawet swojej nazwy – efekt Mozarta. Sugeruje to, że słuchanie kompozytorów klasycznych zwiększa operatywność mózgu i działa jak katalizator dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Muzyka klasyczna wspiera też procesy odpowiadające za orientację przestrzenną. 

Dlaczego akurat muzyka klasyczna jest tak efektywna? Jednym z czynników, który ma na to wpływ, jest brak słów. Być może sam zauważyłeś, że kiedy ulubiony utwór przykuwa Twoją uwagę nie tylko linią melodyczną, ale i tekstem, to cała uwaga skupia się na odbiorze muzyki. 

Muzyka klasyczna jest znana z uspokajania, relaksowania czy zmniejszania stresu. Wśród najpopularniejszych utworów z tego gatunku odpowiednich do nauki znajdują się m.in.:

  • „Dla Elizy” L. Beethovena;
  • „Temple White” L. Enaudiego;
  • „Fantasia in D Minor, K.397” W.A. Mozarta.

Dźwięki natury

„Muzyka” tworzona przez samą naturę również sprzyja koncentracji. Szum fal, strumyka czy dźwięki burzy lub deszczu spadającego na dach są kojące i pomagają w skoncentrowaniu się na nauce lub wykonywaniu innych zadań, przy których wymagane jest skupienie.

Amerykańscy naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute odkryli również, że naturalne dźwięki poprawiają też nastrój, co sprzyja zdobywaniu nowej wiedzy czy skupianiu swojej uwagi na konkretnej czynności. W trakcie badań udowodniono, że pracownicy pewnej firmy stali się bardziej produktywni, gdy w ich otoczeniu wybrzmiewały dźwięki natury.

Co dodać do swojej playlisty? Z wiadomego względu trudno tutaj wymienić konkretnych wykonawców. Można jednak wskazać, jakie dźwięki natury są uważane za najbardziej kojące i sprzyjające koncentracji. Są to m.in.:

  • szum morza;
  • skrzypienie drzew;
  • padający deszcz;
  • odgłosy lasu.

Muzyka filmowa

Muzyce filmowej niedaleko do gatunku klasycznego, jednak są pewne różnice. Można tutaj wskazać dynamikę. Przy dziełach tworzonych do filmów głównym zadaniem kompozytorów jest zawarcie w dźwiękach emocji. Z tego powodu muzyka filmowa ma większe spektrum głośności, co buduje napięcie i przekłada się na bardziej urozmaiconą fakturę muzyczną.

Muzyka filmowa jest dobrą propozycją dla osób, które w trakcie pracy czy nauki chcą nieco więcej dynamiki. Warto też wspomnieć o tym, że muzyka z ulubionych filmów wzbudza pozytywne emocje. Dlatego podczas koncentrowania się nie tylko będzie łatwiej się skupić na wykonywanych zadaniach, ale także aktywować miłe wspomnienia. Do swojej playlisty warto dodać m.in.:

  • muzykę z filmu „Interstellar”;
  • muzykę z filmu „Gladiator”;
  • muzykę z trylogii „Władca Pierścieni”.

Przy jakiej muzyce można się skoncentrować?

Muzyka spełnia różne funkcje w życiu i jedną z nich jest motywacja do pracy. Nie zawsze łagodne dźwięki sprostają oczekiwaniom słuchacza. Dlatego warto się zastanowić, przy jakich utworach najlepiej przyswaja się wiedzę lub koncentruje na danej czynności.

W trakcie nauki najbardziej sprawdzą się wcześniej wymienione gatunki. Jednak podczas pracy fizycznej czy ćwiczeń koncentrację najlepiej wspomaga energetyczna muzyka, na przykład rap, rock, pop czy metal. Dlatego warto poszukać własnego sposobu na skupienie uwagi.

Zdj. główne: whoalice-moore/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*