Kultowe piosenki z gier komputerowych. Ile z nich rozpoznasz?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Muzyka jest ważną częścią każdej gry, a także jedyną, która może istnieć samodzielnie. Utwory napisane do gier pojawiają się na oddzielnych albumach, koncertach i na naszych twardych dyskach.

W niektórych grach wideo muzyka pełni funkcję niepozornego tła, które eliminuje ciszę, jednak dla większości kompozytorzy specjalnie tworzą stylizowaną ścieżkę dźwiękową jako wzmocnienie ogólnej atmosfery przedstawionego świata. Często utwory te tak mocno związują się z grą, że nie można jej sobie bez nich wyobrazić. Zdarza się też, że muzyka przeżywa dłużej niż sama gra, zyskując w świadomości status utworu kultowego i na zawsze kojarzonego z daną produkcją.

Gry retro

Wśród gier arkadowych jedną z pierwszych i najbardziej legendarnych melodii jest główny motyw „Pac-Mana”. Z kolei symbolem domowego grania lat 80. stała się gra „Super Mario Bros”, a wraz z nią beztroska melodia przewodnia przygód włoskiego hydraulika. W wielkiej trójcy gier retro z niezapomnianym motywem muzycznym nie może zabraknąć też „Tetrisa” i utworu przewodniego, którego podstawą była rosyjska pieśń ludowa „Korobiejniki” z XIX wieku.

„Mortal Kombat” – „Techno Syndrome”

Kompozycja „Techno Syndrome” zespołu The Immortals została nagrana w 1993 roku i po raz pierwszy pojawiła się w telewizyjnej reklamie gry. W 1994 roku znalazła się na albumie „Mortal Kombat: the Album” wydanym na konsole. Technicznie więc nie był to utwór w samej grze, ale w świadomości graczy na zawsze będzie z nią związany.

„Doom” – „Rip & Tear”

Mick Gordon stworzył muzykę idealną do gry, w której tempo rozgrywki jest wręcz zabójcze. Ciężkie rockowo-metalowe brzmienie jest doskonałym tłem do siania zniszczenia na kolejnych etapach. Tego nie da się pomylić z niczym innym.

„Wiedźmin 3” – „The Trail”

Marcin Przybyłowicz i Mikołaj Stroiński, twórcy ścieżki dźwiękowej, włożyli wiele pracy i serca w jej stworzenie. Muzyka oddaje niezwykły klimat wiedźmińskiego świata i czaruje gracza, a szczególnie rozpoznawalny (nawet dla osób, które nie grały w „Wiedźmina”) jest motyw muzyczny „The Trail”.

„God of War 4” – „Memories of Mother”

Chociaż głównym bohaterem gry jest potężny i brutalny Kratos, to utworem, który najbardziej zapada w pamięć i kojarzy się z czwartą odsłoną „God of War”, stała się piosenka poświęcona żonie tytułowego boga – Faye. Kompozytorem tego przepięknego utworu jest Bear McCreary, a w trailerze zaśpiewała go piosenkarka Eivør.

„The Elder Scrolls: Skyrim” – „Dragonborn”

Piosenka „Dragonborn” stała się najlepszym utworem w historii serii „Elder Scrolls”. Kompozytor Jeremy Soule zebrał 30-osobowy chór, a następnie połączył nagrania tak, by wydawało się, że śpiewa 90 osób. Epicka pieśń zagrzewa do walki już w menu i sprawia, że grających przechodzą ciarki podniecenia.

„Borderlands” – „Ain’t No Rest for the Wicked”

Znakiem rozpoznawczym pierwszego „Borderlands” była klimatyczna piosenka amerykańskiego zespołu rockowego Cage The Elephant. Fanom serii już zawsze będzie przypominała o początkach ich ulubionej gry.

„Red Dead Redemption 2” – „Unshaken”

Nastrojowa piosenka w wykonaniu D’Angelo towarzyszy graczom w jednym z najbardziej poruszających momentów całej growej historii. Nic dziwnego, że tak silnie i emocjonalnie kojarzy się z produkcją Rockstara.

„Wolfenstein: The New Order” – „House of the Rising Sun”

Znany utwór amerykański w całkiem nowej, niemieckiej aranżacji i wykonaniu (Wilbert Eckart i Volksmusik Stars). Nic chyba lepiej nie oddaje atmosfery w grze „Wolfenstein”, gdzie to III Rzesza wygrała wojnę i przejęła kontrolę nad światem.

Zdjęcie główne: Marcela Laskoski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*