Drugie życie literatury. Co możesz zrobić z przeczytanymi książkami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lubisz kupować książki, ale po przeczytaniu odkładasz je na półkę i więcej po nie nie sięgasz? Zastanawiasz się, co zrobić z niepotrzebnymi lekturami? Nie masz miejsca, by postawić kolejny regał? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rozwiązań. Nadszedł czas, by wreszcie uporządkować księgozbiór. Sprawdź, gdzie możesz oddać książki!

Gdzie możesz oddać przeczytane książki?

Zapytaj w bibliotece szkolnej, miejskiej, wojewódzkiej lub uczelnianej, czy przyjmą książki w dobrym stanie. Niektóre biblioteki odeślą Cię z kwitkiem, podczas gdy inne chętnie przyjmują lektury, powieści lub książki popularnonaukowe. Nie zniechęcaj się, w końcu znajdziesz odpowiednią placówkę. Jeśli pobliskie biblioteki nie wchodzą w grę, poszukaj w Internecie, czy jakaś placówka prosi o pomoc w skompletowaniu księgozbioru. Być może jakaś biblioteka doświadczyła pożaru lub powodzi? Twoje książki z pewnością się wtedy przydadzą. 

Coraz częściej w szpitalach i hospicjach powstają niewielkie punkty biblioteczne. Przejrzyj listę książek, które zamierzasz oddać. W tym przypadku zrezygnuj z encyklopedii, słowników czy podręczników naukowych. Świetnym pomysłem będzie za to beletrystyka i kolorowe magazyny, które z pewnością umilą czas pacjentom.

Dziewczynka czytająca książkę
(fot. Josh Applegate, źródło: unsplash.com)

Jeśli masz dużo książek dla dzieci, a Twoje pociechy dawno z nich wyrosły, możesz je przekazać do pobliskiego przedszkola, żłobka lub domu dziecka. Upewnij się, że nie są popisane flamastrami czy długopisami. Koniecznie sprawdź, czy Twoje maluchy nie zamalowały stron kredkami. Kreatywność najmłodszych naprawdę nie zna granic.

Wymiana i zbiórka książek 

Coraz większą popularnością cieszą się także wymiany książek, które zazwyczaj organizowane są w trakcie festiwali literackich, targów książek i innych wydarzeń kulturalnych. Możesz zajrzeć również na strony służące wymianie książek, takie jak Finta. W takich serwisach możesz wymienić nie tylko książki, lecz także filmy, gry i albumy. Coraz więcej bibliotek, szkół i centrów kulturalnych organizuje tego typu akcje. Oprócz tego ciekawą alternatywą są bookcrossingowe regały, dostępne np. w przestrzeni miejskiej czy na dworcach kolejowych. Możesz w nich spokojnie zostawić przeczytane lektury i powieści. Istnieje duża szansa, że ktoś się nimi zainteresuje. Oczywiście, z takiego regału można również wybrać coś dla siebie.

Miejski regał z książkami
(fot. Aleksei Ieshkin, źródło: unsplash.com)

A może wielka wymiana książek wśród rodziny i znajomych? Zainicjuj akcję, a zobaczysz, że wkrótce zgłosi się do Ciebie spora grupka chętnych. Zachęć również przyjaciół i członków rodziny, by przekazali pomysł dalej. W ten sposób szybko poszerzy się grono osób zainteresowanych wymianą książek. 

W końcu istnieją także zbiórki książek, organizowane często przez blogerów, influencerów, placówki kulturalne lub osoby prywatne. Niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w Internecie, m.in. na grupach na Facebooku. Jeśli masz sporo czasu, sam możesz zorganizować zbiórkę książek. 

Gdzie sprzedać stare i niepotrzebne książki?

Przeczytane książki możesz także sprzedać. Nie zbijesz na tym majątku, ale zawsze symbolicznie zasilisz swój budżet. Pamiętaj, by najpierw odpowiednio je wycenić. Po poradę możesz wybrać się do antykwariatu. Koniecznie weź pod uwagę faktyczny stan książki: zarówno stron, jak i samej okładki. Następnie wystaw ogłoszenie w jednym z popularnych serwisów. Z pomocą przychodzi m.in. Allegro, OlX i Gumtree. Możesz też dołączyć do jednej z tematycznych grup na Facebooku. Pamiętaj, by w tym przypadku najpierw dokładnie przeczytać regulamin, który może zabraniać sprzedaży książek na grupie, w efekcie czego administrator będzie mógł Cię zbanować lub zwyczajnie usunąć Twój post.

Zajrzyj na Skupszop.pl!

Jeśli chcesz pozbyć się starych, niepotrzebnych książek, wejdź na stronę Skupszop.pl. Nie będziesz musiał już szukać skupu w swojej okolicy. Dodatkowo łatwiej i szybciej znajdziesz potencjalnych klientów. Cała procedura przebiega na jasnych i prostych zasadach. Wpisz w wyszukiwarkę ISBN książki, którą zamierzasz sprzedać. Jeżeli serwis będzie nią zainteresowany, pojawi się proponowana cena sprzedaży. Gdy zaakceptujesz ofertę, książkę bezpłatnie odbiera od Ciebie kurier. Wolisz sam wysłać książkę? Skupszop.pl zwróci koszty wysyłki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*