Jak się ubrać do teatru lub opery?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pytanie, w co się ubrać do teatru lub opery, które kilka wieków temu frapowało wyższe sfery, dziś pozostaje aktualne, choć odpowiedź na nie będzie zupełnie inna.

Wizyta w teatrze to podwójna przyjemność. Po pierwsze, obejrzymy ciekawy lub widowiskowy spektakl, a po drugie,  możemy zademonstrować swoje najlepsze stroje i dobry gust. Choć większość ekspertów, zarówno w dziedzinie mody, jak i teatru, twierdzi, że w ostatnich dziesięcioleciach granice tego, co uważa się za teatralny dress code, zostały mocno zatarte, to nadal takie wyjście wymaga pewnych zasad postępowania i szczególnego doboru garderoby. O czym warto pamiętać i jak ubrać się, by pasować do wydarzenia?

Specjalne okazje: głośne premiery, gale, otwarcia sezonów

Na wyjątkowe okazje, odpowiednia będzie długa suknia wieczorowa, droższa biżuteria i elegancka fryzura. W zaproszeniach na tak ważne i głośne wydarzenia teatralne często określany jest ich dress code, np. dla mężczyzn – smoking, dla pań – suknia wieczorowa/koktajlowa. Jeśli zszokowanie innych gości nie jest Twoim celem, powinieneś powstrzymać się od zbyt ekstrawaganckich, wyzywających i pstrokatych strojów.

W przypadku, gdy w zaproszeniu nie ma specjalnych instrukcji dotyczących ubioru, postaw na prostą elegancję w postaci sukni lub wyjściowego kombinezonu w stonowanych kolorach oraz na subtelne dodatki.

Spokojna klasyka: spektakl dramatyczny, opera, balet

W przypadku wizyty w teatrze na klasyczną operę, balet lub spektakl, masz więcej możliwości doboru stylizacji. W większości teatrów nie obowiązuje dress code na takie wydarzenia – można przyjść w swobodnym stroju, co nie znaczy, że powinien być to dres albo jeansy ze zwykłą koszulką. Bardzo uroczyste, wieczorowe suknie w takich przypadkach najprawdopodobniej również będą nie na miejscu. Możesz jednak swobodnie wybierać spośród różnorodnych sukienek koktajlowych, eleganckich kompletów i kombinezonów, opcji opartych na modelach w klasycznym stylu.

Bez ograniczeń: teatr nowoczesny

Nowoczesne spektakle i miejsca, w których są pokazywane, mogą mieć różny klimat, dlatego strój na wyjście trzeba dobierać z uwzględnieniem specyfiki każdego z nich. Czasami ubrania na takie wydarzenia powinny być nie tylko wygodne – na przykład w przypadku spektakli trwających kilka godzin lub odbywających się w miejscach zaaranżowanych inaczej niż tradycyjna widownia teatru. Dobrym rozwiązaniem może być elegancki casualowy wygląd, który łączy wygodę i praktyczność z odrobiną szyku. W poszukiwaniu równowagi między estetyką a wygodą styliści zalecają, aby przy wyborze ubrań najpierw zwrócić uwagę na to, jak wyglądają, a następnie ocenić ich wygodę. Drugą opcją jest tworzenie zestawów poprzez połączenie ubrań w stylu casual z bardziej eleganckimi, np. jeansy + kaszmirowy sweter lub jedwabna bluzka, elegancka spódnica + prosta, dzianinowa bluzka. Wygodna sukienka również będzie dobrą opcją.

Dress code dla panów

W przypadku mężczyzn sprawa jest znacznie łatwiejsza. Na zwykłe spektakle w ciągu dnia można ograniczyć się do spodni i zwykłej koszuli.

Na wieczorną premierę lub operę zdecydowanie potrzebny jest garnitur, a do elitarnego teatru ciemny smoking. Najlepszą opcją będzie oczywiście garnitur w stonowanym kolorze – czarny, granatowy lub szary. Koszula powinna być biała lub w innym jasnym odcieniu, a krawat jednolity i bez wzorów. Całość dopełnią klasyczne, czarne buty.

Bez względu na to, jaki strój wybierzesz na wyjście do teatru lub opery, pamiętaj o tym, by był schludny i niewyzywający – nie chcesz przecież obrazić aktorów i innych gości.

Zdj. główne: Wei Ding/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*