Cała Europa oszczędza prąd – jak wyglądają działania naszych sąsiadów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Globalna inflacja i inwazja Rosji na Ukrainę to przyczyny wyższych cen energii. Sposób na rozwiązanie tego problemu próbuje znaleźć cała Europa. Jak wyglądają działania naszych sąsiadów?

W Polsce wyłączono fontannę przy Ministerstwie Finansów, a oświetlenie budynku ograniczono do dwóch godzin w weekend. W Warszawie wydano też decyzję o wymienieniu ok. 38 tysięcy żarówek w lampach ulicznych na LED. Jakie działania podjęto w innych krajach?

Czechy, Węgry i Rumunia

We wrześniu czeski rząd ogłosił, że wykręci połowę żarówek w swojej siedzibie, a pozostałe wymieni na oszczędniejsze LED. Zainstalowano również czujniki ruchu, ograniczające oświetlenie na korytarzach. Wyłączono też oświetlenie XIX-wiecznego budynku w centrum Pragi.

Na Węgrzech pojawił się oficjalny zakaz. Otrzymały go instytucje i firmy państwowe. Dotyczy zmniejszenia zużycia gazu o 25% w stosunku do poprzedniego roku. Wyjątkiem są szpitale i i instytucje społeczne.

Natomiast w Rumunii zrezygnowano z oświetlenia zewnętrznego tamtejszego parlamentu. Z kolei oświetlenie świąteczne zostało zredukowane do dwóch godzin na noc.

Zdj. główne: Nikola Johnny Mirkovic/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*