Jakie muzea w Amsterdamie warto zobaczyć w pierwszej kolejności? Gdzie iść z małymi dziećmi? Które miejsca oferują najciekawsze ekspozycje? Te i inne informacje znajdziesz w naszym artykule.
Muzea to główna kategoria atrakcji miasta. W końcu Amsterdam jest „domem” dla ponad 150 unikalnych miejsc opowiadających o historii i współczesności, sztuce, rozrywce i technologii, ludziach znanych i nieznanych. Każde z nich jest interesujące na swój sposób, ale zwiedzenie wszystkich zajmie sporo czasu, dlatego warto wcześniej wybrać te, które są dla Ciebie najbardziej interesujące. Oto nasze zestawienie.
Miejsce nr 1 na liście muzeów w Amsterdamie, które muszą odwiedzić mali podróżnicy. Tutaj każdy może nie wysłuchać ciekawego wykładu lub obejrzeć pouczający film dokumentalny, ale także przeprowadzić kilka eksperymentów w laboratorium chemicznym, znaleźć się w bańce mydlanej, zbudować budynek z rurek koktajlowych (być może najlepszy sposób na poznanie praw fizyki) lub przetestować swój talent artystyczny na jednej ze ścian budynku.
Na trzecim i czwartym piętrze znajdują się atrakcje dla dorosłych – dostęp do nich można uzyskać tylko za pomocą specjalnego tokena potwierdzającego wiek zwiedzającego. Osobną atrakcją jest dach muzeum, z którego roztacza się piękna panorama miasta. Znajduje się tu również kawiarnia o przystępnych cenach.
Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1800 roku, kiedy Louis Bonaparte, brat legendarnego Napoleona, otworzył Muzeum Sztuki w Hadze. Po 8 latach zebrane kolekcje zostały przetransportowane do Amsterdamu, Pałacu Królewskiego i dopiero w 1885 r. Rijksmuseum otworzyło się dla turystów w aktualnej odsłonie.
Muzeum Narodowe w Amsterdamie jest jednym z 20 najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki na świecie. Znajduje się tu największa kolekcja znanych mistrzów holenderskiego pochodzenia, wyjątkowa biżuteria i zabytkowe wyroby z porcelany.
Jeśli Twój czas jest bardzo ograniczony, pobierz aplikację Rijksmuseum. Ma ona audioprzewodnik, który poprowadzi Cię krótką trasą przez główne arcydzieła i opowie o nich wszystko, co najważniejsze.
Początkowo przechowywano tu zabytkowe przedmioty codziennego użytku z domów mieszkańców, ale w połowie wieku wiele eksponatów zostało przeniesionych do innych muzeów. Mniej więcej w tym czasie kilka kolekcji obrazów francuskich i holenderskich artystów, rzeźbiarzy i projektantów trafiło do Stedelaikmuseum. W połowie lat siedemdziesiątych przedmioty codziennego użytku opuściły mury muzeum i stało się ono domem dla licznych eksponatów sztuki współczesnej.
Dziś muzeum może pochwalić się największą kolekcją dzieł Malewicza, wieloma dziełami Moneta, Picassa, Cézanne’a, Chagalla i Rietvelda.
Oprócz tego w muzeum często odbywają się tymczasowe wystawy światowej sławy artystów.
Kolejne Muzeum Sztuki Współczesnej w Amsterdamie zostało otwarte niecałe 10 lat temu przez Lionela i Kima Loghisa. Można tu zobaczyć kontrowersyjne prace irlandzkich braci Icy & Sot, Graffiti brytyjskiego artysty ulicznego Banksy’ego i amerykańskiego przedstawiciela pop-artu Roya Lichtensteina. Głównym celem wszystkich mistrzów, których obrazy i rzeźby są wystawiane w Moko, jest obnażanie, a często też wyśmiewanie wad społeczeństwa.
Otwarta w 2014 roku Micropia jest nadal jedynym na świecie muzeum, w którym zamiast zwykłych eksponatów znajdują się mikroby, a zamiast ramek do zdjęć szklane probówki. To jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia z dziećmi.
Zwiedzający dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy w zabawnej formie: co dzieje się z zepsutymi potrawami, kto mieszka w Twojej szczoteczce do zębów, jak rozprzestrzenia się wirus przeziębienia i co ciekawego dzieje się w zwykłym słoiku z dżemem. Ekspozycja w muzeum jest stale aktualizowana: można zobaczyć tu zarówno ciasto upieczone przedwczoraj, jak i frytki przygotowane ponad rok temu. A nietypowe eksponaty można obejrzeć pod mikroskopem.
W miejscu magazynu holenderskiej marynarki wojennej w 1973 roku otwarto Muzeum Morskie. Dziś jego kolekcja obejmuje obrazy przedstawiające bitwy morskie i portrety oficerów marynarki wojennej, makiety statków, instrumenty nawigacyjne, zabytkowe atlasy i wiele innych eksponatów związanych z żeglarstwem.
Muzeum jest podzielone na trzy części. W północnym skrzydle turyści mogą poczuć się jak oficerowie marynarki wojennej lub piraci w ramach interaktywnej „podróży po morzu”. We wschodniej części znajdują się setki modeli jachtów, atlasy, różne urządzenia, obrazy tematyczne, fotografie i meble używane na statkach. Zachodnie skrzydło zaskakuje nowoczesnymi eksponatami-przygodami, w tym „Życiem na pokładzie” i „Opowieścią o wielorybie”. Będzie to szczególnie interesujące dla małych turystów.
Na terenie muzeum znajduje się także ogromna biblioteka z dziesiątkami tysięcy książek o tematyce morskiej. Wejść tam i obejrzeć archiwalne prace mogą wszyscy chętni.
Po przestudiowaniu w Micropii, co żyje na naszym ciele, warto zrozumieć, co dzieje się w nim samym. Jedna wycieczka do Muzeum Ciała może zastąpić cały kurs anatomii, a wszystkie informacje są podawane w przystępny i zabawny sposób.
Eksponaty to nic innego jak prawdziwe ludzkie ciała. Ponad 200 próbek anatomicznych zostało poddanych gruntownej obróbce. Trzymane są w specjalnych warunkach i tak wyeksponowane, by pokazać to, co skrywa ciało.
Na 6 piętrach, z których każde poświęcone jest osobnemu tematowi, będziesz mógł przyjrzeć się ludzkiemu sercu w najdrobniejszych szczegółach, zobaczyć, jak złe nawyki wpływają na nasze narządy, dowiedzieć się, jak się czujemy, gdy doświadczamy pozytywnych emocji i zrozumieć, jak krew porusza się w ciele.
Heineken jest jedną z najpopularniejszych marek piwa na świecie – ma około 130 browarów w 65 krajach, a narodził się właśnie w Amsterdamie. W budynku głównego browaru, który znajdował się w mieście do 1988 roku, mieści się obecnie muzeum piwa Heineken. Dzięki ciekawym interaktywnym wystawom odwiedzający muzeum mogą zapoznać się z historią piwa i szczegółami procesu jego produkcji. Za dodatkową opłatą można zrobić sobie personalizowaną butelkę pamiątkową z dowolnym innym napisem, a cena samego biletu obejmuje degustację 3 szklanek świeżego piwa!
KattenKabinet jest w całości poświęcone kotom. Muzeum zostało założone w 1990 roku przez Williama Meijera, bogatego Holendra, który w ten sposób chciał uczcić pamięć swojego kota, Johna Pierponta Morgana III, nazwanego na cześć amerykańskiego finansisty J. P. Morgana. Jeszcze za życia czworonoga Meijer obsypywał go prezentami, zamawiał jego portrety, rzeźby, a nawet wiersze na jego cześć. Gdy zwierzak odszedł w wieku 18 lat, jego właściciel zaczął zbierać dzieła sztuki związane z kotami i ich wizerunkami.
Dziś kolekcja muzeum obejmuje ponad 3000 eksponatów – obrazy, rysunki, rzeźby i inne dzieła sztuki takich artystów jak Pablo Picasso, Rembrandt, Henri de Toulouse-Lautrec, Corneille, Sal Meijer, Theophile Steinlen. W siedzibie Muzeum mieszkają również koty.
Muzea w Amsterdamie są jednym z wielu powodów, dla których warto odwiedzić to piękne miasto. Nasza lista to jedynie wierzchołek fascynującej góry atrakcji dla małych i dużych.
Zdjęcie główne: Liam Gant/pexels.com