Jeszcze 4 lata temu prawie nikt o niej nie słyszał. Dzisiaj jest nazywana najbardziej wpływową nastolatką i ikoną ekoaktywizmu, a BBC zapowiedział serial dokumentalny o jej życiu i działalności.
Greta Thunberg, mając zaledwie 16 lat, zdobyła tytuł „Człowieka Roku” według GQ, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, trafiła na listę „100 najbardziej wpływowych ludzi świata”, przemawiała w Davos i w brytyjskim parlamencie, a także na szczytach klimatycznych ONZ. W ciągu niecałych trzech lat swojej działalności zdobyła na całym świecie wielu zwolenników, ale też przeciwników, którzy podważają jej autentyczność i szczerość.
20 sierpnia 2018 r. 15-letnia Greta Thunberg zdecydowała, że nie pójdzie do szkoły, dopóki politycy nie zwrócą uwagi na problem suszy i pożarów lasów w Szwecji spowodowanych globalnym ociepleniem. Do wyborów parlamentarnych w kraju pozostało wówczas około trzech tygodni. Greta wzięła prowizoryczny plakat z hasłem Skolstrejk For Klimate („Szkolny strajk klimatyczny”) i stos wydrukowanych ulotek z krótkim tekstem wyjaśniającym, dlaczego w godzinach szkolnych siedzi przed budynkiem Riksdagu: „Robię to, ponieważ wy, dorośli, nie dbacie o moją przyszłość”.
Tego samego dnia Riksdag zaczął pisać o dziewczynie w mediach społecznościowych. Pod koniec tygodnia do protestu przystąpiło kilkadziesiąt osób, niektórzy członkowie parlamentu wyrazili poparcie dla Grety, a o strajku opowiedziały czołowe Szwedzkie Media i lokalna telewizja.
8 września, dzień przed wyborami, Greta ogłosiła, że nie zamierza przestać, wzywając wszystkich do przyłączenia się do jej walki i przeprowadzenia protestów przed budynkami Parlamentu w innych krajach. Zainspirowała ją do tego kampania przeciwko broni, którą rozpoczęli uczniowie z Florydy po tym, jak 17 osób zostało zastrzelonych w szkole przez innego ucznia. Pomysł zyskał ogromne wsparcie młodzieży na całym świecie. Młodzi aktywiści zaczęli publikować relacje ze swoich akcji na Instagramie pod hasztagiem #Fridaysforfuture.
W tym samym roku firma elektryczna Telge Energi nominowała Gretę do Nagrody Children’s Climate Prize, ale młoda Szwedka odmówiła jej przyjęcia. By odebrać nagrodę, musiałaby lecieć do Sztokholmu, a samoloty nie są przyjazne dla środowiska.
W marcu tego roku Greta została nominowana do Nagrody Nobla, mając szansę stać się najmłodszą laureatką w historii. Została Kobietą Roku w Szwecji i otrzymała kilka nagród w Niemczech, Francji i Norwegii za ekoaktywność i walkę o wolność słowa.
Greta przemawiała także na Forum Ekonomicznym w Davos, spotkała się z sekretarzem generalnym ONZ oraz z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i brała udział w ważnych konferencjach omawiających kwestie kryzysu klimatycznego.
W ciągu zaledwie roku stała się głosem młodego pokolenia i symbolem walki o dobro planety. Sama przyznaje, że w kwestiach ekologii i ratowania środowiska nie widzi miejsca na kompromisy, a obecne działania liderów światowych uważa za niewystarczające półśrodki. W swoich burzliwych przemówieniach krytykuje opieszałość polityków i puste obietnice, którymi karmią społeczeństwa.
Rodzina Grety nie ma żadnych powiązań z ruchami ekologicznymi. Jej ojciec, Svante Thunberg, jest pisarzem, menedżerem sztuki i aktorem. Matka – Malena Ernman jest śpiewaczką operową, która w 2009 reprezentowała Szwecję w Konkursie Piosenki Eurowizji. Greta ma także młodszą siostrę Beatę, która poszła w ślady mamy i lubi śpiewać. Rodzice pod każdym względem wspierają córkę i starają się towarzyszyć jej w podróżach. Pod jej wpływem stali się weganami i porzucili nieekologiczne środki transportu.
W wieku 11 lat Greta zachorowała na depresję. Dziewczynka przestała chodzić do szkoły, jeść i kontaktować się z przyjaciółmi. Wcześniej zaczęła mieć problemy z kolegami z klasy, ponieważ nie była taka jak wszyscy. Ostatecznie lekarze zdiagnozowali u niej (a także u jej siostry) zespół Aspergera, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz selektywny mutyzm, który przejawia się tym, że osoba nie zawsze jest w stanie rozmawiać, gdy wymaga tego od niej sytuacja.
Brytyjska korporacja telewizyjna BBC zapowiedziała serial dokumentalny o życiu i działalności Grety Thunberg. Według producenta wykonawczego BBC Studios Roba Liddella serial pokaże „jak to jest być globalną ikoną” ekoaktywizmu i „jedną z najbardziej znanych twarzy na świecie”. Widzowie zobaczą, jak Greta spotyka się z ekspertami klimatycznymi, biznesmenami i przywódcami politycznymi na całym świecie, aby omówić kwestię globalnego ocieplenia. Poznają też bliżej życie Grety poza kamerami i jej „podróż w dorosłość”.
Serial „Greta Thunberg: A Year to Change the World” BBC został wyemitowany po raz pierwszy w kwietniu 2021 roku.
Zdj. główne: Photo Boards/unsplash.com