Samotnie przy kawie. Z wizytą w wiedeńskiej kawiarni!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiedeńskie kawiarnie, jeden z symboli Austrii, to nie tylko lokale gastronomiczne, ale przede wszystkim uosobienie idei Gemütlichkeit. To połączenie wygody, życzliwości i spokojnej afirmacji życia.

W 2011 roku kawiarnie wiedeńskie zostały wpisane przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Austrii. Dla wiedeńczyków są swego rodzaju domowym salonem, w którym można porozmawiać i poczytać gazetę, popijając ulubiony napój z eleganckiej filiżanki. Dla turystów to najlepsza okazja, by poczuć prawdziwego ducha austriackiej stolicy.

Pierwsza kawiarnia

Legenda głosi, że pierwsza kawiarnia powstała w 1683 roku, kiedy armia polsko-austriacko-niemiecka obroniła oblężoną przez wojska osmańskie stolicę. W obozie wroga znaleziono 300 worków dziwnej fasoli, którą uznano za karmę dla wielbłądów. Jednak polski szlachcic Jerzy Franciszek Kulczycki, który mieszkał kilka lat w Turcji, rozpoznał kawę i poprosił o worki jako trofeum. To właśnie jemu przypisuje się otwarcie pierwszej kawiarni, choć współcześni badacze uważają, że pierwszy lokal otworzył ormiański kupiec Johannes Diodato.

Kawa podbija wiedeńskie serca

Nowy napój przypadł Austriakom do gustu. Podawano go z ciasteczkami w kształcie półksiężyców, rozcieńczano mlekiem w celu złagodzenia smaku lub słodzono miodem. Napoje kawowe w tamtych czasach nie miały specjalnych nazw, a odwiedzający nie wybierali rodzaju kawy, ale jej kolor na specjalnej mapie z 25 odcieniami.

Kawiarnie szybko zyskały szczególne znaczenie w życiu wiedeńczyków. W XVIII w. odbywały się tu koncerty Beethovena i Mozarta, a w XIX spotykali się w nich znani artyści, literaci, naukowcy. W tym czasie w stolicy otworzyły się najsłynniejsze lokale – Silberkammer, Landtmann, Central i Sperl. Po II wojnie światowej kultura kawiarni popadła w ruinę, ale dziś znów przeżywa rozkwit.

Dowiedz się czym jest performance i happening!

Najsłynniejsze wiedeńskie kawiarnie

Choć w Wiedniu działają także nowoczesne kawiarnie, to właśnie te tradycyjne cieszą się największą popularnością. Te szczególnie polecamy Waszej uwadze:

  1. Central została otwarta w 1876 roku. Gromadzili się tu przedstawiciele elity intelektualnej oraz najwybitniejsi politycy z kraju i z zagranicy. Niestety oryginalny lokal został zamknięty po II wojnie światowej i przywrócony dopiero w 1975 r. w innej części budynku. Dziś kawiarnia jest jedną z atrakcji turystycznych Wiednia;
  2. Sacher słynie z wynalezienia ciasta czekoladowego z dżemem morelowym, które stało się symbolem Wiednia i było uwielbiane przez cesarza Franciszka Józefa;
  3. Sperl to założona w 1880 roku kawiarnia z luksusowym i wielokrotnie nagradzanym wnętrzem – od błyszczących drewnianych podłóg po oszałamiające kryształowe żyrandole. Od momentu założenia była ulubionym miejscem wyższych sfer, elit wojskowych i politycznych.
  4. Schwarzenberg to jedna z najstarszych kawiarni w Austrii (założona w 1861 roku). Po II wojnie światowej służyła jako sala zgromadzeń dla oficerów Armii Radzieckiej. Odbywają się tu odczyty literackie, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
  5. Bräunerhof to ulubiona kawiarnia pisarza Thomasa Bernharda. Dziś w weekendy orkiestra na żywo gra tutaj walce i muzykę klasyczną, tworząc niezwykły klimat.

W dowolnej kawiarni napijesz się pysznej kawy w towarzystwie słodkich wypieków z bogatego asortymentu, lekkiego śniadania lub tradycyjnego dania kuchni wiedeńskiej. Możesz delektować się niezwykłą atmosferą i przeglądać prasę tak długo, jak chcesz, bo kelner przyniesie rachunek dopiero wtedy, gdy o to poprosisz.

Zdjęcie główne: Valeriya Kobzar/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*