Nietypowe zdjęcia. Czym jest fotografia otworkowa?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Fotografia otworkowa wykorzystuje najbardziej podstawowe pojęcia związane z aparatem. Światłoszczelne pudełko, apertura i materiał wrażliwy na światło. Światło przechodzi przez otwór, aby wyświetlić odwrócony obraz na papierze lub kliszy po drugiej stronie aparatu.

Wskazówki dla początkujących fotografów 

W przypadku fotografii otworkowej odległość między otworem a filmem określa kąt widzenia. Im mniejsza głębokość, tym szerszy kąt. Większość otworków ma szeroki kąt. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne. Dłuższa ogniskowa utrudniłaby oprawienie obrazu. Szeroki kąt znacznie ułatwia kadrowanie obrazu, ponieważ zawiera znacznie więcej szczegółów. 

Stosowanie techniki otworkowej może być ekscytującym wstępem do fotografii analogowej. Fotografia otworkowa ma tajemniczy aspekt. Brak wizjera sprawia, że ​​nie wiesz dokładnie, co uchwycisz. 

Cierpliwość i zmysł artystyczny 

Fotografia otworkowa, choć prosta, wymaga przemyślenia. Trzeba poświęcić trochę czasu, zanim dopracuje się wszystkie szczegóły. Należy pomyśleć o ekspozycji, ruchu na scenie, co jest statyczne lub ruchome, jak będzie wyglądać rozmycie? Może to być uspokajający, medytacyjny proces. 

Długie ekspozycje i nowe perspektywy

Aparaty otworkowe muszą być małe. W związku z tym powinieneś się liczyć z długim czasami naświetlania, nawet w jasne dni. Możesz użyć niskiej czułości ISO, aby uzyskać szczegóły. Na szybszym skanerze fotograficznym niewiele zyskasz, z wyjątkiem ziarna. Tak więc wolniejszy skaner zapewnia ostrzejszy i czystszy obraz.

Oprócz tego będziesz potrzebował statywu, aby uzyskać ostre obrazy. Pomyśl o wyzwalaczu kablowym. Niektóre z bardziej zaawansowanych aparatów otworkowych mają tę opcję. Pomoże Ci to w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Im częściej używasz aparatu, tym lepiej będziesz w stanie ocenić czasy ekspozycji i wyniki.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią otworkową lub nie używasz statywu, na pewno chcesz mieć powierzchnię, na której będzie mógł postawić sprzęt. 

Aparaty otworkowe 

Wspomniane urządzenia są tak proste, że możesz je wykonać samodzielnie. Wszystko, czego potrzebujesz to karton. Najlepiej będzie, jeśli wnętrze pomalujesz na czarno. Zapobiegnie to odbijaniu się światła wewnątrz aparatu. Znajdź nieprzepuszczalną dla światła przestrzeń lub torbę, aby przykleić film lub papier do aparatu. Gotowe!

Oczywiście jest to podstawowy model otworkowy. Możesz kupić precyzyjnie wykonany, drewniany aparat. Niektóre urządzenia mają specjalnie wycięte otwory, które zapewniają ostrzejszy obraz i dokładną ekspozycję. Mogą obsługiwać klisze 35 mm i 120 mm, nawet folie 4 × 5 arkuszy. Proponowane modele są małe i lekkie. Świetnie sprawdzą się podczas podróży. Można je ładować przy świetle dziennym, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Dodatkowo kalkulator ekspozycji z tyłu urządzenia ​​pomoże Ci określić dokładnie potrzebny czas ekspozycji.

Camera obscura 

Prosta konstrukcja aparatu otworkowego oferuje wiele sposobów konstruowania przy użyciu różnych materiałów. Urządzenia mogą mieć różne kształty i rozmiary. Stosuje się tutaj różne formaty i typy materiałów światłoczułych, z kilkoma otworami, zakrzywionymi płaszczyznami kliszy, do zdjęć panoramicznych itp. Istnieje wiele pomysłowych sposobów wykonania tych aparatów. Najzwyklejsze przedmioty mogą nieoczekiwanie stać się sprzętami otworkowymi, na przykład pudełko zapałek, książka, torba podróżna, samochód dostawczy, stara lodówka czy nawet pokój hotelowy.

Możesz oczywiście zmienić swój zwykły aparat w model otworkowy, po prostu zastępując obiektyw małym otworem. Warto wspomnieć, że istnieje również wiele komercyjnie produkowanych kamer otworkowych. To, czego doświadczasz podczas projektowania, konstruowania i testowania własnego aparatu otworkowego jest trudne do opisania. Znajdziesz się na zupełnie nowej płaszczyźnie wyobraźni,   eksperymentowania i kreatywności. Co więcej, same zdjęcia mają niezwykły klimat. Zbuduj swój własny aparat otworkowy i zrób nim kilka zdjęć. Przekonasz się sam.

Ograniczenia i prostota otworków sprawiają, że wspomniana technika spodoba się nawet doświadczonym fotografom.

Zdjęcie główne artykułu: fot. KOBU Agency, źródło: unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*