Książkowa branża w 2021 sprzyjała biografiom! Przedstawiamy najciekawsze tytuły

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podobno najlepsze historie pisze życie. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgamy po biografie, a na rynku wydawniczym gatunek ten cieszy się niesłabnącą popularnością.

Biografie pisarzy, malarzy, piosenkarzy, dziennikarzy, polityków, sportowców i naukowców – każdy znajdzie coś dla siebie. Lubimy poznawać życie znanych ludzi „od kuchni” – ich codzienność, dramaty i skandale czy trudności, które musieli pokonać. Dobrze napisana biografia może być inspirującą i pouczającą lekturą. Co roku na rynku pojawia się kilkadziesiąt ciekawych pozycji biograficznych i rok 2021 nie był wyjątkiem.

Premiery za nami – co ukazało się w pierwszej połowie 2021?

Nasz przegląd zaczniemy od najbardziej obiecujących biografii, które swoją premierę miały w pierwszym kwartale roku. Wśród polskich pozycji wartych uwagi trzeba wymienić biografię kontrowersyjnej i nietuzinkowej pisarki i satyryczki Marii Czubaszek. Książka autorstwa Violetty Ozminkowski – „Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć”, ukazała się w lutym nakładem wydawnictwa Prószyński Media. I choć zbiera mieszane recenzje czytelników, z pewnością stanowi fascynujące dopełnienie barwnej postaci Marii Czubaszek, którą pamiętamy głównie jako starszą panią z papierosem.

Wydawnictwo Wielka Litera wypuściło dwa ciekawe tytuły. Pierwszy to „KIEŚLOWSKI. Od bez końca do końca”, autorstwa Krzysztofa Piesiewicza i Mikołaja Jazdona. Jest to historia jednego z najlepszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego oraz jego przyjaciela i autora scenariuszy Krzysztofa Piesiewicza. Drugi tytuł to „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego, który opowiada o życiu i działalności polskiego socjologa i filozofa, jednego z twórców postmodernizmu. Trzeba wspomnieć, że Domosławski jest autorem bardzo popularnej i głośnej biografii „Kapuściński non-fiction”.

Nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się biografia Tadeusza Dołęgi Mostowicz, jednego z najpoczytniejszych pisarzy XX wieku, autora m.in. „Kariery Nikodema Dyzmy”. Książka nosi tytuł „Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza”, a napisał ją Jarosław Górski.

Zagraniczne biografie są zdominowane przez tematykę amerykańską. To przede wszystkim jedna z najbardziej wyczekiwanych pozycji tego roku, czyli „Ziemia obiecana” Baracka Obamy (wydawnictwo Agora) – pierwszy tom wspomnień 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego „Kamala Harris. Pierwsza biografia” Dana Moraina (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak), poświęcona pierwszej kobiecie piastującej stanowisko wiceprezydenta USA, oraz „Amerykańska księżniczka. Prawdziwa historia Kopciuszka” Annejet van der Zijl (Znak Horyzont), opowiadająca o burzliwych losach Allene Tew, prowincjuszki, która zdobyła fortunę i tytuł książęcy.

W kwietniu 2021 roku poznaliśmy nieocenzurowaną wersję biografii Marii Skłodowskiej-Curie, napisanej przez jej córkę Ewę („Maria Curie” wydawnictwo W.A.B.). Warto sięgnąć także po takie pozycje jak:

  •  „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma” Moniki Libickiej (Wielka Litera) o utalentowanej warszawskiej malarce Geli Seksztajn, która wraz z rodziną zginęła w powstaniu w getcie; autobiograficzne „Przygody matematyka” autorstwa Stanisława Ulama (Znak Horyzont), lwowskiego matematyka, wizjonera i twórcy bomby wodorowej;
  •  „Pilchu. Na rogu Wiślanej i Hożej” Witolda Beresia (Wielka Litera), czyli biografia zmarłego w 2020 roku Jerzego Pilcha, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, zdobywcy Nagrody Nike, autora takich dzieł jak „Pod Mocnym Aniołem” czy „Spis cudzołożnic”.

Druga połowa 2021

Kolejne miesiące były równie interesujące dla fanów biografii. Najciekawsze wydane wtedy polskie biografie to:

  • „Fotografka” Heleny Janeczek (Prószyński Media) poświęcona historii krótkiego, ale niezwykłego życia Gerdy Taro, pionierki fotografii wojennej i pierwszej fotoreporterki poległej na froncie;
  • „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” Grzegorza Piątka (Filtry), czyli druga biografia autora bestsellerowego „Najlepszego miasta świata”. Tym razem Grzegorz Piątek przygląda się sylwetce najbardziej wpływowego polskiego architekta XX wieku i próbuje rozwiązać zagadkę jego sukcesu;
  • „Wszechmogący. Człowiek, który wymyślił Himalaje. Biografia Andrzeja Zawady” Piotra Trybalskiego (Literackie), czyli pozycja obowiązkowa dla miłośników gór i wspinaczki;
  • „Niemoralna. Kalina” Uli Ryciak (Literackie) przybliżająca sylwetkę zachwycającej, prowokującej i zaskakującej aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik.

Listę zamknęły najciekawsze propozycje biografii zagranicznych: autobiografia Huntera Bidena, syna obecnego prezydenta USA, „Same piękne rzeczy” (Agora), „Clint. Życie i legenda” Patricka McGilligana (Znak Horyzont), czyli zaktualizowana wersja biografii Clinta Eastwooda, a także opowiedziana z humorem i dystansem autobiografia Lenny’ego Kravitza „Lenny Kravitz. Let Love Rule” (SQN).

Zdj. główne: Lilly Rum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*