Bezpieczeństwo w pracy jest bardzo ważne. Zapewnią je odpowiednie przepisy oraz oznaczenia. Zobacz, jakie nalepki BHP muszą znaleźć siew zakładzie.
Kategorie znaków BHP w pracy
Wyróżnić możemy cztery główne kategorie znaków BHP, które są stosowane w zakładach i biurach. Rozpoznasz je bez problemu, ponieważ różnią się one między sobą kolorem i kształtem.
- Znaki informacyjne BHP — wyróżniają się one zielonym kolorem, białą obramówką i białymi piktogramami. Informują one między innymi o miejscu zbiórki, kierunku ewakuacji, rozmieszczeniu telefonów alarmowych, defibrylatora czy apteczek.
- Znaki zakazu BHP — rozpoznasz je po ich okrągłym kształcie, czerwonej obramówce, białym tle, na którym znajduje się przekreślony na czerwono czarny piktogram. Czasami zauważysz na nich napis, który dopełni znaczenie piktogramu. W zakładach możesz spotkać znaki, które informują cię o zakazie wstępu osobom nieupoważnionym, zakazie palenia tytoniu czy zakazie spożywania posiłków.
- Znaki nakazu BHP — są one okrągłe, niebieskie i mają biały piktogram. Ich głównym zadaniem jest pokazać ci, jak należy zachowywać się w danym miejscu na przykład nosić odzież ochronną czy myć ręce.
- Znaki ostrzegawcze BHP — to one ostrzegają cię przed niebezpieczeństwem. Rozpoznasz je po trójkątnym kształcie i żółtym kolorze, na którym znajduje się czarny piktogram. Jeśli je zauważysz, zachowaj w tym miejscu szczególną ostrożność, ponieważ w pobliżu mogą znajdować się substancje niebezpiecznie dla zdrowia i życia, materiały wybuchowe lub łatwopalne, butle z gazem czy miejsca, w których panuje duży hałas.
Nalepki ADR to kolejna grupa znaków, o której warto tutaj wspomnieć. Stosuje się w momencie transportu substancji niebezpiecznych drogą lądową. Należą do nich między innymi naklejki, które określają rodzaj przewożonych materiałów niebezpiecznych.
Jakie miejsca i elementy należy oznaczyć?
W każdym zakładzie pracy znajdują się miejsca, które muszą być odpowiednio oznakowane. Oto kilka z nich:
- Wyjście ewakuacyjne — podczas sytuacji zagrażającej życiu jak na przykład pożar, każdy pracownik musi wiedzieć, jak bezpiecznie i szybko opuścić budynek. Główne wyjście nie musi być jedyną opcją, dlatego każda droga ewakuacyjna powinna być dobrze oznaczona.
- Miejsce zbiórki — po ewakuacji wszyscy powinni zebrać się w jednym miejscu, aby pomóc poszkodowanym i sprawdzić, czy każdy opuścił niebezpiecznie miejsce. Wskazanie miejsca ewakuacji pomoże w opanowaniu paniki i ograniczy podejmowanie nieracjonalnych i chaotycznych działań.
- Gaśnice i apteczki — w razie potrzeby dzięki dobrym oznaczeniom łatwiej będzie znaleźć te dwa przedmioty.
- Schody — mimo że schody są dobrze widoczne i zdawać się może, że każdy je widzi, zgodnie z przepisami muszą być one odpowiednio oznakowane. Ich pobliżu można umieścić specjalny znak lub przykleić na nie taśmę ostrzegawczą.
Znaków BHP, które mają swoje zastosowanie w zakładach pracy, jest bardzo dużo. Ich dobór będzie zależał od charakteru pracy. Pamiętaj, aby zadbać o to, aby odpowiednio je dopasować.
Fot.: 13smok/pixabay.com