Wbijamy kij w mrowisko. Która część Heroesów jest najlepsza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wbijamy kij w mrowisko. Która część Heroesów jest najlepsza?

Heroes of Might and Magic – kto nie zna tego tytułu? Przedstawiamy nasz ranking kultowych gier spod znaku klasyka strategii turowej!

Seria Heroes of Might and Magic jest niezwykle popularna nawet wiele lat po premierze pierwszej części. To wciągająca rozgrywka, ciekawy świat i przemyślane detale. Niestety, nie wszystkie części kultowej serii zostały pozytywnie przyjęte przez graczy. Która odsłona była najlepsza?

7. Heroes VII

Po wydaniu gra otrzymała mieszane recenzje od graczy. Większość z nich narzekała na problemy techniczne, nijaki styl, puste mapy i dziwny interfejs. Wśród plusów wskazywano system rozwoju postaci i powrót funkcji usuniętych w szóstej części. 5 października 2016 roku z powodu dalszej krytyki Ubisoft ogłosił zakończenie wsparcia technicznego dla Heroes VII. Była to więc ostateczna i najgorsza odsłona serii.

6. Heroes VI

Głównym problemem szóstki było maksymalne cięcie zawartości. Pożegnano drogocenne kamienie, rtęć i siarkę, a także konieczność zajmowania kopalni. Zmiany dotknęły także miast – to, co stanowiło o charakterze gry, zostało okrojone do małego okienka ze słabej jakości grafiką i zestawem zakładek do budowy, najmu wojsk czy handlu. Dla graczy było to wielkie rozczarowanie.

5. Heroes I

Pierwsza część położyła fundamenty pod całą serię. Fabuła gry była bardzo prosta – o tron​​ władcy całego kontynentu mogło walczyć maksymalnie czterech graczy. Każdy z nich miał do dyspozycji swój zamek, który mógł rozwijać dzięki zebranym surowcom. Gra miała przyjemną grafikę i nieskomplikowane mechaniki, a także edytor do tworzenia własnych map.

4. Heroes IV

Czwórka okazała się sukcesem, choć nie zabrakło głosów krytyki. Graczom nie spodobał się zmieniony system walki i banalność niektórych kampanii. Z drugiej strony grę chwalono za elementy graficzne i muzykę łączącą brzmienia celtyckie i arie operowe – ścieżka dźwiękowa czwartej części jest uznawana przez wielu graczy za najlepszą w całej serii.

3. Heroes II

Grafika i dźwięk na najwyższym poziomie – była nawet osobna płyta ze ścieżką dźwiękową. Dodano kilka nowych funkcji: nowe miasta, ulepszenia stworzeń, umiejętności, a także dobry edytor map. Wkład pierwszej gry w sukces serii Heroes of Might and Magic był dość duży, ale ulepszona grafika i balans drugiej części sprawiły, że stała się ona znacznie popularniejsza. Dwójka przetrwała próbę czasu – pomimo upływu lat rozgrywka nadal przynosi dużo frajdy, a grafika wygląda dobrze.

2. Heroes V

Ogólnie gra nie zmieniła się w porównaniu do swoich poprzedniczek – rozgrywka nadal opiera się na zdobywaniu zamków, taktycznej alokacji zasobów i prowadzeniu walk. Grafika znacznie się zmieniła, stała się bardzo jasna i kolorowa – dla niektórych była to zaleta, dla innych wada. Kampanie były ciekawe i różnorodne, a między zadaniami i kluczowymi momentami gracze mogli oglądać ładne animacje. Ciekawostką jest to, że początkowo Ubisoft planował przenieść grę do gatunku strategii czasu rzeczywistego, ale przywołując doświadczenia z czwartej części, porzucił ten pomysł.

1. Heroes III

Na liście najlepszych gier z serii ta zajmuje pierwsze miejsce. Gracze nazywają ją idealną strategią turową. Twórcy zachowali niemal wszystkie ulepszenia z poprzedniej części i dodali ciekawe innowacje, takie jak specjalne umiejętności bohaterów. W efekcie bohaterowie stali się bardziej interesującymi, odrębnymi osobowościami, a nie tylko postaciami bez twarzy. Jednocześnie sama istota gry nie uległa zbyt dużym zmianom. Po prostu stała się bardziej różnorodna i bogata. Ponadto fabuła kampanii wymusza nierozerwalne podążanie za nią i reagowanie na poczynania zarówno sojuszników, jak i wrogów.

Zdj. główne: ubisoft.com

Inne posty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Reklama