Jak nauczyć się grafiki od podstaw?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Projektowanie graficzne to wyjątkowo pożądana umiejętność na rynku pracy, a zawód grafika komputerowego plasuje się na drugim miejscu zawodów przyszłości. Warto więc zainwestować swój czas w nabycie umiejętności tworzenia grafik. Dowiedz się, jak możesz zrobić to całkowicie od podstaw.

Projektowanie graficzne jest nie tylko świetnym sposobem na kreatywne spędzanie czasu, ale także daje ogromne możliwości na rynku pracy. Dowiedz się, jak możesz nauczyć się tworzenia grafiki od podstaw.

Od czego zacząć naukę projektowania graficznego?

Program graficzny

Przekaz wizualny jest obecnie bardzo ważny. Różnego rodzaju infografiki, gify, podrasowane zdjęcia… wszystko to jest wręcz wszechobecne. Zaczynamy stawiać na obraz graficzny, gdyż zdecydowanie łatwiej jest nim przekazać duże ilości informacji. A za wszystkimi tego typu projektami stoi oczywiście grafik komputerowy. Jednak jak nim zostać? Zacznijmy od początku, czyli zapoznania się z programem graficznym. Polecane programy to CorelDRAW lub Affinity, jednak najpopularniejszym programem graficznym jest oczywiście pakiet Adobe, w skład którego wchodzi między innymi znany wszystkim Photoshop do tworzenia grafik rastrowych oraz Ilustrator do grafik wektorowych. Innego programu użyjesz więc do obróbki zdjęć, a innego wymaga przygotowanie logo.  Jeśli chodzi o tworzenie logo Poznań jest miastem, w którym znajdziesz wielu specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, jak powinno ono wyglądać. Ale czym tak w ogóle są grafiki rastrowe a czym wektorowe?

Grafika rastrowa a wektorowa

Zanim przejdziesz do konkretnej nauki obsługi programu, warto na początek przyswoić wiedzę o podstawowym podziale grafik. Grafika rastrowa jest serią pikseli usytuowanych w poziomie i pionie. Najbardziej charakterystyczną cechą grafiki rastrowej jest to, że kiedy ją skalujemy, traci ona na jakości. Najczęściej są to po prostu zdjęcia lub gify. Grafika wektorowa zaś powstaje poprzez wyznaczanie i zapamiętywanie konkretnych punktów na osi współrzędnych x i y. Jest to więc grafika stworzona w całości za pomocą figur geometrycznych. 

Studia graficzne, czy kurs?

Jedną ze ścieżek nauki projektowania graficznego są studia graficzne, najczęściej oferowane przez ASP. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? I tak, i nie. Warto pamiętać, że studia wiążą się z wieloletnim przyswajaniem wiedzy, na co nie możesz sobie pozwolić jeśli chcesz się szybko przebranżowić lub po prostu inne obowiązki nie pozwalają Ci na podjęcie się studiów. Ponadto studia nie dają możliwości skupienia się wyłącznie na grafice komputerowej, ponieważ pojawiają się na nich także inne elementy. Najlepszym rozwiązaniem będą więc kursy, na przykład te dostępne na https://itmedia.pl/. Podczas takiego kursu zdobędziesz umiejętność pracy z profesjonalnymi programami do tworzenia grafiki, nawet jeśli nie posiadasz żadnej wiedzy na start, a także zaoszczędzisz czas i natychmiast przejdziesz  do konkretnego działania. Warto także wspomnieć, że kursy, które po ukończeniu pozwalają na pracę w zawodzie grafika komputerowego, mogą być dofinansowane. Wsparcie finansowe mogą otrzymać osoby bezrobotne, poszukujące pracy, a także osoby pracujące, a dofinansowanie na szkolenie może pokryć nawet 100% kosztów. Ponadto kursy mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i online, co z pewnością dla wielu osób będzie sporym udogodnieniem. Możesz więc uczyć się, ile chcesz i kiedy chcesz!

Zdjęcie główne: Andrew Neel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*