Gry towarzyskie dla dwojga, czyli jak przetrwać kwarantannę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Gry towarzyskie dla dwojga, czyli jak przetrwać kwarantannę

Restauracje zamknięte, kina zamknięte, imprez brak. Jak w obecnej sytuacji spędzać wolny czas i trochę się rozerwać?

W okresie, kiedy sporo czasu spędzamy w domach (i, niestety, raczej nie ulegnie to szybkiej zmianie), do łask wróciły analogowe rozrywki, takie jak gry planszowe czy karciane. Choć wiele z nich wymaga całej ekipy graczy, są i takie, które gwarantują dobrą zabawę we dwójkę.

Kolejny wieczór, w którym pytanie „to co robimy?” odbija się od ścian. Wszystkie seriale obejrzane, nawet łazienka i kuchnia – o dziwo – lśnią czystością. Wtedy pojawiają się gry. Tylko one są w stanie uratować ten wieczór przed zupełną zagładą!

Adverther poleca

W naszym zestawieniu znalazły się gry, które spełniły trzy podstawowe warunki: dostarczają emocji, nie mają 10-stronicowych instrukcji i można w nie grać w zasadzie wszędzie. Jeśli zjawi się niespodziewany gość, wystarczy, że usiądzie obok, by za chwilę dołączyć do rozgrywki jako pełnoprawny gracz. Gier, w które można grać parą (nieważne, czy jesteście przyjaciółmi, partnerami czy babcią i wnuczką), jest oczywiście dużo więcej, jednak to właśnie te tytuły przyszły nam do głowy w pierwszej chwili. Przed wami subiektywne TOP 3 gier dla duetów – i nie tylko!

Szybki szpil, czyli Dobble

Dobble to bardzo prosta gra karciana, w której liczy się refleks i spostrzegawczość. Do wyboru mamy aż 5 wariantów rozgrywki, dzięki czemu możemy samodzielnie stopniować poziom trudności. Przejrzyste zasady powodują, że Dobble zapewni rozrywkę zarówno tym starszym, jak i młodszym.

Najpopularniejszy wariant to taki, w którym na środku stołu ląduje jedna karta, a pozostałe rozdaje się graczom. Następnie mają oni za zadanie znalezienie wśród swoich kart takiej, która posiada jeden z symboli, znajdujący się także na karcie na stole. Dodatkowo nazwę należy głośno wykrzyczeć (naprawdę, okrzyki dorosłych osób w stylu „MARCHEWKA!” są w tym przypadku całkiem normalne) i szybko położyć swoją kartę tak, by przykryła tę pierwszą. Dalszy tok rozgrywki wygląda analogicznie, aż do chwili, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart ze swojej talii.

Niewątpliwym plusem gry jest fakt, że nie wymaga wnikliwego czytania instrukcji i głowienia się nad jej zapisami, a zasady można wyjaśnić w dosłownie kilka minut. Rozgrywka jest dynamiczna i przysparza wielu emocji. Przyjemna szata graficzna i jakość wykonania są tylko miłym dodatkiem. Zresztą, spróbujcie sami.

Czarne historie

To zdecydowanie pozycja dla wszystkich fanów opowieści z dreszczykiem i kryminałów Agaty Christie. Gra dysponuje zestawem aż 50 historii, które mrożą krew w żyłach: czasem są przerażające, czasem szokujące, a czasem po prostu… obrzydliwe. Zadaniem uczestników jest rozwikłanie, w jaki sposób doszło do opisanych zdarzeń. Spośród graczy tylko jeden zna odpowiedź, stając się tym samym Mistrzem Tajemnic. Pozostali przybierają rolę śledczych i zadają mu pytania. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, muszą sformułować je w taki sposób, by w odpowiedzi na nie Mistrz mógł powiedzieć tylko „tak” lub „nie”.

Gra nie wymaga żadnych specjalnych warunków, dlatego można w nią grać w zasadzie wszędzie. „Czarne historie” doczekały się już kilku kontynuacji, więc nie martwcie się, gdy zapoznacie się ze wszystkimi kartami. Dajcie się ponieść zagadkowym zniknięciom i tajemniczym przypadkom!

Pokojowa rywalizacja w Carcassonne

Usiądźcie przy stole i – kawałek po kawałku – zacznijcie budować miasto. Do dyspozycji w wersji podstawowej gry macie żetony z łąkami, miastami (zamkami) i drogami. Postaraj się, by jak najwięcej z nich było w twoim posiadaniu.

Gra Carcassonne
(fot. Albert, źródło: Adobe Stock)

Gra, choć wymaga nieco logicznego myślenia i zawiera elementy strategii, szybko wciąga i nie potrzebuje obszernych wyjaśnień. Po jednej rozgrywce z pewnością będziesz wiedział dokładnie, o co w niej chodzi, a kolejne pozwolą ci podszlifować nowo nabyte umiejętności. Carcassonne nie jest skomplikowaną propozycją, ale jednocześnie nie nudzi. Każda runda może być zupełnie inna i niepowtarzalna, dlatego emocje zawsze są na wysokim poziomie. Dodajmy do tego fakt, że gra wykonana jest bardzo starannie, co czyni ją wytrzymałą i odporną na uszkodzenia, a grafika zwyczajnie cieszy oko. Są gracze, którzy uważają Carcassonne za klasykę gatunku i przyrównują jej kultowość do znanego wszystkim Monopoly. Chyba nie może być lepszej recenzji, prawda?

Dorota Wanat
Dorota Wanat
ADMINISTRATOR
PROFIL

Inne posty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Reklama