Vogue wydawany jest od niemal 130 lat i nadal uznawany jest za najważniejszy magazyn kobiecy. Jego okładki nie raz wywoływały burzę i rewolucjonizowały podejście do kontrowersyjnych tematów.
Historia Vogue’a rozpoczęła się pod koniec XIX wieku w USA. Od momentu narodzin magazynu do dnia dzisiejszego pismo przeżyło kilkoro redaktorów naczelnych, zmiany w częstotliwości ukazywania się. Niezmienne pozostało jedno: odważne i rewolucyjne podejście do wielu tematów uznawanych powszechnie za kontrowersyjne.
Dziś Vogue wydawany jest jako miesięcznik. Oprócz amerykańskiej edycji, na rynek wypuszczane są także 24 edycje krajowe. Wśród nich znajduje się Vogue Polska, którego pierwszy egzemplarz ukazał się w lutym 2018 roku.
Jedną z bardziej kontrowersyjnych okładek lokalnego Vogue – edycji Japońskiej z marca 2011 roku – była piosenkarka i aktorka Lady Gaga ubrana w strój wykonany z mięsa. Wcześniej, podobną sukienkę Gaga założyła na galę MTV VMA 2010. Jej strój miał być manifestacją przeciwko nieprzyjmowaniu do wojska osób homo i biseksualnych. Lady Gaga chciała zamanifestować, że jako ludzie wszyscy jesteśmy tacy sami i mamy prawo do wolności.
Vogue to magazyn, na okładce którego pojawiają się nie tylko piękne i młode modelki. Twarzami czasopisma stają się także seniorki. Wśród najsłynniejszych okładek tego typu wymienić można brytyjskiego Vogue’a z czerwca 2020 roku. Twarzą wydania była wówczas 85-letnia, fenomenalna aktorka Judi Dench.
Również w brytyjskim Vogue sesję okładkową miała okazję przejść Jane Fonda. Piękna seniorka we współpracy z L’Oreal Paris udowadniała, że wiek z dowodu osobistego nie ma znaczenia.
Okładka, która wyprzedziła swoją epokę i była niekwestionowaną rewolucją w sposobie prezentowania afroamerykańskiej urody. Vogue Italia, w lipcu 2008 roku zaprezentował okładkę pt. Black Issue. Całe wydanie magazynu zawierało zdjęcia wyłącznie czarnoskórych modelek. Była to odważna manifestacja redaktorki naczelnej włoskiego Vogue Francy Sozzani, mająca zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ciemnoskórych modeli i modelek. Ale nie tylko. Sozzani zwróciła uwagę na problem nierealistycznego przedstawiania ciał w mediach masowych.
Kolejnym, współczesnym i rodzącym liczne kontrowersje tematem, który poruszył Vogue na jednej ze swoich okładek, była ciałopozytywnowść. Na październikowej okładce zeszłorocznego Vogue pojawiła się piosenkarka Lizzo. Artystka odważnie wypowiedziała się o szkodliwości ruchu Body Positive, na którym wielu chce się zwyczajnie dorobić. Zdaniem Lizzo „bycie grubym jest normalne” i tak właśnie powinny czuć się osoby z nadwagą. Najważniejsze jest akceptowanie swojego ciała i traktowanie go z szacunkiem, na jaki zasługuje.
Zdarza się, że brytyjskie wydania Vogue nawiązują do wydarzeń z życia królewskiej rodziny. Jedną z takich niezapomnianych okładek była ta z sierpnia 1981 roku z twarzą Lady Diany Spencer. Dwudziestoletnia wówczas przyszła księżna uwieczniona została na zdjęciu przez Lorda Snowdona. Lady D ma na sobie bardzo bogatą biżuterię, która przykuwa uwagę równie mocno, jak uroda przyszłej księżnej oraz jej kultowa fryzura.
Na jubileuszowej okładce – z okazji 100-lecia magazynu – pojawiła się księżna Kate. Znaczący podtytuł: „Celebrating the faces and fashions of a century” i twarz Kate jako symbol, jasno wskazały przyszłą królową jako osobowość i wyznacznik stylu naszych czasów.
Pandemia COVID-19 także nie przeszła bez echa na okładkach Vogue’a na całym świecie. Wiele modelek sfotografowanych zostało w charakterystycznych dla naszych czasów maseczkach. Najpewniej także te wydania przejdą do historii jako znak walki z chorobą.
Pierwsza okładka polskiego wydania magazynu Vogue także wzbudziła liczne kontrowersje. Przedstawiała dwie światowej sławy polskie modelki: Małgosię Belę i Anję Rubik, na tle spowitego mgłą Pałacu Kultury i Nauki z czarną wołgą w tle. Prosty, ale bardzo wymowny obraz. Opinie na temat okładki były bardzo skrajne. Od zachwytu po niezrozumienie konwencji i hejt. Ostatecznie okładka spotkała się z dużym uznaniem: pomimo szarej kolorystyki i stosunkowo niewielkiego wyeksponowania modelek. Więcej o pierwszej okładce polskiego Vogue’a i niedawnych zmianach w redakcji przeczytasz tutaj.
Zdjęcie główne artykułu: fot. Charisse Kenion / Unsplash