Przypominamy stare programy. O czym były „Śpiewające fortepiany”?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób z łezką w oku wspomina teleturnieje lat 90. Warto też wspomnieć o popularnych programach z początku XXI wieku. Gromadziły przed telewizorami miliony Polaków. Sprawdź, jakie programy królowały wtedy w telewizji!

Śpiewające fortepiany

To popularny program telewizyjny nadawany na TVP 2 w latach 2001-2005. W sumie wyemitowano 115 odcinków. Każdy odcinek trwał około 45 minut. Cieszył się ogromną popularnością. Prowadził go Rudi Schubert. Teleturniej muzyczny z udziałem gwiazd reżyserowała Elżbieta Protakiewicz. W „Śpiewających fortepianach” brały udział 2 3-osobowe zespoły. Kapitanami byli pianiści Janusz Tylman i Czesław Majewski. W programie brały udział gwiazdy filmu, seriali telewizyjnych, teatru czy sportu. Można też było zobaczyć piosenkarzy, radiowców, dziennikarzy, a niekiedy nawet polityków. Artystom przygrywał Malina Kowalewskim Band. Drużyny odgadywały zagadki muzyczne. Niekiedy musiały odgadnąć piosenkę po fragmencie tekstu, a innym razem śpiewać utwory związane z przedstawionymi obrazkami.

Europa da się lubić

To słynny polski talk-show, który można było zobaczyć na TVP w sobotnie wieczory. Emitowano go w latach 2003-2008. Program prowadziła wtedy popularna i lubiana dziennikarka Monika Richardson. Co ciekawe, w 2019 roku pojawiła się specjalna seria „Europa da się lubić – 15 lat później”. W programie gościli obcokrajowcy z różnych państw, mieszkający obecnie w Polsce. Opowiadali o zwyczajach w swoich krajach. Każdy odcinek poświęcony był konkretnemu tematowi. Program poruszał rozmaite kwestie, przybliżając styl życia w różnych częściach Europy. Co ciekawe „Europa da się polubić” wypromowała kilku celebrytów. Największą sympatią fani darzyli Steffena Millera, Kevina Aistona, Conrado Moreno, Elisabeth Dudę, Paulo Cozzę, Toni Hyyryläinena i Theofilosa Wafidisa. 

Śmiechu Warte

Program prowadzony przez Tadeusza Drozdę cieszył się dużą popularnością. Co ciekawe, emitowano go aż do 2009 roku. Każdy odcinek składał się z domowych nagrań wideo. Przeplatano je zabawnymi komentarzami Tadeusza Drozdy (aktora, satyryka, komika i konferansjera). W każdym odcinku wybierano najlepszy filmik. Zwycięzcy otrzymywali pager, magnetowid, meble rattanowe, lody lub… wodę mineralną.

Idź na całość

Na naszej liście nie mogło zabraknąć emitowanego w Polsacie „Idź na całość”. Prowadzony przez Zygmunta Chajzera teleturniej nie wymagał od uczestników wiedzy ani sprawności, lecz chęci do podejmowania ryzyka. W każdej bramce mogła czaić się maskotka Zonk, przedstawiająca czerwonego kota w czarnym worku. Jej wybranie przekreślało szanse graczy na magnetowid, porcelanę, meble, komputer lub nawet samochód. Dotychczasowe nagrody można było wymienić na gotówkę. Chajzer wybierał uczestników z publiczności. Należało się więc wyróżnić, na przykład zakładając zabawny strój. Popularny teleturniej emitowano w latach 1997-2001.

Piraci

Jeśli lubisz grać w „statki”, z pewnością pamiętasz teleturniej „Piraci” emitowany w latach 1994-2000. Prowadził go Rafał Rykowski. Ważną rolę odgrywał też operator Irek, który „odbierał” nagrody w imieniu telewidzów. Program przyciągał niesamowitą interakcją z widzami.

Szalone liczby

To popularny program dla dzieci i młodzieży, emitowany w latach 1995-1999. Prowadzili go Daria Trafankowska i January Brunov. Zachęcał uczniów do poszerzania wiedzy z matematyki. W każdym odcinku występowało troje dzieci, które miały za zadanie rozwiązywanie łamigłówek i zadań matematycznych.

Kalambury

W latach 90. całe rodziny zasiadały przed telewizorem, czekając na Kalambury. Popularny teleturniej prowadzony był na zmianę przez Piotra Gąsowskiego i Wojciecha Malajkata. W każdym odcinku brały udział dwie drużyny. Składały się z dwóch celebrytów i jednego „szarego Kowalskiego”, trzech gwiazd albo dwóch dorosłych i dziecka. W drugim przypadku nagrodę przekazywano na cele charytatywne. 

Randka w ciemno

Początkowo „Randkę w ciemno” prowadził Jacek Kawalec. W 1998 zastąpił go Tomasz Kammel. Uczestnik wybierał „swoją drugą połówkę”, biorąc pod uwagę udzielane odpowiedzi. Co ważne, nie widział jej do samego końca. Nagrodą była wspólna wycieczka w kraju lub za granicą. Program emitowano przez 13 lat na antenie TVP1.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: dailymotion.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*