Projekt Yugoton, czyli które „polskie przeboje” przybyły do nas z Bałkanów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre spośród przebojów polskiej muzyki z początku lat 2000 to w rzeczywistości covery popularnych piosenek jugosłowiańskich z lat 70. i 80. XX w. Kultowe projekty Yugoton i Yugopolis z przebojami takimi, jak „Malcziki”, na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Co warto o nich wiedzieć? 

Najpierw był Goran Bregović 

Moda na bałkańskie rytmy rozpoczęła się w Polsce nieco wcześniej, bo w 1999 r. Przełomem była współpraca, którą nawiązał serbski kompozytor Goran Bregović i polska piosenkarka Kayah. 

„Kayah i Bregović”

Wydany we wrześniu 1999 r. album „Kayah i Bregović” zawierał wpływy bałkańskie, romskie i góralskie, które połączono z muzyką biesiadną. Największym powodzeniem cieszył się singiel „Prawy do lewego”. Efektem współpracy były między innymi trzy Nagrody Muzyczne Fryderyki (wokalistka roku, płyta roku i wideoklip roku).

Kultowy przebój Kayah nagrany z Goranem Bregovićem

„Daj mi drugie życie”

Sukces, który przyniosła współpraca Bregovicia z Kayah, zachęcił kolejnych polskich muzyków do współpracy z pochodzącym z Jugosławii kompozytorem. Bardzo doceniona została płyta „Daj mi drugie życie”, którą Bregović nagrał wraz z Krzysztofem Krawczykiem. Popularność zdobyły przede wszystkim single „Mój przyjacielu”, „Płatna miłość” i „Daj mi drugie życie”.         

Yugoton i Yugopolis. Jak powstały projekty muzyczne inspirowane muzyką z Jugosławii?

W 2000 r. zainicjowano inny projekt muzyczny, który z czasem stał się znany jako Yugoton. Dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz, który we wczesnej młodości mieszkał przez pięć lat w Belgradzie, stał się autorem pomysłu, żeby polscy artyści zaśpiewali przeboje jugosłowiańskich zespołów rockowych z lat 70.

Yugoton / Yugopolis 

Do projektu zaproszono m.in. Katarzynę Nosowską, Kazika Staszewskiego, Pawła Kukiza i Ryszarda „Tymona” Tymańskiego. W 2001 r. na rynku ukazał się debiutancki album supergrupy. Chociaż już w połowie roku zaprzestała ona działalności po zaledwie jednym koncercie, to krążek okazał się być komercyjnym i przede wszystkim artystycznym sukcesem. Projekt odświeżano w 2006 r. jako Yugopolis. Wówczas do współpracy zaproszeni zostali m.in. Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk i Marek Piekarczyk.   

Polska wersja piosenki „Maljčiki” zespołu Idoli w wykonaniu Kazika Staszewskiego

Czyje piosenki zaśpiewali polscy muzycy?

Największe przeboje wykonywane przez polskich muzyków były adaptacjami jugosłowiańskich rockowych grup muzycznych z lat 70 i 80. Chodzi przede wszystkim o zespoły takie, jak:

  • Idoli – „Maljčiki” i „Retko te vidjam sa devojkama”;
  • Haustor;
  • Parni valjak – „Uhvati ritam”;
  • Azra – „Balkan”;
  • Film – „Zamisli”;
  • Šarlo Akrobata;
  • Bijelo Dugme.

Yugoton i Yugopolis: największe przeboje

Już pierwsza z wydanych płyt, „Yugoton” z 2001 r., zyskała miano kultowej. Mija 20 lat od jej pojawienia się na rynku.

„Malcziki” i hity z albumu „Yugoton”

Pierwsza płyta projektu Yugoton zyskała szczególne uznanie przede wszystkim ze względu na trzy piosenki, który przez pewien czas znajdowały się na szczytach list przebojów. Pierwszą z nich były „Malcziki” wykonywane przez Kazika Staszewskiego. Kolejne hity to „Rzadko widuję cię z dziewczętami” i „O nic nie pytaj”.  

Wspólny występ Pawła Kukiza i zespołu Parni Valjak

„Słoneczna strona miasta”

Reaktywacja projektu pod nazwą Yugopolis związana była z wydaniem albumu „Słoneczna strona miasta”. Tym razem krążek był promowany przez singiel „Gdzie jesteście przyjaciele moi?’’ w wykonaniu Macieja Maleńczuka. Drugą piosenką, która zyskała wielką popularność, była „Miasto budzi się”. W tym przypadku wykonawcą był Paweł Kukiz. Sam album uzyskał status złotej płyty. 

Wspólne wykonanie piosenki „Miasto budzi się” (w oryginale „Moje zastave”) przez Pawła Kukiza i zespół Parni Valjak

„Yugopolis 2”

Trzecią odsłonę działalności polskiej supergrupy przyniósł album „Yugopolis 2” z czerwca 2012 r. Tym razem absolutnym hitem została piosenka „Ostatnia nocka”, którą wykonał Maciej Maleńczuk. Była to adaptacja utworu „Verujem, ne verujem” grupy Bajaga i instruktori z 1988 r. Piosenka znalazła się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego. 

Zdjęcie główne artykułu: fot. Analogue Art Photography / 500px / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*