Początkujący gitarzysto! Przeczytaj ten artykuł

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zaczynając przygodę z gitarą, musimy pamiętać, że początki nie są łatwe. Kluczem do sukcesu są oczywiście cierpliwość i regularna praca, ale początkowe niepowodzenia potrafią skutecznie zniechęcić.

Wielu początkujących gitarzystów w pierwszych miesiącach nauki gry na gitarze staje przed dużym wyzwaniem – palce, które nie są jeszcze przyzwyczajone do prawidłowego ustawienia, bolą, nuty nie brzmią tak, jak byśmy chcieli, prawa i lewa ręka są całkowicie nieskoordynowane, zamiast muzyki rozbrzmiewa prawdziwa kakofonia. Jednak z tymi wskazówkami pierwsze kroki mogą być nieco łatwiejsze.

Pracuj nad ustawieniem rąk

Jednymi z głównych błędów początkujących gitarzystów są nadmierny pośpiech i ignorowanie właściwej postawy podczas gry oraz konieczności wyrobienia pracy rąk. Ich prawidłowe ustawienie określa, jak szybko można grać i czy gra będzie czysta oraz wydajna z fizjologicznego punktu widzenia, to znaczy, czy nie będzie bolesna i bardzo męcząca. Zła postawa wiąże się z nadmiernym wysiłkiem w okolicy przedramion, obręczy barkowej, a nawet pleców. Jednocześnie odpowiednio ustawione ręce pomogą Ci znacznie przyspieszyć postępy.

Połóż ręce na gitarze tak, aby nie odczuwać nadmiernego wysiłku i napięcia. Na początku będzie to bardzo trudne zadanie, ale z czasem Twoje ciało przywyknie. Daj mu czas i nie rób nic na siłę.

Ćwicz palce

Palce muszą przywyknąć do strun. Na początku mogą pojawiać się na nich odciski i uczucie szczypania, ale jest to normalne w procesie zmiany miękkiej skóry na bardziej szorstką. Ze względu na anatomiczne cechy palca przed zgrubieniem naskórka wiele dźwięków na gitarze brzmi, jakby były stłumione. Niedoświadczony muzyk może błędnie stwierdzić, że po prostu nie naciska wystarczająco mocno struny, ale wkładanie w to większej siły może przeciążyć stawy palców.

Nastrój instrument

Instrument początkującego gitarzysty bardzo często jest dostrojony powyżej standardowej struktury – powoduje to nadmierne napięcie strun i wymaga większej siły nacisku. To oczywiście znacząco utrudnia naukę, ale wpływa też na jakość dźwięków. Gitarę najlepiej zanieść na strojenie do profesjonalisty.

Trenuj słuch

Podczas gry na gitarze, a tym bardziej podczas komponowania własnej muzyki, potrzebujesz nie tylko dobrze rozwiniętych rąk. Twoim głównym narzędziem i pomocnikiem będzie słuch – zadbaj o jego rozwój, ćwicząc określanie wysokości dźwięku w utworach, rozpoznawaj interwały i akordy. Spróbuj usłyszeć w swoich ulubionych kompozycjach rzeczy, których wcześniej nie słyszałeś.

Graj i ćwicz regularnie

Podobnie jak w przypadku treningu fizycznego, gra na gitarze powinna być regularna. Dla dobrej gry i rozwoju techniki, poczucia rytmu, myślenia muzycznego wystarczą 2–3 godziny gry przez 4–5 dni w tygodniu. Plus kilkuminutowa rozgrzewka przed grą. Pamiętaj, że praktyka nie powinna być monotonna. Mieszaj ćwiczenia techniczne, słuchowe i rozgrzewające z komponowaniem. Próbuj też eksperymentować z dźwiękiem i testuj różne gatunki muzyczne. Pamiętaj też, że odpoczynek jest częścią pracy i również powinien być regularny. Rób sobie dzień przerwy od gitary co 4–5 dni. W czasie odpoczynku ciało i umysł nadal przyswajają nabyte umiejętności i informacje.

Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ z pewnością nie staniesz się dobrym gitarzystą w miesiąc albo dwa. W nauce pośpiech nigdy nie jest wskazany, dlatego daj sobie czas i rób wszystko stopniowo. Przede wszystkim jednak czerp radość z tego, co robisz. Gra na dowolnym instrumencie powinna być relaksująca i przyjemna dla wykonawcy. Dzięki temu na długo zachowasz zapał i motywację.

Przeczytaj też: https://adverther.pl/muzyka/come-back-kasety-magnetofonowej/

Zdjęcie główne: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*