Co dziś robią zwycięzcy muzycznych konkursów telewizyjnych?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli lubiłeś oglądać muzyczne show, z pewnością zawsze miałeś swoich faworytów i mocno trzymałeś za nich kciuki. Zastanawiasz się, jak potoczyły się ich losy po programie? Sprawdź, czy zwycięzcy osiągnęli sukces w branży muzycznej, czy popadli w zapomnienie. Być może znajdziesz wśród nich swoich dawnych idoli.

Artem Furman

Mężczyzna z gitarą
(fot. Gabriel Gurrola, źródło: unsplash.com)

Artem Furman wygrał program X Factor w 2014 roku. Mimo zwycięstwa nie zrobił jednak zawrotnej kariery i dziś… gra na ulicy. Chociaż w programie był ulubieńcem jurorów, nie podążył drogą innych zwycięzców muzycznych show. Do takich gwiazd należą m.in. Dawid Podsiadło, Joanna Kulig, Ania Wyszkoni czy Justyna Steczkowska. Warto również zaznaczyć, że w X Factor wystąpili tacy artyści jak Michał Szpak, Ewelina Lisowska, czy Daria Zawiałow i – chociaż nie wygrali programu – do dziś nie dają o sobie zapomnieć. Ukrainiec liczył, że wygrywając program, zdobędzie popularność w Polsce. Niestety, kilka lat temu przyznał, że nie wie, kiedy i czy w ogóle wyda płytę.

Dawid Podsiadło

To kolejny zwycięzca X Factor.  Wygrał drugą edycję programu, w 2012 roku. Oczarował widzów i jurorów nie tylko wielkim talentem, ale też skromnością i ciekawą osobowością sceniczną. W chwili zwycięstwa miał zaledwie 20 lat, jednak szybko zawojował polski rynek muzyczny i zdobył grono wiernych fanów, którzy niecierpliwie czekają na nowe piosenki. Do największych hitów Dawida należą piosenki: „Małomiasteczkowy”, „Nie ma fal”, „Trofea”, „Pastempomat”, „W dobrą stronę”, „Trójkąty i kwadraty”.

Lemon

Zespół wygrał inny popularny program muzyczny – Must be the Music. Jego występy od początku oczarowały wszystkich jurorów. Uwagę widzów przykuł charyzmatyczny wokalista Igor Herbut i oryginalny repertuar, inspirowany muzyką łemkowską. Do najsłynniejszych utworów Lemon możemy zaliczyć: „Scarlett”, „Będę z Tobą”, „Nice”, „Spójrz” i „Jutro”.

Aktualnie wokalista grupy z pewnością najwięcej czasu poświęca żonie oraz synkowi, ale wciąż dba o to, aby nie zniknąć ze sceny.

Alicja Janosz

Kobieta komponująca muzykę
(fot. Soundtrap, źródło: unsplash.com)

Mając 17 lat wygrała pierwszą edycję Idola. Pokonała wtedy m.in. Ewelinę Flintę i Szymona Wydrę. Niestety, nie osiągnęła sukcesu na miarę Krzysztofa Zalewskiego, Moniki Brodki czy Ani Dąbrowskiej (która, co ciekawe, zajęła dopiero 8. miejsce). Pierwszą edycję programu śledziły miliony telewidzów. Debiutancki krążek artystki „Ala Janosz” zdobył 3. miejsce na polskiej liście bestsellerów płytowych.

Piosenkarka w kolejnych latach nie powtórzyła jednak debiutanckiego sukcesu i na wiele lat zniknęła z polskiego rynku muzycznego. W 2016 roku wydała drugą płytę „RetroNowa”, będącą ciekawym połączeniem popu i dźwięków retro, a w 2020 składankę „Alicja Janosz Dzieciom”, dedykowaną najmłodszym.

Krzysztof Zalewski

Wygrał drugą edycję Idola. Widzowie programu zapamiętali jego niesamowity talent, wspaniały głos i wielką charyzmę. Od początku zachwycił także barwną osobowością i dużą wrażliwością. Zalewski, poza śpiewem, gra na wielu instrumentach, komponuje muzykę oraz pisze teksty. Prawdziwymi hitami stały się „Miłość Miłość”, „Polsko” oraz „Początek”.

W roku 2020 wydał kolejny album „Zabawa ”z niezwykle popularną „Annuszką”. Płyta to dość zaskakujący miks utworów tanecznych oraz tych bardziej nostalgicznych, a nawet… mrocznych. Cóż, Zalewski ma rockową duszę, nikogo nie powinno więc dziwić, że tym razem znów sięgnął po gitarę elektryczną. Pierwsze miejsce zajęły jednak syntetyzatory. Artysta skoncentrował się przede wszystkim na rytmie. Słuchając płyty, można zauważyć inspirację białym soulem, disco noir i rapem. Nie zabrakło też wzruszających ballad. 

Monika Brodka 

Monika Brodka
(fot. Tabatha Fireman / Redferns / Getty Images)

Jako jedna z nielicznych artystek, które wystąpiły w Idolu, osiągnęła tak duży sukces, który trwa po dziś dzień. Wydana w 2004 roku debiutancka płyta „Album” szybko pokryła się złotem.

Do tej pory Brodka nagrała łącznie cztery płyty i zgarnęła sześć Fryderyków. Po „Albumie”, ukazały się „Moje piosenki”, „Granda” i „Clashes”. Warto też wspomnieć o wydanym cyfrowo minialbumie „Lax”, który został nominowany do Fryderyków 2013 w kategorii album roku. Rok później „Granda” zdobyła Fryderyka w kategorii „Muzyka rozrywkowa”.

Do najbardziej znanych utworów Brodki zaliczamy „Miałeś być”, „Granda”, „Varsovie” i „Horses”. Na uwagę zasługuje również nowe wykonanie „Wszystko, czego dziś chcę”, które powstało na potrzebę popularnego polskiego serialu „Rojst”.

Enej

Polsko-ukraiński zespół wygrał pierwszą edycję Must be the Music. W utworach można usłyszeć inspirację folkiem, rockiem, ska, punkiem i ukraińską alternatywą. Do tej pory Enej wydał 6 albumów studyjnych i 1 album koncertowy. Do największych hitów zaliczamy „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Lili”, „Symetryczno-liryczna”, „Kamień z napisem Love”, „Nie chcę spać”, „Zagubiony” oraz „Może będzie lepiej”.

A Wy, którego z uczestników muzycznych show wspominacie do dzisiaj?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*