Nowa książka Tokarczuk już w księgarniach

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nowa książka Tokarczuk już w księgarniach

Na półki trafiła właśnie najnowsza książka Olgi Tokarczuk!

Polska noblistka zrobiła wspaniały, przedświąteczny prezent fanom swojej literatury i wydała pierwszą książkę od chwili, gdy zdobyła nagrodę. Od dziś można znaleźć ją na półkach księgarni. Co kryje w sobie „Czuły narrator”?

Na książkę złożyło się sześć esejów i sześć wykładów. Jak nietrudno domyślić się po tytule – wśród tych drugich znajdziemy także mowę noblowską autorki. Ponadto przeczytać będzie można m.in. cykl wykładów, które Tokarczuk wygłosiła na Uniwersytecie Łódzkim przed 2 laty.

Oda do tolerancji

Pisarka poruszyła w dziele kwestię empatii, nie tylko tej międzyludzkiej, ale też międzygatunkowej, skupiając się na tym, w jaki sposób człowiek traktuje zwierzęta. Najwięcej jednak miejsca zostało poświęcone twórczości autorki od kuchni: poznajemy kulisy pisania Olgi, ale także jej pierwszych kontaktów ze światem literatury, którą umożliwił jej ojciec-bibliotekarz. Jak pisze sam wydawca, „Czuły narrator” to „wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie”. To również, tak bardzo dziś potrzebna, oda do otwartości i tolerancji.

Okładka najnowszej książki Olgi Tokarczuk

Tokarczuk doczekała się już porównań do dwóch innych polskich noblistów, czyli Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Z tą pierwszą ma łączyć ją barwność języka, z tym drugim – opis własnej pisarskiej drogi. Sama autorka jako swoje główne inspiracje wskazuje jednak przede wszystkim Stanisława Lema, Marię Janion oraz „Mitologię” Jana Parandowskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

ADMINISTRATOR
PROFIL

Inne posty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Reklama