Najciekawsze muzea i galerie – gdzie najlepiej się wybrać po zniesieniu obostrzeń?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Najciekawsze muzea i galerie – gdzie najlepiej się wybrać po zniesieniu obostrzeń?

Lubisz zwiedzać muzea i galerie? Sprawdź nasze propozycje ciekawych i mniej znanych obiektów na mapie Polski.

Przez obowiązujące obostrzenia większość miejsc kulturalnych była zamknięta. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć robić listę tych, które chcemy odwiedzić po otwarciu.

By ułatwić wam zadanie, stworzyliśmy listę najciekawszych muzeów i galerii w Polsce. Znajdziecie tutaj miejsca mniej lub bardziej znane, a może nawet takie, o których nigdy nie słyszeliście. W naszym zestawieniu pomijamy tak oczywiste propozycje, jak warszawskie Łazienki czy Kopalnia Soli w Wieliczce, i skupiamy się na miejscach, które naszym zdaniem zasługują na więcej uwagi.

Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Zdecydowanie miejsce nietypowe i z pasją. Tutaj nie tylko można obejrzeć stare i nietypowe modele rowerów, ale także na nich pojeździć. A niektóre są naprawdę szalone i niepowtarzalne. Założycielem muzeum jest Józef Majewski, emerytowany nauczyciel, który w ten sposób postanowił zrealizować swoje marzenia o byciu konstruktorem. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, a większość eksponatów złożył samodzielnie.

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Niech nie zmyli was nazwa, bo Kaszubski Park Etnograficzny jest w zasadzie skansenem. Choć skansenem nietypowym, bo łączącym w sobie historię kaszubskich wsi ze współczesnymi rozwiązaniami muzeów interaktywnych. Można więc dotknąć niektórych eksponatów, a nawet położyć się w łóżku pod prawdziwą pierzyną z gęsich piór. Obiekt oferuje także atrakcje dla najmłodszych i warsztaty języka kaszubskiego, malowania na szkle czy haftu.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu

Kiedyś Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”, obecnie zrewitalizowany kompleks 11 budynków, który łączy w sobie historię, naukę i sztukę. Na terenie obiektu znajduje się m.in.: 24-metrowa wieża widokowa podświetlana w nocy, plenerowa wystawa maszyn i wyposażenia górniczego czy skalny ogródek edukacyjny dla dzieci. Starą kopalnię można zwiedzać także w nocy. 

Geopark Kielce – Centrum Geoedukacji

Prawdziwy raj dla dzieci, ale również dorośli nie będą się nudzić. Muzeum jest pełne multimedialnych ekspozycji i nowoczesnych animacji. Do dyspozycji zwiedzających jest także kapsuła 3D i wirtualna jaskinia. Dodatkowo obiekt oferuje zajęcia geoedukacyjne, terenowe i zwiedzanie Galerii Ziemi.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery we Wrocławiu

Prawdziwa gratka dla fanów gamingu, ale też doskonałe miejsce, by zagrać w retro tytuły na starych sprzętach takich jak Atari czy Pegasus i poczuć nostalgię. Muzeum jest efektem współpracy grupy fascynatów historii informatyki i gier komputerowych oraz konsolowych. Zwiedzający mogą też obejrzeć kultowe zabawki i urządzenia z lat 70., 80. i 90.

Krakil – Muzeum iluzji w Krakowie

Trudno nazwać Krakil pełnoprawnym muzeum, ale na pewno nie będziecie się nudzili i wyjdziecie z ogromną ilością efektownych zdjęć. Ekspozycje łączą w sobie naukę i sztukę,  a obsługa chętnie tłumaczy zasady działania wszystkich eksponatów oraz złudzeń optycznych. Ponadto muzeum ma w swojej ofercie także świat odwrócony do góry nogami oraz atrakcje interaktywne takie jak tworzenie cieni i malowanie światłem.

Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu

Miejsce, które powinien odwiedzić każdy fan klocków Lego. Ekspozycje są interaktywne i prezentują makiety o różnej tematyce: piraci, Star Wars, mapa regionu, Harry Potter, chatka Baby Jagi czy impreza na plaży. Wszystkie korzystają z mechanizmów, dzięki którym zwiedzający sami mogą wprawiać eksponaty w ruch. Dodatkowo w tym samym budynku znajduje się Muzeum Konsol Gier Video, które udostępnia 12 stanowisk do grania w retro gry.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Rozśpiewane, nowoczesne i interaktywne muzeum w budynku opolskiego amfiteatru to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników polskiej muzyki. W obiekcie znajdują się ekspozycje korzystające z bogatych materiałów multimedialnych: zdjęć, filmów, teledysków, nagrań audio. Zwiedzający mogą m.in. obejrzeć muzyczne ściany poświęcone historii muzyki od lat 20., nagrać oklaski na specjalnym stanowisku, zaśpiewać w budkach nagraniowych, a nagranie przesłać na dowolny adres mailowy lub przymierzyć estradowe stroje gwiazd na wirtualnych lustrach.

Trafostacja Sztuki w Szczecinie

Miejsce, które spodoba się każdemu miłośnikowi sztuki współczesnej, ale także osobom zupełnie nieobeznanym w tym temacie, bo każda wystawa czasowa w Trafostacji robi ogromne wrażenie. Galeria organizuje także ciekawe koncerty i spotkania, realizuje projekty interdyscyplinarne i warsztaty edukacyjne.

Galeria Figur Stalowych

Międzynarodowa galeria, która ma oddziały w Pruszkowie, Warszawie, Zakopanem oraz w Pradze. Zwiedzający mogą zobaczyć, dotknąć, a nawet wdrapać się na niektóre rzeźby przedstawiające bohaterów filmów, komiksów i bajek, np. Garfielda, Osła ze „Shreka” czy Predatora. W galerii znajdują się także liczne modele samochodów w skali 1:1, do których można wsiąść. 

WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku

WL4 to grupa złożona z 14 artystów, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografów, którzy w starym budynku na terenie Cesarskiej Stoczni stworzyli Przestrzeń Sztuki. Wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, gdzie zwiedzający mogą podziwiać niesamowite i zachwycające wystawy współczesnych artystów. Warto zajrzeć, bo każda wystawa jest wyjątkowa.

Zdjęcie główne: Flipboard/unsplash.com

Avatar
Admin
ADMINISTRATOR
PROFIL

Inne posty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Reklama